Jump to content

[Vand] e39 2.5d


bogdy

Recommended Posts

Vand e39 2.5d 2001, C.V. manuala, pe langa dotarile de baza (geamuri si oglizi electrice, AC, webasto, scaune incalzite, perdeluta spate electrica, computer de bord, etc) mai are M-paket, suspensie M, plafon M (cel putin asa cred eu) roti de iarna pe 17", roti de vara M pe 18", folie lummar , player JVC cu staie si subwoofer Alpine de aprox 800 de W.

Masina o am de anul trecut si am investit in ea peste 2000 de euro (nu are rost sa fac acum o lista, cei interesati vor afla la telefon) in ideea ca o s-o pastrez dar de azi am primit sansa de a trece de la apratament la casa si orice banut e bineveneit.

Ca si probleme masina are proiectorul stanga si parbrizul fisurat, cred ca bratele anterioare fata trebuiesc in locuite( in ultimele zile am auzit batai in partea din fata stanga), aripile staga fata si spate au cate o zona de aprox 3-4 cm in care a sarit lacul (asa am cumparat-o) si bara fata are o zgarietura in partea staga jos (eu zic ca ar trebui vopsita).

Pentru mai multe detalii ma gasiti la tel 0745330007 (nu prea agreez mess-ul ca metoda de vanzare :twoup: )

pretul ar fi de 6500 negociabil in limita bunului simt sau as acepta schimburi cu masini la care sa primesc diferenta minim 4000 de euro (exclus e36)

L.E. pe bord sunt 256k km dar nu i-am verificat niciodata (sincer nu ma intereseaza atata timp cat masina merge bine) deci nu bag mana in foc ca ar fi reali desi dupa starea masinii inclin sa cred ca ar fi.

post-6430-0-45007200-1297539073_thumb.jpg

Edited by bogdy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

scaunul stanga, funda de pe schimbator si chederul rupt nu arata grozav... :)

 

 

Funda de pe schimbator a pus-o sotia, am avut-o pe toate masinile si e un fel de talisman si, ma rog, ce naiba ar putea ascude funda aia? Scaunul stanga desi folosesc masina zilnic nu am remarcat nimic problematic la el dar daca tu din poza vezi ceva te rog lumineaza-ma.

Chederul e rupt din cauza ca prin decembrie cand era frig ca naiba mi-a trebuit sa spal masina si a doua zi dimineata era bocna toata asa ca am fortat usa din stanga si s-a rup chederu si ceva mecanism sa inchizatoare. Mecanismul l-am schimbat dar chederul desi il am inca n-am avut timp de el dar o sa-l schimb, sigur nu dau masina asa.

 

 

p.s. daca nu ai decat o poza cu interiorul, atunci ce-i trimiti colegului prin mail?? :)

 

 

Fac maine mai multe poze si ii trimit pe mail, la asta era greu sa te gandesti :twoup: . Nu am facut mai multe deoarece in afara de scaune incalzite si perdeluta electrica masina nu prea are dotari deci nu prea vad de ce ar interesa pe cineva, plus ca nu stiu cum sa micsorez pozele ca sa incapa mai mult pe un post, deci mi-ar fi mai usor sa le trimit pe mail.

Maine sper sa apuc sa demontez turbina de pe masina deoarece a inceput sa suiere la turatii mici, am verificat ieri si nu are joc la ax deci banuiesc ca e suflata garnitura de la compresor.

P.S.@ovidiuspubliusnaso eu zic sa pui tu poze cu masina ta pe topicul tau si dup-aia sa te iei de ale altora.

Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

Doar suspensiile au fost dotare din fabrica, barile (cu toate accesoriile), pargurile, volanul si jantele sunt OE dar au fost montate ulterior.

Sincer nici eu n-am inteles de ce si-ar pune cineva scaune incalzite si perdelute electrice si ar prefera AC manual in loc de dublu climatronic dar nah eu nu m-am dat niciodata in vant dupa gadgeturi asa ca nu mi-a prea pasat de dotari (la mine daca masina are motor puternic, suspensie buna, AC si pozitie buna de condus e arhisuficient)

Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

Marti am reusit sa demontez turbina. Problema suieratului era segmentul de pe ax rupt, nu am vrut sa risc asa ca am inlocuit si axul si paletii impreuna cu kit-ul complet de garnituri+ echilibrarea de rigoare (in total 300 de euro). Vestea buna e ca nu este uzat corpul tubinei (cel care a luctat la ea spunea ca dupa parerea lui turbina a fost inlocuita de curand).

Am inlocuit bineintels uleiul (BMW Longlife) si filtrul de aer, ulei si gaze carter (care a fost schimbat si la ultima revizie acum 7000 de km dar acum am pus modelul care nu mai necesita inlocuire). In mare masina trege mult mai bine acum, turbina incarca mai jos si trage liniar fara caderile de presine care le avea inainte, oricum am zis ca 2-3 zile nu fotez, apoi o sa fac niste teste adevarate .

Am reusit sa fac poze si cu interiorul desi e foarte murdar in momentul de fata si sa schimb si chederul rupt.

post-6430-0-17330300-1297950969_thumb.jpg

post-6430-0-80669000-1297950969_thumb.jpg

post-6430-0-31851200-1297950970_thumb.jpg

post-6430-0-88523600-1297950970_thumb.jpg

post-6430-0-35596500-1297950971_thumb.jpg

Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

Se aude bine, muuuult mai bine decat sunetul de kkt care il are un e39 stok, totusi l-am pus si in cutie si suna mult mai bine, problema e ca ocupa tot portbagajul, datorita cutiei mari de care are nevoie subwooferu asta. Cred ca pana la urma o sa-i fac o cutie special pt e39 facuta dupa unghiul scaunelor si pe care s-o pot scoate in caz ca am nevoie de spatiu, dar deocamdata asta e cel mai bun compromis intre sunet si spatiu util in portbagaj.
Link to comment
Share on other sites

up 6500 negociabil si cumparatorul primeste toate cele necesare pentru conversia la climatronic (vad ca asta e cea mai mare problema a masinii) sa poata spune omu ca are si el "beamve full extre fara piele" :yahoo: Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

Subwoofer-ul e un Alpine SWX-1243D 12″ de 1000w (in primul post am fost modest :D ) aici sun ceva informatii despre el : http://www.tuningmal...573-205573.html . Cutia era imprumutata de la un prieten deci nu am prea multe informatii despre ea, dar era cam cat a ta de mare.Un prieten care lucreaza in domeniu m-ia promis ca imi face una pentru al meu care sa tina subwoofer-ul in aceeasi pozitie ca si acum (adica centrat pe gaura saculetului de ski) pentru ca asa ar suna mult mai bine si l-as putea scoate usor cand as avea nevoie de spatiu, cand reuseste sa-o termine o sa-ti spun dimensiunile exacte .

De vandut nu prea cred c-o sa-l vand separat doar daca cumva nu-l vrea cumparatorul intregii masini, oricum daca se ajunge la vanzare @Fan_XBMW te anunt.

Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

Eu inca nu l-am platit, dar maica-mea (lucreaza la primaria de care apartin) spunea ca ar fi 940 de ron, oricum pe langa gramada de bani investiti in ea si casco de 1100 de euro, impozitul e ultimul meu gand. Edited by bogdy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.