Jump to content

Plata despagubire RCA


max83

Recommended Posts

 

Ce trebuie sa fac in cazul in care suma este prea mica si nu reusesc sa-mi repar, readuc masina in starea initiala?

 

Astept sfaturile voastre.

 

Va multumesc!

 

nu prea se poate sa nu ajunga , poate nu ajung sa-ti repari masina cu piese sh cat de cat si sa-ti ramana si tie ceva . accidentele mai nou is un bussines

inteleg excepti cu asigurari precum carpatica care nu te lasa sa o repari in reprezenta , dar cand e vorba de o asigurare nemteasca nu va fi cazul .

Daca totusi nu ajung , nu o repari in regie proprie ci o duci in reprezentata sau service . ca prin minune o sa ajunga .

on topic : sfatul meu este sa repari masina intr-un service autorizat

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Multumesc pentru sfaturi!

 

Vorbeam ipotetic mai sus spunand in cazul in care nu va ajunge suma alocata ce ar trebui sa fac.

 

Masina se poate repara, nu are nevoie de elemente noi ci doar de reparare la un service autorizat (indreptat, chit, vopsit).

 

Am ales in regie proprie fiindca vreau sa merg cu masina la un service ales de mine care poate nu e in lista celor de la asigurari.

 

Pe langa asta am vazut multe masini facute pe asigurare si au iesit destul de prost.

 

Asa, daca dau eu banul si nu asigurarea, ma astept macar sa incerce ca sa ma multumeasca.

 

Asa ca va mai intreb o data, ingaduitor, in caz ca suma alocata de asiguratori nu acopera pagubele ce trebuie facut?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe forum dar nu am stiut unde sa incadrez stirea asta si cum are legatura cu despagubiri, accidente si alte alea... Teoretic suna bine stirea dar stim cu totii cum merg treburile in Romania. Rog un moderator sa mute stirea daca nu-si are rostul aici.

ÂŞoferii vor putea cere despĂŁgubiri asiguratorilor care nu ĂŽndeplinesc obligaĂžiile RCA

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!

 

Vorbeam ipotetic mai sus spunand in cazul in care nu va ajunge suma alocata ce ar trebui sa fac.

 

Masina se poate repara, nu are nevoie de elemente noi ci doar de reparare la un service autorizat (indreptat, chit, vopsit).

 

Am ales in regie proprie fiindca vreau sa merg cu masina la un service ales de mine care poate nu e in lista celor de la asigurari.

 

Pe langa asta am vazut multe masini facute pe asigurare si au iesit destul de prost.

 

Asa, daca dau eu banul si nu asigurarea, ma astept macar sa incerce ca sa ma multumeasca.

 

Asa ca va mai intreb o data, ingaduitor, in caz ca suma alocata de asiguratori nu acopera pagubele ce trebuie facut?

 

Va multumesc!

 

E nasol ca te intelegi cu ei la o anumita suma , si daca accepti nu mai poti sa o intorci, aici e riscul la regie proprie.Avantajul e ca poti sa iei si piese de la dezmembrari , ca nu iti cere nimeni facturi.

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine dai un mail la CSA, poate ei stiu mai bine ce e de facut.

http://www.csa-isc.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=78&lang=ro

 

dureaza in Romania cateva luni, dar cu un asigurator de afara.

Credeam ca Uniqa e firma mai serioasa,dar se pare ca sunt doar vrajeli...cred ca toti sunt la fel atunci cand trebuie sa scoata bani din buzunar pentru plata despagubirilor...stiam ca pentru regie proprie nu trebuie sa le prezinti niciun deviz tu practic fiind de acord cu suma calculata de ei. Eu am avut un incident in luna septembrie cu un asigurat de la EUROINS si de atunci ma tot plimba astia.Vad ca singura solutie e CSA-ul.Si eu am cerut regie proprie desi cel care a intocmit dosarul de dauna mi-a spus ca imi aproba inlocuire aripa,bara fata,DAR DE LA DEZMEMBRARI.Oricum in Romania asiguratorii sunt de fapt niste haiduci care incearca sa te faca la drumul mare.Bafta tuturor !

Link to comment
Share on other sites

recomand ca, corespondenta cu asiguratorul sa aibe loc prin posta cu confirmare de primire. reactioneaza mult mai precaut cand vad ca pagubitul ii ia mai tare. fiecare confirmare declanseaza termenele legale, iar daca nu ti-au raspuns in termenul legal, ii notifici si ii dai in judecata. sa vezi ce repede se misca dupa aceea.

 

din punctul meu de vedere ai ales gresit regia proprie.

regie proprie NU ESTE EGAL cu reparatie in service neagreat de asigurator.

 

poti face reparatia ORIUNDE VREI TU, LA PRETURILE MAXIMALE PRACTICATE DE REPREZENTANTELE FIRMEI PRODUCATOARE A MASINII (fara a le depasi), iar ei sunt obligati sa plateasca.

 

singurul avantaj la serviceurile agreate este ca acceptul de plata sa da repede si iei masina imediat dupa ce a venit acceptul (asta deoarece exista contract de decontare directa)

 

daca faci reparatia in orice alt service, teoretic astepti ca acestia sa primeasca banii de la asigurator pana poti lua masina, masina ta ramanand ca o garantie ca daca asiguratorul nu plateste, cineva tot plateste.

 

acum este si in functie de ce/pe cine service cunosti

 

edit

la service agreat: acceptul se da in 48h de la data depunerii documentelor

la service neagreat: 15 zile lucratoare.

