Jump to content

Cu adevarat retro!


Catalin BMW

Recommended Posts

Salut. Ca sa intru cu adevarat in lumea pasionatilor de bmw-uri,m-am gandit sa pun vreo cateva poze cu niste frumuseti nepretuite, Sunt facute de mine anul trecut cu ocazia evenimentului "mille miglia" de aici din brescia unde locuiesc acum. Nu sunt multe,ca am facut cu telefonul(si mi s-a descarcat :) ),dar promit ca anul asta n-am sa scap niciuna! Oricum anul trecut din aproximativ 500 de masini(toate retro),castigator a iesit un bmw din 1936(cred) dar nu stiu ce model era pt ca eram atat de furat de val incat nu stiam pe ce lume traiesc :twoup: (de...pt prima data in viata mea sa vad asemenea bijuterii...si inca cate...aici nu ma refer doar la bmw,au fost foarte multe masini).

Si acum pozele :twoup: :

 

Salut. Ca sa intru cu adevarat in lumea pasionatilor de bmw-uri,m-am gandit sa pun vreo cateva poze cu niste frumuseti nepretuite, Sunt facute de mine anul trecut cu ocazia evenimentului "mille miglia" de aici din brescia unde locuiesc acum. Nu sunt multe,ca am facut cu telefonul(si mi s-a descarcat :twoup: ),dar promit ca anul asta n-am sa scap niciuna! Oricum anul trecut din aproximativ 500 de masini(toate retro),castigator a iesit un bmw din 1936(cred) dar nu stiu ce model era pt ca eram atat de furat de val incat nu stiam pe ce lume traiesc :) (de...pt prima data in viata mea sa vad asemenea bijuterii...si inca cate...aici nu ma refer doar la bmw,au fost foarte multe masini).

Si acum pozele :twoup: :

Link to comment
Share on other sites

Saptamana asta merg la muzeul bmw de aici din brescia si am sa pun mai multe poze pt cei ce iubiti bmw-urile retro. Oricum am multe poze si cu alte masini,dar nu cred ca ar fi bine sa le postez tinand cont de faptul ca suntem pe un forum dedicat masinilor bmw,+ de asta,nu vreau sa creez polemici pe tema asta.

App,ce stiti de aceste masini?

Link to comment
Share on other sites

Saptamana asta merg la muzeul bmw de aici din brescia si am sa pun mai multe poze pt cei ce iubiti bmw-urile retro. Oricum am multe poze si cu alte masini,dar nu cred ca ar fi bine sa le postez tinand cont de faptul ca suntem pe un forum dedicat masinilor bmw,+ de asta,nu vreau sa creez polemici pe tema asta.

App,ce stiti de aceste masini?

 

in ce perioada a anului este evenimentul?

Link to comment
Share on other sites

ala din dreapta pare a fi un BMW 326, produs in timpul WWII.

Are o istorie foarte interesanta. Fabrica unde se facea, a intrat in zona de ocupatie ruseasca. De regula, cand se intampla asta, daca mai ramasese ceva din ea, ea era facuta pachet si trimisa in Rusia ca plata a despagubirilor de razboi. Asta s-a intamplat cu multe fabrici Mercedes sau AutoUnion (Audi) care erau in zona sovietica.

Eh muncitorii din fabrica aia au cerut permisiunea rusilor sa se intoarca si sa reia productia. Se pare ca rusii au fost impresionati de model si au permis asta pana in 1955. Printr - un fel de dispensa speciala BMW a permis in mod oficial ca masina sa poarte sigla BMW, desi nu aveau nici un control asupra fabricii, se pare ca muncitorii faceau imposibilul ca sa mentina standardul de productie BMW, in ciuda dificultatilor.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Evenimentul se disputa la inceputul lunii mai si tine cam 3-4 zile(brescia-roma si retur,dar pe rute diferite). E o minunatie. Ca sa nu mai vorbim de mari personalitati din toata lumea,seici,presedinti,designeri auto,miliardari colectionisti de masini de epoca;anul trecut a fost personalitati precum Mika Hakinnen,Jack Vilneuve,pana si directorul de la "20 Century Fox",si multi altii...
Link to comment
Share on other sites

mama ce masini.....superb

noi ca tara .suntem departe de orice eveniment civilizat auto......mai ales cu asemenea masini......din pacate.masinile vechi la noi nu prea s pretuite:P c est la vie

 

mama ce masini.....superb

noi ca tara .suntem departe de orice eveniment civilizat auto......mai ales cu asemenea masini......din pacate.masinile vechi la noi nu prea s pretuite:P c est la vie

Link to comment
Share on other sites

Lumea civilizata(ce-i drept,si cu bani!) stie sa-si aprecieze valorile,noi stim sa promovam doar manelisti si pitipoance...in fine,sa va povestesc o patanie,ca tot veni vorba de masini retro:intrt-o zi eram prin oras,la un momentdat mergand cu masina,vad un autobianchi(cred,nu sunt sigur),oricum era de prin anii '60-70;era atat de ingrijit incat am zis ca-i nou. Era la cateva sute de metri in fata mea dupa care se oprise la semafor(pe banda 1);il ajung din urma si ma opresc langa ea(pe banda 2) asteptand sa se faca verde;soferul se uita la mine spunandu-mi "din priviri" sa ne dam...eu ce-am zis..."ce-i ma cu baba asta"?oameni buni,cand i-a dat talpa,m-a "ars" de mi-au iesit toate impresiile din cap..eu care ziceam "hm! am bmw!" :twoup: M-am uitat la ea ca virgula curca-n oua cum se departa de mine....
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu daca era chiar autobianchi,de aceea am scris si in paranteza la comm-ul de mai sus,pt ca nu avea nici-o inscriptie pe ea,doar in fata,dar acolo nu am vazut bine,pt ca s-a dusss si iar s-a dusss de mi-a dat cu praf :twoup: . Si acum ma oftic ca m-a facut o masina care e de-o varsta cu tata... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.