Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Pai ma gandesc ca boxa si atat :)

Daca Hertz-urile si OEM-ul sunt 4ohmi e ok, poti merge cu o singura statie. Varianta mai buna e intr-adevar cu 2 statii, asa o sa poti sa-ti controlezi xoveru la bass si la sateliti.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Inca nu stiu daca sa pun boxe si pe usile din spate sau nu, in primu rand tre taiata fata de usa, dupa cred ca mai tre ceva sa fie prinsa, habar n-am. iar pe polita din spate ma gandeam sa pun tot boxele de individual + tweetere. pe fata nu am gasit tweeterele de individual, am gasit doar crossoveru.

 

Statie ma gandeam sa pun doar pentru subwoofere, si sa codez sistemu audio la HiFi pentru restu de boxe.

Link to comment
Share on other sites

Hifi are amplificator doar pentru subwoofer. Eu pe usile din spate nu am nici o boxa, deci daca vreau sa pun si acolo tre taiat.

 

Daca iau crossover pentru fata, pot pune si alte tweetere, gen alea hertz sau merg numai tweetere oem? are rost sa iau si crossoveru pe original sau?

Link to comment
Share on other sites

Super atunci.

adevaru e ca numai usile din fata am apucat sa le deschid ca sa le fac firele dar din ce imi aduc aminte aveam grila la usile din spate, deci nu vad de ce nu ar fi si gaura :)

Crossoverul e delicat, ca nu stii ce care/ce la cat e pasat.

Hertz-urile trebuie sa aiba ele un crossover, eventual crossoverul de individual sa il folosesti numai pentru difuzorul individual.

Nu-mi prea place pentru ca in felul asta amandoua difuzoarele, si usa si scaunul reproduce cam acelasi lucru.

Numai daca faci cu statie pentru woofere, la care le dai crossover din statie, lasi crossoverul de hertz la tweeter si crossoverul oem la oem.

Sau nici nu stiu ca o dam in balarii :). Afla fiecare crossover la ce frecventa face pass. Ca daca faci cum am zis mai sus posibil sa fie un spectru lipsa.

Link to comment
Share on other sites

salutare people!

 

Flo_sb... eu am un Helix DB Five, am midbass fata de la individual high end si mai am si 2 crossovere de la un sistem JBL c608mkii. Mai trebuie sa cumpar niste tweetere. Un amic a vazut amplificatorul si mi-a zis ca o idee buna ar fi sa fac un sistem full active pe fata (mai ales ca ampliful permite asta) si din al 5lea canal sa amplific wooferele de sub scaune (eventual pe viitor si o schimbare a lor cu helix e8w.).

 

Ideea este ca eu am Head Unit professional (nu am navi) si sist standard de 6 dif. E adevarata treaba cu codarea? Sa ma duc sa mi-l codeze pentru HiFi? Am inteles ca e precodat pe nush ce model de EQ care tine cont de faptul ca sistemul nu are deloc tweetere.

 

Iar semnalul din HU cum sa il scot oare? Ma gandeam sa cumpar un Adaptor High Low care face si preamplificare si putin EQ... Adica un ZEALUM ZUSC5.

 

http://www.lelong.com.my/zealum-zusc5-3-rca-output-universal-head-unit-signal-converter-32177587-2009-04-Std-P.htm

 

costa 60 eur inclusiv transport in ro.

 

Sau mai bine iau un convertor helix pe 2 canale si gata?

http://www.audiopil.ro/Accesorii-Helix.php

 

Nu am deocamdata bani de dat pe MS8 sau ceva similar (rockford fosgate 3sixty2 sau mai e unul de la hertz...)

 

merci pt raspuns!

Link to comment
Share on other sites

inside,

nu mai, gen: low pass la anume hz; high pass la anume hz.

Uite Herz-ul se pare ca da in tweeter de la 2.8kHz din ce link mi-ai dat tu.

http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/SchedaTecnica_space.pdf Din ce e aici se pare ca poti seta tu exact la cat? Daca da, perfect

Mai ramane sa aflii pana la cat o ia :D boxa OEM Individual

p.s. mai cere parerea, la cineva priceput, e posibil sa ma insel

 

kristal_madness, sistemul activ este intr-adevar the ultimate thingy.

Acum ma uitam peste DB Five, foarte frumos ! Merge sa faci sistem activ tot ce trebuie sa afli este de cati ohmi sunt suburile (4ohmi parca) si sa vezi cum sa faci cum sa le legi ca sa se impace DB Five cu ele la ohmi. Ai grija ca "subwooferele" OEM sunt foarte fragile si daca bagi prea mult power in ele le spargi, foarte multi s-au plans de asta :)

 

Daca nu ai cablu in portbagaj de la statie e cam nasol;

Variante:

 

*Semnalul din HU cel mai simplu il scoti prin cable harness`ul lui Technic: http://forums.5series.net/topic/99857-fs-e60-oem-amp-pnp-trunk-subwoofer-harness-with-built-in-loc/ (vreo 40$ plus transport parca). (desfaci consola centrala si tragi firul in spate)

*deschizi consola si iti tragi tu de acolo din mufa firele

*varianta adoptata de mine, chiar de langa prag, deschizi plasticele pe acolo si de acolo faci tap la fire: un cablu pentru semnalul amplificat de la statie, un cablu pentru boxe (Presupune vreo 15-20ore de munca (tu cu un coleg), sau nu stiu cate ore de munca facute de cineva specializat, sau daca ai E60 eu colegul cu care mi-am tras la masina mea firele iti luam 200ron pentru fata); toate perechile de cabluri le duci in spate in portbagaj prin praguri.

