Jump to content

schimbare caseta directie


Recommended Posts

vreau sa mi schimb caseta de directie ,trage stanga dreapta la mici denivelari.

as vrea s o schimb eu daca nu trebuie scule speciale.

cateva detalii de la ce i ce au schimbat caseta.ms

fara ai pivotii buni,bieletele de directie sunt ok.

nu bate nimic ,bascule noi,capete bara si bielete directie noi,bielete antiruliu noi,bucsi bara torsiune noi,crucea cardanica de la coloana directie noua.

ar fi un amortizor putin umed dar nu cred ca el este problema

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

nu este de la roti am avut de 16 oem ,18rh,17oem si acum iar 17rh toate cu et de seria 3 si cauciucuri cat trebuie ca pe schita de pe usa

acum am 7j fata cu 9 j spate 4x225/45/17

cu toate are aceiasi problema

binenteles si geometria facuta si etrierii reconditionati garnituri noi

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

o chee fixa de 34 sau cleste mox pt bieletele de directie sa le desfaci de pe cremaliera casetei, inelara de 16+tubulara 16 pt a desface caseta de pe cadrul motor, tubulare 22 si 19 pt a desface conductele de la sevodirectie de pe caseta...nu trebuie sa dai rotile jos de pe masina sau scutul motor...asta daca este E 46, 318 sau 320...daca este 330 xi sau x d ori E39 ai incurcato mai bine lasi mecanicii sa se ocupe de operatie.succes. Edited by dorub98nic
Link to comment
Share on other sites

o chee fixa de 34 sau cleste mox pt bieletele de directie sa le desfaci de pe cremaliera casetei, inelara de 16+tubulara 16 pt a desface caseta de pe cadrul motor, tubulare 22 si 19 pt a desface conductele de la sevodirectie de pe caseta...nu trebuie sa dai rotile jos de pe masina sau scutul motor...asta daca este E 46, 318 sau 320...daca este 330 xi sau x d ori E39 ai incurcato mai bine lasi mecanicii sa se ocupe de operatie.succes.

este e46 318i nfl

trebuie vre o aerisere la ceva? la lichidul de la servo dupa ce sa schimba caseta?

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

pana sa comand alta caseta ,am zis sa ma duc pana la un mecanic.a facut o tura cu masina ,apoi a ridicat o pe elevator.

ceseta este buna.

nu curge nu bate,odar ca masina nu este foarte stabila.

a gasit o bucsa la fezeta ,in partea unde intra caroserie pe partea stanga.nu la bascula,la bratul care vine si el pe fuzeta.nu stiu daca m am exprimat corect si un pivot bascula fata tot stanga.

a probat si amortizoarerele,sunt bune,am doar unul pe fata umed .

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

vreau sa rezolv problema asta cu caseta

dc imi merge volanul m ai greu decat la ale46?

este 100% ca a fost strans surubul de reglaJ de la caseta?

sau poate fi si din alta parte

pompa servo

curele si role intinzatoare

vrea sa meraga usor volanul pt ca acum mg mai greu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.