Jump to content

DSP pe E46


Recommended Posts

Salut,

 

Ca orice posesor de E46, ma sunt oarecum jignit de sistemele audio prezente pe acest model, fie ca sunt ele Stereo, HiFi sau Harman Kardon; nu se pot compara cu Bose de pe Audi sau mai stiu eu ce alte exemple... Sa nu exagerez HKul este acceptabil dar nu mai mult.

 

De curand am avut ocazia sa conduc un x3 3.0d din 2005 si am remarcat ca Naviul este oarecum identic (cel putin in meniu) cu cel de pe E46, dar pe acesta se regasea si DSP care facea o mare diferenta, chiar se auzea bine, o imbunatatire de 300% fata de orice E46.

 

Eu pe E46 am navi 16/9 cu Mk3 si Stereo sound system cel cu 6 difozoare. Ma batea gandu rau de tot sa trec la HiFi sau HK, cu sistemul de boxe de la Bavarian Sound Werks, cei de pe forumurile de afara ii lauda destul de mult, dar daca tot desfac masina in 1000 de bucati, nu s-ar putea adapta si un DSP de X3 sau de E39? Nu am vazut pe nicaieri facandu-se upgradeul acesta dar imi imaginez ca nimic nu este imposibil :twoup:

 

Astept pareri. Cheers

Edited by Stage
Link to comment
Share on other sites

ca sa functioneze corect, ar trebui codat pe masina si din pacate nu exista cod (FA) de DSP pentru E46

 

Adica sa-mi apara in meniul Navigatiei DSP presupun. Din cate vad eu Hardwareul este identic cu cel de pe E39 ma refer la modulu radio, modulul navigatiei, monitorul din fata si magazia de cd-uri; singurele diferente sunt la amplificator si bineinteles difuzoare, subwoofere, cabluri.

Link to comment
Share on other sites

Oare daca s-ar inlocui si modulul audio nu s-ar putea coda?

 

vorbesti de modulul radio? (bm24/54), daca da, e acelasi si la e39 si la e46, eventual la "transplantul" de DSP pe e46 sa fie "transplantat" si un modul radio gata codat pe un e39 (cu DSP)

 

ca sa functioneze corect, ar trebui codat pe masina si din pacate nu exista cod (FA) de DSP pentru E46

 

Adica sa-mi apara in meniul Navigatiei DSP presupun. Din cate vad eu Hardwareul este identic cu cel de pe E39 ma refer la modulu radio, modulul navigatiei, monitorul din fata si magazia de cd-uri; singurele diferente sunt la amplificator si bineinteles difuzoare, subwoofere, cabluri.

 

necodat, sunetul nu o sa fie corect (mai bine zis o sa sune rau)

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit vad si eu un post realist referitor la Harman Kardon de pe E46 ..."HKul este acceptabil dar nu mai mult" . mai toata lumea pe acest forum au laudat HK asta incat prima data cand am ascultat intr-un E46 cu HK muzica am avut un SOC :) . Nu-mi venea sa cred ca se aude atat de slab :twoup:.... eu aveam o cu totul alta impresie despre acest HK .... :) Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut ca cei de la BSW pun cap la cap si un amplificator AM cu tendinte OEM (se va monta in locul celui original fara modificari), dar la un pret maricel. Totusi daca as fi convins 100% ca se aude cel putin la fel de bine ca un sistem bmw oe cu DSP m-as risca sa montez asa ceva.

 

Referitor la upgradeul la DSP, toata lumea imi zice ca e mult prea complicat, ca boxele de e46 fie ele HK sau BSW nu vor face o pereche buna cu ampliful DSP, ca nu se poate coda pentru aceasta masina, etc etc.

 

Din cercetarile mele online reiese ca amplificatorul trebuie sa fie codat in functie de caroserie pentru a putea optimiza virtuarizarile EQ (Cathedral jazzclub etc) optiune care pe mine nu ma intereseaza, ci efectiv calitatea redata de hardware si posibilitatea de a avea reglaj EQ, nu doar Bass si Treble.

Link to comment
Share on other sites

O varianta ar fi una after-market dar cu un look OE. Reteta e simpla: Modul DSP + Amplif AM + Difuzoare AM.

 

Ingredientul special fiind JL Clean Sweep, un procesor DSP ce se leaga la iesirile high ale modulului BM54 actionand ca un adaptor high-low si procesor digital al sunetului oferind iesiri low numai bune pentru un amplficator AM.