Mai era si varianta sa tragi cumva firele din consola centrala pe la scrumiera cotiera etc dar nu mai tin minte pe unde le duceai dupa ce ajungeai la sfarsitul cotierei tale, la pasagerii din spate; daca afli sa-mi spui si mie sa imi reimprospatez memoria.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Acum vad ca nu ti-am raspuns referitor la ce adaptor high-low sa folosesti. Imi pare rau dar nu ma pricep pentru ca dupa cum am zis, nu m-am documentat, pentru ca nu mi s-a parut ok niciunul. Un google si cateva ore si trebuie sa afli care e ok; sa ne spui si nou aici.

Apropo de faza cu EQ implicit, MS-8-ul face si defeat la EQ-ul impus de HU. Sunt multe procesoare de sunet, mai e si JL Cleansweep, dar dupa ce am citit un thread de vreo 20 pagini al unui maniac audio, am ajuns la concluzia ca MS-8 e cel mai bun pentru noi; Pe scurt omu (maniac de felu lui, incearca tot felul de combinatii noi ca nu are ce face, nu ca nu ar fi multumit) zicea asa: Ma, sunt priceput, am frecat la setarile lui Jl de m-a luat mama naibii timp de 6luni+, cu laptopu in brate etc, 15spe mii de crossovere si 15spe mii de benzi de egalizare. Dar, cum mi-e natura sa incerc toate chestiile, mi-am cumparat si un MS-8, si in 3 minute a facut o configurare clar mai buna decat ce am reusit eu in 6luni+

 

inside, eu urma sa imi cumpar toate boxele si MS-8-ul de la Nelson29. Cu ocazia aia l-am intrebat daca nu poate sa imi cumpere el de la Technic harness-ul si a acceptat. Daca ai paypal poate te ajuta. Acum nu stiu daca accepta daca nu cumparam tot restul de audio de la el.

 

Poti incerca pentru prima faza cu DB Five, daca e ca DB Four al meu accepta semnal high-level. Eu unul nu am reusit sa il fac sa sune bine cu semnal high-level, imi pacanea, deci probabil ca pana la urma va trebui sa te decizi pe un convertor hi-lo.

 

am raspuns la postul #116 prin edit in #117, ultima linie

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nu pleaca. Pleaca full sau castrate toate. Acum, nu m-am uitat ce optiuni are DB Five.

edit:

DB FIVE

* filtre active integrate ce fac posibila o configuratie full active 2 cai plus subwoofer:

o filtru HPF (trece-sus) variabil 50 Hz - 4 KHz

o filtru LPF (trece-jos) variabil 50 Hz - 4 KHz

deci eventual sa iti mai pui un filtru pentru satelit/tweeter

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

CIC-ul, e Nelson29 de care povesteam. Am citit tot threadul de 70 pagini sau cat era, de 2 ori. Merita din plin daca ai banul.

Problema la BMW Live services sau cum le-o zice e ca daca e sa consulti lista de telefoane compatibile, nu gasesti unu care sa suporte toate chestiile oferite; ba unu nu iti vede calendaru, ba altu mesajele, etc; cel putin asa era acum 6 luni.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Care-i diferenta la tweetere intre crossover si legatul normal pe boxe ? De exemplu la sistemul individual, boxele portbagaj nu au crossover pt tweetere, pe cand cele din usile din fata vin cu crossovere ? iar cele din usile spate sunt coaxiale. Defapt ce inseamna crossover la tweetere? Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

crossoverul din ce am intes eu = doua filtre (in general; pot fi crossovere si pentru 3way 4way systems); unul trece sus, unul trece jos.

ca sa o luam la extrema, nu ai de ce sa vrei sa dai semnal de 20hz de subwoofer intr-un tweeter si semnal de 20khz in sub, nu le poate reproduce.

Defapt problema e la margine cand e pe terminate capacitatea boxei de a reproduce sunetul: de exemplu sa zicem: boxa din usa daca incearca sa reproduca 40Hz distorsioneaza, asa ca o pui de la 50Hz in sus.

E de preferat sa folosesti daca nu te pricepi (probabil 99% dintre noi de pe forum, inclusiv eu), crossoverul de la producator + boxele producatorului, pentru ca numai el stie sa iti faca trecerea seamless intre boxe. Adica, de exemplu, un subwoofer nu trebuie sa il auzi ca bubuie in sistem. Tot sistemul trebuie sa il auzi ca o singura boxa, nu trebe sa iti dai seama ca tweeteru te zgarie pe urechi si din portbagaj vine bassu, trebuie ca tu sa simti ca tot sunetul e acolo dintr-o bucata.

Scuze daca m-am exprimat gresit, am avut o noapte grea si de-abia m-am trezit :D

P.S. e cam stupid sa nu ai crossover pe tweetere in spate si in fata sa ai, nu cred ca e asa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.