 

la serviceul neagreat, daca vrei neaparat sa iti iei masina, platesti si apoi iti recuperezi banii de la asigurator ceea ce banuiesc ca nu vrei.

 

la regie proprie, suma este mult mai mica, si din ea se scade si TVA-ul

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

eu nu cred ca este legal ca o pocnitoare de service sa iti tina masina odata ce are accept de plata. Am impresia ca asta e cam sechestrare de bunuri si ma duc si imi iau masina cu mandat si cu buldozerul prin poarta lor basita.

Nu e problema mea ce termene de plata au si in cat timp se platesc..

Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 situatii:

 

Decontarea directa: prin contract, asiguratorul da acceptul de plata in max 48 de ore, iar banii ii primeste serviceul candva mai tarziu. Dar serviceul sta linistit ca are contract. Odata emis acceptul, masina pleaca.

 

Serviceul neagreat de catre asigurator: de obicei este ales de catre pagubit. Banii vin in termenul legal sau vin de la pagubit care si-i recupereaza ulterior de la asigurator. Practic asiguratorul este implicat indirect, aici interesul fiind direct al pagubitului deoarece el a ales serviceul cu pricina. Serviceul a prestat reparatia, deci trebuie sa primeasca banii. Pana nu primeste banii masina nu pleaca.

 

In situatia 2 nu avem accept de plata. Este direct decontarea dosarului in cauza.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

As dori sa pot afla mai multe despre regia proprie. De curand am fost lovit de cineva, am fost la compania de asigurari(BCR). Masina nu este dauna totala. Am optat pt regie proprie- aztazi am depus cererea de despagubire cerand suma care era trecuta pe deviz, devizul facut de mine la un service- de pe AUDATEX (neagreeat, fara contract cu bcr).

 

Stiu ca nu pot obtine acea suma deoarece se scade tva-ul si ora de manopera costa mai putin, piesele deasemenea.

In cate zile ar trebui sa primesc un raspuns de la ei- legal vorbind.

Compania o sa-mi propuna o alta suma?

Aceasta poate refuza cerea mea de regie proprie?

 

Ce sfaturi imi puteti da in aceasta situatie.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

As dori sa pot afla mai multe despre regia proprie. De curand am fost lovit de cineva, am fost la compania de asigurari(BCR). Masina nu este dauna totala. Am optat pt regie proprie- aztazi am depus cererea de despagubire cerand suma care era trecuta pe deviz, devizul facut de mine la un service- de pe AUDATEX (neagreeat, fara contract cu bcr).

 

Stiu ca nu pot obtine acea suma deoarece se scade tva-ul si ora de manopera costa mai putin, piesele deasemenea.

In cate zile ar trebui sa primesc un raspuns de la ei- legal vorbind.

Compania o sa-mi propuna o alta suma?

Aceasta poate refuza cerea mea de regie proprie?

 

Ce sfaturi imi puteti da in aceasta situatie.

 

Multumesc

 

 

Parerea mea, strict parerea mea, daca iti vor propune o suma extrem de nesimtita ( mica ) le poti spune foarte frumos ca le multumesti si ca-ti faci masina la reprezentanta BMW, pe pariu ca se va schimba foaia! legat de bcr, orice problema am avut in parcul de masini (accidente, etc) cei de la Brasov au fost foarte operativi si chiar foarte ok! nu stiu cum sunt in restul orselor, dar n-am auzit multa lume sa se planga de ei!

 

Hai sa auzim de bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
mi-am facut si eu asigurare ieri. exista o noua lege/norma/whatever care prevede ca cei sub 30 de ani platesc ~dublu RCA. mi se pare o maxima prostie, am sub 30 dar 7 ahi de permis si doar vreo 2 accidente foarte minore, bari julite. cu toate astea un incepator trecut de 30 de ani va plati cu 50% mai putin decat mine.
Link to comment
Share on other sites

mi-am facut si eu asigurare ieri. exista o noua lege/norma/whatever care prevede ca cei sub 30 de ani platesc ~dublu RCA. mi se pare o maxima prostie, am sub 30 dar 7 ahi de permis si doar vreo 2 accidente foarte minore, bari julite. cu toate astea un incepator trecut de 30 de ani va plati cu 50% mai putin decat mine.

 

unde scrie asta?!

 

eu tocmai mi-am calculat acum online rca-ul, 1.6i, Bonus2, 28 ani, tarif de la 389 ron pana la 696 ron, 1 an, in tarif in functie de societatea de asigurari. la fel era si pana acum...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

unde scrie asta?!

 

eu tocmai mi-am calculat acum online rca-ul, 1.6i, Bonus2, 28 ani, tarif de la 389 ron pana la 696 ron, 1 an, in tarif in functie de societatea de asigurari. la fel era si pana acum...

 

stiu ca asta mi-a zis sec brokerita inca de cand asteptam sa termine clientul din fata mea. si am cautat repede cu telefonul pe google si stiu ca gasisem 'prevederea'. in principiu daca ai sub 30 de ani si esti din bucuresti... esti foarte antipatic asiguratorului :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am avut si eu un mic incident,am ales sa o fac in regie proprie,s-a solutinat tot dosarul,au trecut cele 15 zile de asteptare al banilor,iar azi cand sun mi-au spus ca banii au fost virati luni ,pe data de 20 ,dar nici acum nu-i am in cont.Asa de mult dureaza transferul unei sume de bani ? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.