 

Plusuri: Componente noi, Instalare usoara, Procesor digital mai avansat decat cel OE, posibilitatea folosirii cablajalului original al masinii, lipsa necesitatii de a coda masina pt DSP .

 

Minusuri: Montarea de difuzoare AM, cele de la BSW iesind din calcul datorita diferentelor de imendanta si crossoverelor folosite de amplificatorul OE, lipsa modificarii setarilor DSPului din Ecranul Naviului.

 

Si totusi ma intreb daca un amplificator DSP s-ar auzii chiar asa prost necodat pt un E46? Cei ce au facut retrofituri pe E38, E39 de DSP, n-au avut nevoie de codare pentru a le aparea functia DSP in meniul Naviului, acesta fiind activat odata cu conectarea amplifului. Dar oricum si-au codat masina pentru DSP.

 

Decizii, decizii...

Edited by Stage
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Dupa multe batai de cap si topicuri despre audio pe e46 citite am realizat ca fiecare zice in felul lui si nu exista o solutie de care sa fie toti multumiti. Asa ca am cumparat niste dracii in speranta ca voi imbunatatii macar o leaca sunetul in tractorul meu.

 

Am ales asa: Pe fata un sistem Focal Polyglass 165VB , pe spate o pereche de coaxiale Focal 165CVX si o statie Focal Solid 4.

 

Pana acum am montat boxele pe spate cu ajutorul unor inele adatoare, si amplificatorul care am reusit sa-l indes in locul de sub magazie mascat complet de capitonajul portbagajului. Legatura intre amplficator si instalatia masinii am facut-o cu mufe OE, practic am facut un fel de prelungitor intre cablajul masinii si modulul BM54 (iesirile din BM54 sunt legate la intrarile HIGH ale amplifului iar firele ce se duc la boxe sunt legate pe iesirile amplifcatorului), in asa fel incat daca vreau sa renunt la amplificator, doar scot "prelungitorul homemade" si totul e la fel ca inainte.

 

Boxele pe fata mai au ceva de asteptat pentru ca mai intai trebuie sa antifonez usa etc etc.

 

Acum problema este asa, calitatea sunetului s-a imbunatatit este ceva mai mult bass, inaltele sunt mai stridente dar mediile sunt muuuult prea tipatoare, chiar deranjante. Se poate coda BM54ul in asa fel incat s-ar modifica semnalul de iesire spre ceva mai acceptabil? Sau daca scot semnal din BM54 dinainte de finalii lui, s-ar imbunatatii ceva?

Link to comment
Share on other sites

Da, vreau sa le fac incinta. Intentionez sa antifonez usa pe fata, sa decupez tabla, sa montez un inel de mdf si pe el difzorul. Inca nu sunt hotarat daca sa fac eu lucrarea sau sa caut pe cineva specilizat in asa ceva. Multa lume fuge de instalat sonorizari aftermarket la BMW...
Link to comment
Share on other sites

repet, nu trebuie codat pentru a aparea functia dsp ci pentru ca sa sune corect, modulul radio o sa modifice nivelul si compozitia semnalului(pe iesite) in functie de asta

 

 

Ai cumva idee, modulul radio este codat diferit in functie de echiparea masinii? (stereo, hi-fi, HK) ? Daca da, avand in vedere ce am montat eu utilizand una din celelelate setari ( HI-FI sau HK) s-ar simtii imbunatatiri in privinta calitatii?

 

Presupun ca, codarea se face cu ncs expert, sti cumva la RAD ce ar trebuii modificat? Multumesc anticipiat.

Link to comment
Share on other sites

Ai cumva idee, modulul radio este codat diferit in functie de echiparea masinii? (stereo, hi-fi, HK) ? Daca da, avand in vedere ce am montat eu utilizand una din celelelate setari ( HI-FI sau HK) s-ar simtii imbunatatiri in privinta calitatii?

 

Presupun ca, codarea se face cu ncs expert, sti cumva la RAD ce ar trebuii modificat? Multumesc anticipiat.

 

modulul radio se codeaza functie de echipare (standard, hifi, HK / TopHIFI(e39))

 

Daca da, avand in vedere ce am montat eu utilizand una din celelelate setari ( HI-FI sau HK) s-ar simtii imbunatatiri in privinta calitatii?

