Jump to content

MID e39


Recommended Posts

repara careva de pe forum pixelii morti din MID ul care e conectat la cd?

Am citit toate tutorialele de pe internet, am facut ca acolo dar tot nu s-au recuperat in totalitate... doar 20% mai bine...

Am vazut ca sunt pe ebay panglica care vin in locul celei "uzate" ... pe ebay costa 33$ ....

A comandat cineva sau a facut operatiunea de schimbare a benzii respective?

http://i.ebayimg.com/07/!B9HNFlgCWk~$(KGrHqYOKjgEzKZ8l8LEBM41iq3m,Q~~_12.JPG

Operatiunea este destul de migaloasa si trebuie multa rabdare...

Daca repara cineva, daca a cumparat cineva sau daca a reusit cineva in alt mod sa repare pixelii morti poate posta! :twoup:

Multumesc

 

http://i7.photobucket.com/albums/y264/BMWg84/BMW%20Multi-Information%20Displays/DSC_0079.jpg?t=1263745798

http://i7.photobucket.com/albums/y264/BMWg84/BMW%20Multi-Information%20Displays/DSC_0076.jpg?t=1263745924

Edited by Fan_XBMW
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cu un pic de imaginatie,corelate cu topicurile de pe forum,un DIY de pe net(pe care nu mai stiu de pe ce torrent l-am luat!) si muuuuuuuulta rabdare!sfat:daca nu te pricepi,nu ai rabdare sau nu vrei sa te bagi in asa ceva,si totusi vrei ca MID-ul tau sa-ti arate toti pixelii,cred ca ar fi mai bine sa lasi pe altcineva sa se ocupe de el,cu toata cheltuiala pe care o presupune.momentan,nu vreau sa fac o afacere din chestia asta,deci, as putea sa-ti schimb folia,cu conditia sa-mi trimiti MID-UL cu tot cu folie noua.manopera este mocca.de folie te ocupi personal:vezi ca sunt useri care aduc "de afara" folie pt MID.

STIMA.

Edited by lazarfl76
Link to comment
Share on other sites

pot aduce si eu de pe ebay folii pentru mid... stiu si cu ce se "pune" ... iti trebuie un letcon si la capat un dispozitiv in forma de T facut din cupru cu care se lipseste folia...

poti veni cu mai multe informatii tu?

De pe internet am vazut si eu cum se desface, se incerarca "reconditionarea" lui dar tot nu e 100% perfect... si nici nu are cum sa fie. Am incercat de 3-4 ori dar cred ca e mai sfant sa schimb folia...

Link to comment
Share on other sites

pai tu acum vrei sa incerci sa-l repari a 5-a oara?parerea mea este ca,daca nu ti-a reusit din prima,nici sa nu te mai chinui ca nu o sa reusesti.probabil ai stricat (intrerupt)unul sau mai multe din contactele alea grafitate si de aia nu iti arata toti pixelii.daca ai posibilitatea sa-ti aduci folie de pe ebay,cunosti ce trebuie facut si cum trebuie facut,nu inteleg ce anume sau cine te opreste.din cate imi aduc aminte,la tine problema e destul de veche,ca ,la un moment dat,am mai discutat despre problema asta intr-un alt topic.eu mi l-am reparat pe al meu si functioneaza impecabil(inca!)de anul trecut de prin primavara.nu stiu ce as putea sa-ti spun mai mult decat ceea ce stii si tu despre acest subiect.incearca sa ma intrebi tu!
Link to comment
Share on other sites

nu am lipit folia nici de display si nici de integrat.am desprins folia doar de pe placa,pt acolo e de fapt problema,am curatat fiecare contact cu acetona pana am dizolvat tot lacul de pe folie pe o portiune de aprox 2-3mm dupa care am potrivit-o exact pe fiecare contact de pe placa si am presat,nimic altceva!ce-i drept,treaba dureaza cam vreo 5-6- ore(berea,dupa!)
Link to comment
Share on other sites

tin sa te anunt ca ai muncit degeaba,daca ai dezlipit folia de pe display.toata problema este pe placa,acolo unde preseaza banda aia de cauciuc siliconat de culoare roz.nici nu ma mir ca ai incercat de cateva ori si nu ai reusit sa faci nimic!imi pare rau ca-ti spun,dar ,daca urmareai intocmai un topic de-al lui Gabriel.B(cred!!!!!)pe tema asta trebuia sa se observe o imbunatatire,cel putin,daca nu remedierea totala a problemei!cu respect!
Link to comment
Share on other sites

normal ca am observat modificari inspre bine...dar pur si simplu mi a fost teaama sa desfac folia de pe placa. banda aia de cauciuc roz silicionata este si pe display, nu numai pe placa. Incercarile au fost adaptarea cauciucului roz... si anume presarea lui mai bine si au fost rezultate. dar probabil nu e un rezultat care sa ma multumeasca pentru ca nu am dezlipit de pe placa.

Urmeaza sa o desfac si pe aia... aia ramanea in ultima instanta... oricum tot se va strica daca nu e panglica calumea si lipita cum trebuie...

E ca o treaba de mantuiala.

Pe mine ma interesa obiectul cu care lipeste lumea panglica aia... toti sunt secretosi. Am gasit de cumparat dar se poate si adapta intr un fel letconul ala in forma de T.

Merci de ajutor

Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere nu exista nici un secret cu "t"-ul ala!nu am ,nu am avut si nici nu am folosit asa ceva cand mi-am reparat pixelii.crezi ca saracia aia de "T" reprezinta totul?gresit total!doar te ajuta la toata operatiunea.cu siguranta mai sunt si alte metode,daca tot vrei tu sa lipesti folia aia.si sa stii ca nu e specificat nicaieri ca folia aia trebuie sa fie lipita!CONTACTELE DE PE FOLIE TREBUIE SA FACA CONTACT PERFECT CU CELE DE PE DISPLAY SI CU CELE DE PE PLACA:E PROBLEMA TA CUM FACI CA RESPECTIVELE CONTACTE SA FIE PERFECTE-PRIN LIPIRE,PRIN PRESARE,ETC!ti-am mai spus,eu mi-am curatat contactele(partea dinspre placa) cu acetona si am rezolvat problema(care le mine era doar pe placa!)prin presare!scurt si la obiect,fara nici un secret!bafta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

doar pe panglica,suficient de bine incat sa dizolvi lacul de pe ea dar nu insisti pentru ca exista riscul sa ramai si fara contacte.grija mare!

oricum,"ai de frecat panglica"(:frantics: )vreo 2-3 ore!

iti recomand o tavita dreptunghiulara inclinata in care sa torni acetona si in care sa scufunzi aprox 3-4 mm din folie si in care sa o tii aprox 20 min,dupa care folosesti betisoare de urechi inmuiate in acetona pentru partea finala,aceea de a indeparta lacul de pe folie si de a descoperi contactele pe care apoi le presezi pe placa!

Edited by lazarfl76
Link to comment
Share on other sites

acum m am prins despre ce e vorba.... dar vad ca am contacte intrerupte.. vreo 15 la rand... am mai prelungit cu 2 mm fata de ce ai facut tu sa le prind si pe celel lipsa sa vad daca reusesc.

apreciez ca ai fi facut asta pt mine mine mai ales FREE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.