Jump to content

problema debitmetru aer


Recommended Posts

salutare,

 

am si eu nevoie de un sfat in legatura cu o problema:

in dimineata zilei de 1 dec (pe ghetaria aia) mi s-a aprins marotorul de la motor. a treia zi ma dupa asta ma programez la bavaria sa vad despre ce este vb, dar fix in dimineata respectiva nu se mai aprinde. merg la bavaria unde imi spun ca mi-au facut un update de soft si ca nu am erori simnificative in computerul de bord. dupa 2 zile se aprinde iara si merg la dormag sa-mi schimb bujiile si il pun la un test, de unde reiese ca eroarea era de la debitmetrul de aer, pe care il cumpar si il schimb. sterg eroarea, fac vre-o 150km in afara orasului si se aprinde iara.

mentionez ca masina merge perfect, in afara de un semnsibil consum mai ridicat.

ce poate sa fie cu martorul asta de debitmetru de aer?

PS: masina e un X3, 2.0d 150cp 2006

Link to comment
Share on other sites

sau sa nu fie un furtun fisurat si sa traga aer fals.

 

 

se poate si asta

eroare de debitmetru mai da doar sonda lambda

 

se poate si sonda lambda, dar ciudat este ca masina nu are simtome, trage bine, merge bine, asta ma scoate din minti.

am inteles ca la sonda lambda masina da si anumite semne.

Link to comment
Share on other sites

sau sa nu fie un furtun fisurat si sa traga aer fals.

 

 

se poate si asta

eroare de debitmetru mai da doar sonda lambda

 

se poate si sonda lambda, dar ciudat este ca masina nu are simtome, trage bine, merge bine, asta ma scoate din minti.

am inteles ca la sonda lambda masina da si anumite semne.

un semn ar fi cresterea consumului

Link to comment
Share on other sites

revin cu un update.

am fost la filaret azi unde a stat masina in teste juma de zi. concluzia a fost ca datorita mersului foarte mult in oras am foarte multe depuneri pe _chiulasa_ si trebuie curatata. in mare parte au dreptate spunandu-mi ca la turatii pana in 2000 masina urca greu si chiar asa este. nu mai patrunde aer suficient la motor.

de asemenea se pare ca este o problema destul de des intalnita la tipul meu de masina si motor si cei de la bavaria si cei de la filaret confirmand ca au avut foarte multe cazuri de genul acesta.

dureros este ca devizul estimativ se ridica undeva la 8000 ron inclusiv revizia cu ulei filtre, etc.

oare au dreptate sau vor ma traga in piept?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
la ce turatie simti ca intra turbina?

eu sa verifici daca iti umfla furtunul de la turbo, si daca nu se simte curata toata evacuarea pana la toba finala, filtru de particule

 

asa ma gandeam si eu sa curat si filtrul de particule, ca eu merg mai mult in oras si nici nu prea turez masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

pentru cei interesati.

am ajuns in final la curatat _chiulasa_, foarte fericit dupa pt ca masina parea ceva mai sprintena. operatiunea s-a intamplat undeva in iulie 2011.

in decurs de un an am ajuns la o concluzie ciudata. mi s-a mai intamplat sa se aprinda martorul de motor doar de cateva ori si culmea in aceleasi conditii, adica la umiditate excesiva in speta ploi torentiale si viscol cum a fost asta iarna.

le-am spus celor de la service si mi-au spus ca sunt nebun ca nu au mai intalnit asa ceva.

in rest masina functioneaza foarte bine, trage ok consuma rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.