Jump to content

Cumpar seria 3 sau 5


figure09

Recommended Posts

M-ar interesa o masina care sa traga bine (adica sa faca suta sub 9 secunde) dar sa nu consume exagerat de mult. Eventual, pt o masina mai tare (peste 200cp) as fi dispus sa accept si un consum mai mare (pana in 12-13% in oras, mers lejer), daca pretul initial nu e mai mare.

 

Prefer E46 facelift, dar nici E46 inainte de 2003 nu imi displace, si nici E39. Pentru astea am pana in 7500-8500 EUR. Pentru E90 sau E60 as putea urca pana pe la 11-12000 EUR. Pt o masina cu un consum mai mare (ex: 325i), as merge pana in 7500-8000 EUR. Prefer motoare sub 2.6 litri (impozitele astea ne omoara).

Link to comment
Share on other sites

nu exista motor de 2.5l sau mai mic care sa aiba peste 200 de cp indiferent daca e diesel sau benzina. iar peste 200 de cai este 3.0 benzina care nu consuma niciodata 12-13 in oras. acest scor e cam dificil si pt. 2.5i.

 

si ca o curiozitate personala. ai zis ca preferi motoarele sub 2.6 . intrebare: de ce sub 2.6 si nu sub 2.7 sau 2.9 ?

Edited by bmwseria520d
Link to comment
Share on other sites

nu exista motor de 2.5l sau mai mic care sa aiba peste 200 de cp indiferent daca e diesel sau benzina. iar peste 200 de cai este 3.0 benzina care nu consuma niciodata 12-13 in oras. acest scor e cam dificil si pt. 2.5i.

 

si ca o curiozitate personala. ai zis ca preferi motoarele sub 2.6 . intrebare: de ce sub 2.6 si nu sub 2.7 sau 2.9 ?

 

1. stiu ca sub 2.5 nu este peste 200cp, dar eu zic pe la 200 si nu ma supar nici dc masina are chip, sau sa ii pun eu (ex: E46 325i).

2. ma refer la consumul la condus foarte lejer, ca pana la urma 80% din timp conduc lejer. Restul de 20% din timp stiu ca nu voi scoate 12-13 :twoup: As fi fericit in restul timpului si cu sub 20l, dar eu zic sa scoata 12-13 l/100km la un condus foarte lejer, intr-un oras nu foarte aglomerat.

 

De la 2600cmc in sus cresc impozitele :) O masina de 2.5 m-ar costa 900 RON/an, pe cand una de 2.6 m-ar costa 2000 RON/an.

 

Sper ca are noima ce zic. :)

Edited by figure09
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.