 

e46 este o masina greu de sonorizat din cauza spatiilor improprii destinate difuzoarelor; de aceea cred ca schimbarea celor standard cu ceva de top de pe piata + un amplificator bun nu va rezolva problema sunetului...o sa sune tare...o sa aibe bas dar o sa sune prost...problema rezolvabila cu filtre active (low/mid/high - pass), amplificatoare separate pe grupe de difuzoare si cineva "cu ureche muzicala" ca sa faca reglajele necesare de frecvente si nivele pe grupe...altfel...bani irositi degeaba (din pacate); un sistem HK (complet si bine instalat) nu suna extraordinar dar suna corect si liniar, daca faci si o insonorizare temeinica o sa sune chiar frumos: din punctul meu de vedere, comparatiile (intre HK) si sistemele standard "concert" de la Audi mi se par de-a dreptul stupide...dar asta e, fiecare cu scara lui de valori :)

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa lungi chinuri am montat si boxele pe fata, momentan sunt in perioada de "break-in" a difuzoarelor, dar este o imbunatatire semnificativa a calitatii sunetului. Bassul este mult mai profund, coboara mai mult in frecventa, inaltele sunt ceva mai pronuntate, la volum mare fiind un pic cam tipatoare.

 

Ramane sa vedem dupa break-in ce pot ele de fapt sa faca, iar daca nu ne satisface probabil vom merge pe ruta cu un procesor digital aftermarket, un Rockford Fosgate 3sixty-2 probabil.

 

Am gasit cateva poze din timpul montajului, imi pare rau ca nu am facut mai multe dar totul a durat mai mult decat credeam.

 

Boxele pe fata sunt prinse de usi direct printr-un inel de MDF cu o baza din fibra facuta exact dupa contulul usii. Dupa ce s-a instalat fata de usa nu mai se vede absolut nimic, totul pare stock.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/715/img0778x.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/703/img0779dp.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/827/img0780ql.jpg/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/214/img0781xy.jpg/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Stai! Aceasta lucrare vreau sa o execut si eu. Montarea unui DSP pe E46, ce are sonorizare Hi-Fi, nu Harman Kardon.

De ce componente as mai avea nevoie in afara de amp-ul DSP?

Mai ai niste coduri ramase de la mufele pe care le-ai folosit?

Ma poti ajuta si cu recodarea? Ar trebui recodat si BM54, deoarece a fost pe alta masina, si DSP-ul?

Sunt putin confuz. Deci se poate monta, asta este concluzia?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Poti pune un DSP pe e46, dar nu unul OE, ci unul aftermarket cum am spus si mai sus mai exact Rockford Fosgate 3sixty.

 

Amplificatoarele cu DSP OE nu or sa se auda niciodata bine pe un e46 deoarece cum a zis si userul zeronoo mai sus, nu pot fi codate pentru aceasta caroserie si virtualizarea semnalului audio nu se va potrivii cu tipul caroseriei, rezultand un mare haos.

 

DSPul de la RF are extrem de multe reglaje facandu-l adaptabil pe aproapce orice caroserie si dupa orice gust.

 

Daca vrei sa treci pe un DSP aftermarket trebuie sa renunti la amplificatorul stock, sa montezi unul aftermarket calitativ, si sa schimbi boxele originale cu ceva HIFI adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca modulul radio are nevoie de recodare. O sa recunoasca automat DSP-ul si va seta volumul la un nivel constant doar pe canalele din fata. Volumul va fi controlat de DSP in acest caz. Singura chestie cat de cat ok cu DSP-ul este ca are un egalizator pe nush cate benzi. Dar calitatea sunetului nu este cine stie ce. Drumul semnalului audio e intortocheat rau.

 

 

1.Pleaca din circuitul DSP al modulului radio (OASIS 8804)

2.Este preamplificat cu niste op amp-uri de litera 3, dupa care e amplificat de finalii BM54

3.Dupa aia e trecut in modulul DSP la "line level"

4.Urmeaza o conversie analog to digital (pentru functiile prezente la modulul DSP gen filtre/egalizator)

5.Se face iarasi o conversie din digital in analog

6.E trecut prin niste op amp-uri din modulul DSP (de data asta mai de calitate) dupa care in finalii DSP-ului.

 

 

Vi se pare ca asta ar putea sa asigure un sunet de calitate? Intr-adevar va avea volum mai mare dar cam atat.

 

 

Cum a zis si zeronoo sunt multe de facut pentru a avea un sunet de calitate intr-un E46. Insonorizare, boxe schimbate, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.