Jump to content

Schimbare becuri E87


RaulPetrovici

Recommended Posts

Salut...as vrea sa imi spuneti careva daca stiti cum schimb becul de faza scurta la un E87. daca aveti si niste poze ar fi excelent. eu am incercat azidimineata, am desfacut clemele alea din spatele farurilor si am ajuns la fire, dar nu am putut sa scot becul din cauza ca era faru stanga si ma incomoda motorul, a reusit cineva sa le schimbe fara sa scoata faru sau nu e cu putinta? daca este cineva din timisoara care sa ma ajute as fi si mai multumit!
Link to comment
Share on other sites

Salut...as vrea sa imi spuneti careva daca stiti cum schimb becul de faza scurta la un E87. daca aveti si niste poze ar fi excelent. eu am incercat azidimineata, am desfacut clemele alea din spatele farurilor si am ajuns la fire, dar nu am putut sa scot becul din cauza ca era faru stanga si ma incomoda motorul, a reusit cineva sa le schimbe fara sa scoata faru sau nu e cu putinta? daca este cineva din timisoara care sa ma ajute as fi si mai multumit!

 

 

salut, eu am reusit sa le schimb. au o siguranta acolo, trebuie sa o dai jos si se schimba. nu am poze k iti aratam.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

eu am schimbat singur becul de faza scurta si pe stanga si pe dreapta. Prima data este un capac de protectie prins in 2 cleme (ai grija sa nu iti cada alea ca le cauti ca mine 1 ora). Dupa, becul vine prins cu alta clema metalica. Aia intra in doua gaurele in partea de jos, si se prinde undeva in partea de sus pe bec. Dupa ce descizi aia, becul ar trebui sa iasa foarte usor afara.

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic:cum ajung la becul de semnalizare?

Am observat ca mi se aprindea in bord eroarea de bec ars cateodata,pana la urma am izolat-o ca fiind becul de semnalizare stanga fata(initial dadusem vina pe releu,pe maneta).Asta ba merge ba nu merge,celelalte(cel din spate si din lateral) merg ok.Cand nu merge,cand dau semnal ,se aude acel zgomot de semnal din bord(de la eleu) de 2 ori mai repede.De la trepidatii/socuri am vazut ca face figurile astea(cand nu mergea,stateam in parcare,am dat o palma in far :twoup: ) si deodata si-a revenit.M-am uitat prin spatele farului,am vazut si eu cele 2 cleme,mai e un manunchi de fire grupate intr-un singur cablu care la capat in spatele farului are o mufa dreptunghiulara.Mai e si un al doilea cablu format din 2 fire(asa mi se pare) undeva in dreptul becului de semnal insa nu il vad intrand in blocul farului.

Ma gandeam sa ma uit daca e o problema de contact intre bec si suportul becului sau de la firele de alimentare.

Ce ma sfatuiti?

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Frate daca vrei sa dai de becu de semnal nu trebuie sa scoti nicio piesa nu trebuie sa bagi nicio cheie/surubelnita pe la far.

Deschizi frumusel capota si daca bagi mana pe la far prin spate(poate nu o sa prinzi din prima becul) il scoti imediat si il schimb in maxim 2 min. Eroarea se stinge singura dupa ce pui becul nou.

La service oamenii fac la fel eu de acolo stiu :twoup:

Edited by ruLkes
Link to comment
Share on other sites

Frate daca vrei sa dai de becu de semnal nu trebuie sa scoti nicio piesa nu trebuie sa bagi nicio cheie/surubelnita pe la far.

Deschizi frumusel capota si daca bagi mana pe la far prin spate(poate nu o sa prinzi din prima becul) il scoti imediat si il schimb in maxim 2 min. Eroarea se stinge singura dupa ce pui becul nou.

La service oamenii fac la fel eu de acolo stiu :twoup:

Nu prea am gasit de ce sa trag.

In prelungirea becului pare a fi un fel de tija in forma de plus lunga de vreo 10 cm,din plastic.Am tras ,rasucit de acea tija dar e de neclintit.

Alte idei?

Link to comment
Share on other sites

mai incearca adriane ca va merge sigur,uite iti pun cateva poze

 

 

 

 

Salut,

 

eu am schimbat singur becul de faza scurta si pe stanga si pe dreapta. Prima data este un capac de protectie prins in 2 cleme (ai grija sa nu iti cada alea ca le cauti ca mine 1 ora). Dupa, becul vine prins cu alta clema metalica. Aia intra in doua gaurele in partea de jos, si se prinde undeva in partea de sus pe bec. Dupa ce descizi aia, becul ar trebui sa iasa foarte usor afara.

 

bafta.

 

poze ca ajutor :twoup:

Edited by daniel LNC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 months later...

Am rezolvat...

Legile lui Murphy chiar functioneaza, pe lumina nu am reusit sa pun siguranta in 45 minute dar pe intuneric mi-a iesit din prima :)

 

 

Ma poti lumina si pe mine cum ai reusit ca ma chinui de 2 ore si nu ii dau de capat

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

De 1 an si ceva nu am mai schimbat un bec,dar daca nu ma lasa memoria,siguranta care tine becul se apuca de partea inferioasa si se trage usor in jos cat sa iasa de pe cantul pe care sta si apoi se da in lateral,din momentul ala e libera,se poate ridica in sus,tragi becul si il pui pe cel nou in aceeasi pozitie.Lasi siguranta iar jos si tragi simultan in jos si usor lateral cat sa agate iar acel cui sau ce naiba agata ea de ramane in pozitia normala.

 

Ma rog,explicatie de santier dar sper sa intelegi. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salut,

 

eu am schimbat singur becul de faza scurta si pe stanga si pe dreapta. Prima data este un capac de protectie prins in 2 cleme (ai grija sa nu iti cada alea ca le cauti ca mine 1 ora). Dupa, becul vine prins cu alta clema metalica. Aia intra in doua gaurele in partea de jos, si se prinde undeva in partea de sus pe bec. Dupa ce descizi aia, becul ar trebui sa iasa foarte usor afara.

 

bafta.

 

A cazut si mie o clema, cum ai reusit sa il scoti? en nici nu vad unde a cazut.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.