Jump to content

Nu mai functioneaza sprituitoarele parbriz/faruri


Recommended Posts

Guest poleposition

M-a anuntat nevasta-mea ca nu mai functioneaza sprituitoarele de la parbriz si faruri.

 

Am verificat informatia si intr-adevar nu mai bazaie nimic, adica trag de maneta si nu se mai aude pompa/motorasul sau ce o fi, mort si nici nu mai pleaca stergatoarele (cand trag de maneta, asa cum faceau inainte), in rest, daca le pun pe auto sau dau in sus, functioneaza (stergatoarele adica)

 

Cum spuneam mai sus, nici la faruri nu mai arunca cu zeama.

 

In vas a fost lichid de vara, sigur a inghetat.

 

Nu am mesaj pe iDrive ca nu mai e lichid si in afara de asta am pus ceva lichid de iarna in vas acum, insa intra doar 300 de grame, ca si cum ar fi deja plin...

 

Vreo idee ceva, pana luni ? Siguranta arsa ? ca nu mai bazaie motorasele...

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Parca in spatele torpedo-ului e panoul de sigurante la seria 1 ! :twoup:

 

Cum in spatele torpedoului ? :)

 

Trebuia sa bagi niste alcool sanitar sa se dezghete si dupa aia sa fi incercat...

 

Pai acum nu am ce sa mai bag si nici unde, e plin ochi vasul, primii 300 ml cu lichid de parbriz iarna si restul pana la 3 litri sau cati intra, ingehtat bocna.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merge nici cu alcool sanitar ! Ori se dezgheata de la sine, ori incerci cu un feon mai puternic sau o aeroterma !

 

Parca in spatele torpedo-ului e panoul de sigurante la seria 1 ! :twoup:

Cum in spatele torpedoului ? :)

 

Nu stiu, nu stiu d'astea, eu n-am avut seria 1, asa am inteles ! :)

 

Presupun ca deschizi torpedou si sunt undeva pe acolo, inauntru, in spate !

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Pai a mers Andreea cu masina toata ziua si tot nu s-a dezghetat... apoi, vasul e undeva in oala de la amortizor (dreapta) cred, ca se vede doar furtunul de umplere, ala e ascuns undeva pe acolo.

 

Probabil ca trebuie sa o bag undeva la super caldura sa se dezghetea lichidu', dar in casa nu incape pe nici o intrare :twoup:

 

edit: nu e nimic in torpedou, decat haosul lui nevasta-mea, tot ce vrei si ce nu vrei, dar nici o siguranta.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Daca dai roata jos si se vede vasul poti sa incerci cu o aeroterma din aia mica, cum sunt la 30 lei prin Metro, sufla alea de numa', numa'. Sigur o sa reusesti, numai sa ajungi la vas. Degeaba a mers cu masina toata ziua. De la sine se va dezgheta tocma la primavara ! :twoup:

 

edit: nu e nimic in torpedou, decat haosul lui nevasta-mea, tot ce vrei si ce nu vrei, dar nici o siguranta.

 

Sorry. Uite, de aici am furat informatia: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=49119

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
du-te frate la un molisor in parcarea subterana cateva ore si o sa se dezghete...

 

hai frate, ca e frig de te caci pe tine in parcarile alea... inchipuie-ti o damigeana de 3 litri inghetata bocna (apa nu vin), crezi ca se dezgheata aia in cateva ore intr-o parcare de mol ? :twoup:

 

Eu eram curios daca nu cumva s-a prajit vreo siguranta de nu se mai aud motorasele alea, dar nu stiu unde sunt dansele...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

O secunda, am rupt pe acolo capacul ala... plm, masini facute pentru chinezi pititci, n-am loc sa dau o basina :twoup:

 

Stai asa sa pun o poza cu sigurantele, poate imi spune cineva care e aia pe sprituitoare...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

http://img689.imageshack.us/img689/3873/p1060880e.jpg

 

http://img34.imageshack.us/img34/5517/p1060881e.jpg

 

deci, care e siguranta aia ? :twoup:

 

repet, nu mai merge nici la parbriz nici la faruri, eu cred ca nu este aceeasi siguranta pentru ambele motorase...

 

am gasit si "harta asta" acolo:

 

http://img836.imageshack.us/img836/2241/p1060882v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Mie mi se pare ca nu se pupa schemele de la tine cu ce am eu acolo.

 

pe randul cu siguranta 43, la mine sunt numai 3 (de sus in jos), la tine rezulta ca sunt 4 randuri... in sfarsit, cine m-a pus sa imi bag gioala acolo :twoup:

 

ma duc sa mai bag o geana.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.