Jump to content

Problema senzori parcare!


Recommended Posts

De cateva zile merg aiurea senzorii.........cand bag in marsarier se aude un bip incontinuu pt cateva secunde apoi se opreste (chiar daca e obstacol ceva).........eu pot sa merg in continuare in marsarier si nu se mai aude bipul acela daca ar fi ceva in spate........se intampla doar la prima data cand dau cu spatele (daca fac mai multe manevre cu spatele si o bag o scot din marsarier, prima data se aude acel bip lung si se opreste, a doua oara nu se mai aude nimic daca o bag iar).........initial am observat ca daca era murdara sau iarna de exemplu era gheata pe senzor mai facea asa dar acuma am spalato si tot asa face.

 

Lamuritima voi ce ar putea fi: un senzor, vreo mufa iesita, habar n-am!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

cu motorul oprit, pui contactul si bagi marsarier, te duci in spatele barii la senzori si pui la fiecare in parte pe rand degetul foarte aproape si la cei care merg o sa simti un fel de vibratie, la cel la care nu simti inseamna ca este defect, evident :twoup: Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

cu motorul oprit, pui contactul si bagi marsarier, te duci in spatele barii la senzori si pui la fiecare in parte pe rand degetul foarte aproape si la cei care merg o sa simti un fel de vibratie, la cel la care nu simti inseamna ca este defect, evident :twoup:

 

am facut asta ieri.......faza e ca ori nu imi dau eu seama ca nu simt acea vibratie la nici unul din ei, ori e alta problema.......!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut foarte probabil ca nu simti tu vibratiile.

se poate intampla sa fie numai un cablu corodat la careva mufa de la vre-un senzor

mai incerca sa simti vibratia si se aude si un tacanit foarte usor cand atingi foarte usor senzori.

dar trebe sa fie liniste deplina.

 

azi sa intamplat ceva bizar..........fara sa fac nimic la senzori sau sa umblu in portbagaj au inceput sa perceapa obstacolele........am pus iar conactul cu motoru oprit si am remarcat ca senzoru din mijloc din stanga e cel care nu are reactie, e mut :twoup:.........faza e cum as putea sa ajung la el daca stie cineva sa vad daca e vreun cablu/mufa de vina sau e el bulit insusi!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

te uiti sub bara, daca nu se vede nimic trebuie sa o dai jos. Daca iti functioneaza cu intermitente e vorba de un contact imperfect sau inceput de sfarsit (habar n-am cum se manifesta un senzor inainte sa-si dea duhul). Poti sa incerci sa vezi si contactale la unitate, dar nu cred.
Link to comment
Share on other sites

te uiti sub bara, daca nu se vede nimic trebuie sa o dai jos. Daca iti functioneaza cu intermitente e vorba de un contact imperfect sau inceput de sfarsit (habar n-am cum se manifesta un senzor inainte sa-si dea duhul). Poti sa incerci sa vezi si contactale la unitate, dar nu cred.

 

cu contactu pus am atins usor fiecare senzor si imi bipaia in masina la toti ca si cum ar detecta obstacol in afara de asta..........nu simte nimic, cred ca la luat dracu.........o sa incerc sa ma uit astazi sa vad daca observ ceva de sub masina cu lanterna daca nu habar nam cand o sa apuc sa dau si bara jos :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.