Jump to content

Cauciucuri


dr.touring

Recommended Posts

Dupa o lunga cautare as vrea sa cumpar si eu un set de cauciucuri ContiSportContinental 5p sau ContiSportContinental 3 si as vrea sa le pun pe un e46 touring din 2004. 225/45 r17

Masina e dotata acuma cu Goodyear Exellence 195/65 r16.

Din cate am auzit continentalurile se rod mai repede decat celalalte marci.

Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
si eu am e46 si cauciucuri continental sunt excelente aderenta f buna dar au si defecte sunt zgomotoase si cred ca o sa le schimb la vara trec pe michelin sau bridgestone potenza

ai dreptate sunt putin mai zgomotoase si se uzeaza mai repede decat celalalte cauciucuri dar au aderenta foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

O sa cumpar un set de cauciucuri de iarna.Dilema este:Unde sa le montez?Pe fata sau spate?

Pe fata le-as pune ca acolo e baza la frane(chiar si azi era sa ma infing cu MCV-ul cu roti de vara) la o banala frana la

30-35kph intr-un megane stationat aiurea.

Pe spate le-as pune pt tractiune,mai fuge fundul cateodata destul sau mai ma scot din locuri unde in mod normal nu as avea aderenta sa plec de pe loc etc.

Momentan bugetul e fix ,asa ca varianta de 4 cauciucuri pica.

Ce ma sfatuiti:fata sau spate?

Link to comment
Share on other sites

O sa cumpar un set de cauciucuri de iarna.Dilema este:Unde sa le montez?Pe fata sau spate?

Pe fata le-as pune ca acolo e baza la frane(chiar si azi era sa ma infing cu MCV-ul cu roti de vara) la o banala frana la

30-35kph intr-un megane stationat aiurea.

Pe spate le-as pune pt tractiune,mai fuge fundul cateodata destul sau mai ma scot din locuri unde in mod normal nu as avea aderenta sa plec de pe loc etc.

Momentan bugetul e fix ,asa ca varianta de 4 cauciucuri pica.

Ce ma sfatuiti:fata sau spate?

pune-le pe spate si dute si tu mai incet fi precaut si incetinesti cu frana de motor.

cam greu sa o redresezi daca ai cauciucuri de vara pe rotile motoare...

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa le pui pe fata. Cu plecatul de pe loc mai e cum mai e, dar la frane e important sa ai gume mai bune pe fata.

 

Daca ai de gand sa mergi in afara orasului... sa ai grija la curbe totusi sa nu le iei prea agresiv.

 

Oricum, eu m-am lamurit de diferenta dintre gumele de iarna si cele de vara. Zic ca merita si la SH sa iei cauciucuri de iarna pe 4 roti decat sa mergi cu din alea de vara.

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa le pui pe fata. Cu plecatul de pe loc mai e cum mai e, dar la frane e important sa ai gume mai bune pe fata.

 

Daca ai de gand sa mergi in afara orasului... sa ai grija la curbe totusi sa nu le iei prea agresiv.

 

Oricum, eu m-am lamurit de diferenta dintre gumele de iarna si cele de vara. Zic ca merita si la SH sa iei cauciucuri de iarna pe 4 roti decat sa mergi cu din alea de vara.

Daca sunt second sa nu fie folosite mai mult de 2 sezoane ca daca sunt uzate aluneca ca si alea de vara pe zapada(gheata)

Link to comment
Share on other sites

Adica nu mai e guma flexibila sa inteleg?

Cand am cumaparat masina in 2007 am cumparat-o cu cauciurui de iarna si am mai mers inca 2 sezoane cu alea de iarna.In ultimul sezon adica in 2008(am cumparat masina in iulie 2007),iarna la o denivelare sau o bordura da o bordura chiar foarte mica,rotile alunecau foarte tare,mai exact nu era nici-o diferenta intre cauciucuri de iarna si alea de vara.

Acuma mi-am cumparat Continental ContiWinterContact TS 810 dar sunt cauciucuri si mai bune de exemplu Continental ContiWinterContact TS 810 P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.