Jump to content

A inmatriculat cineva cu un anume Dragos Ovidiu Silaghi?


Recommended Posts

Salut tuturor, abia mi-am facut cont pentru ca am am nevoie de ajutor si fiind tema forumului am zis ca aici e cel mai bine sa intreb.

 

Am postat acum ceva pe farcebook daca stie cineva pe cineva care inmatriculeaza masini in bulgaria, am fost contactat de un anume Dragos Ovidiu Silaghi care mi-a spus ca se poate dar m-au speriat putin termenii lui, trebuia sa platesc in avans 700euro si sa ii ofer cateva date despre masina(numar inmatriculare,serie..) si in 20 de zile o sa imi ofere actele.

 

Mie unu mi se pare putin teapa, bine da e si prima oara cand fac asta deci e posibil sa ma insel, tocmai de asta vream sa aud parerea altora pentru a fi sigur ca e bine cea ce fac si nu ma trezesc cu banii aruncati pe fereastra.

 

Conversatia mea cu acest Dragos Ovidiu Silaghi:

 

Ovidiu Silaghi : Salut

Dorneanu M. : Salut

Ovidiu Silaghi : Am vazut ca cauti sa inmatriculezi masinuta pe bulgari, mai esti interesat pentru ca eu ma ocup cu asta

Ovidiu Silaghi : App cat ai dat pe ea ?

e: Am dat 8.000e

Ovidiu Silaghi : Merita, arata bine masina

e: Da, na, la mine in oras nu sunt tipi care fac asta, poti sa imi dai mai multe detalii despre cum se face asta?

e: Esti cumva ruda cu ministru transporturilor sau ce mai era :)) ?

Ovidiu Silaghi : Nu LOL, e doar o coincidenta, ma cheama si Dragos

Ovidiu Silaghi : Pai e vorba de masinuta pe care am vazuto pe fb?

e: Da da

Ovidiu Silaghi : App cat ai dat pe ea ?

e: Am dat 8.000e

Ovidiu Silaghi : Merita, arata bine masina

Ovidiu Silaghi : Am vazut ca ai numere rosii, ti-au expirat cumva ?

e: Nu, mai am cateva zile

Ovidiu Silaghi : Bun, pai altfel trebuia sa o aduci pe platforma

e: Nu, nu, mai am vreo 7 zile

Ovidiu Silaghi : Bun, pai imi virezi 700euro in cont, eu fac demersurile legale ca sa inmatriculez masina si dupa venim sa o ducem la ei pentru o mica inspectie

e: Pai nu ai nevoie de masina de la inceput, app trebuie sa iti virez banii inainte de a lua masina ?

Ovidiu Silaghi : Da, trebuie sa virezi banii dinainte, este o garantie pentru mine, dupa ce ai virat banii eu vin si iau masina si o duc in bg

e: Pai si in cate zile e gata tot procesul asta?

Ovidiu Silaghi : Cam in 4 zile este totul gata, masina o sa stea la mine doar 1 zi, cat o duc la verificari

Ovidiu Silaghi : Actele si toate prostiile le fac fara masina, sunt niste cereri de facut...

Ovidiu Silaghi : Deci vrei ?

e: Pai eu vreau dar poti sa astepti o zi sa fac rost de bani si iti spun

Ovidiu Silaghi : Ok, pai cand esti pregatit imi spui si eu o sa ma ocup de asta

Ovidiu Silaghi : Pai atunci ne auzim cand esti gata, imi lasi un offline pe fb si ne auzim

e: Ok, o zi faina atunci si ne auzim

Ovidiu Silaghi : Merci la fel

 

 

Va multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe altcineva sa te ajute cu inmatricularea si fa tot posibilul sa fii si tu de fata cand se realizeaza toate procedurile deoarece se poate. eu am inmatriculat mai multe masini pe BG si dreaza o singura zi, procedura este destul de simpla si nu inteleg de ce respectivul este asa evaziv
Link to comment
Share on other sites

Lol, 700 euro AVANS. Ca sa ce?

 

Mai bine apelezi la o firma specializata, e adevarat ca se cer actele inainte pentru ca sunt cozi mari in momentul de fata, dar in nici un caz banii in avans. Si e indicat sa fii de fata, de tepari e tara plina.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut sa ascriu mai sus ca ti-a cerut mult. Iar cu banii in avans, cred ca era mai de bun simt sa iti fi cerut 100-150 maxim iar 700 pt inmatriculare este enorm de mult exceptand cazul in care iti face rsedinta in BG si o inmatriculeaza pe numele tau.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, pana la urma am gasit o firma intr-un oras pe langa mine.

 

Dupa cate am inteles de la voi este bun pretul de 450euro si o sa merg si eu cu persoana respectiva.

 

I-am lasat un offline lui Dragos Ovidiu Silaghi si i-am spus ca nu doresc sa ma folosesc de serviciile lui, totusi tind sa cred ca era un tepar.

 

Inca odata multumesc frumos baieti.

Link to comment
Share on other sites

Inmatricularea pe BG costa intre 400-450 de euro, daca vrei asigurare pe 6 luni sau pe un an. Inmatricularea se face de pe o zi pe alta, poate dura si 2 zile in functie de "disponibilitatea" bulgarilor de la ITP. Daca ai numere provizorii masina va iesi din tara numai pe platforma, posibil respctivul sa iti ceara mai mult avand in vedere acest aspect.

Sa nu te lasi pacalit de abordari de genul "ai motor mare" sau "depasesti CP si impozitul creste bla, bla,bla...", ceea ce costa mult este asigurarea. La asigurare trebuie sa fii foarte atent, aici se fac manariile, adica: respectivul iti va face o asigurare "gresita intentionat" (blat cu brokerul), iti va scoate documentul de asigurare si imediat va fi anulat datorita acelei greseli intentionate (orice fel de neconcordanta cu realitatea destul de greu vizibil sau care ti se pare insignifianta, ex. 2173cc in loc de 2171cc etc.), comision la broker si tu vei avea o simpla hartie A4 fara acoperire. De aici si mitul cu asigurarile de bulgaria, nu e chiar mit e realitate.

 

P.S. Acum toti fac inmatriulari direct pe numele tau ca si utilizator cu drepturi depline, inmatricularile pe baza de contract de v-c si procura s-au fumat de mult.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

eu am inmatriculat de curand masina, prin mai, am apelat la o firma destul de veche, cam cei mai vechi care fac inmatriculari, tipul pare si pe la TV cand se dezbate subiectul,

 

tot in regula, am fost multumit de servicii, m-a costat 550 de euro la un 525i din 93, inclusiv cu plata impozitului, nu am am avut nevoie de platoforma, si am fost cu masina, am stat pe acolo, am vazut ce au facut, ce au platit. deci ok..

Asta cu inmatriculatul fara sa vada aia masina la fata macar mi se pare cam trasa de par.

Daca vrei iti pot da adresa firmei pe pm, si vezi si tu ce e cu ei, te interesezi.. eu unul ii recomand.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Nimic personal, dar ar trebui sa fii prost sa lasi cuiva strain masina pe mana in orice imprejurare! Doar daca te duci cu el/ei si pretul in functie de masina , variaza de la 350-500 euro! Daca esti aproape cauta firme din Dolj sau prin Dobrogea(la malul marii in sud) , multi se ocupa si au tarife mici!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.