Jump to content

numere galbene de Germania


sbircris

Recommended Posts

nu inteleg de ce va complicati toti si nu cumparati numere rosii pe 15 , 30 , sau 90 de zile.cum preferati fiecare.cele pe 30 zile , eu am luat asa la un e46 320d am dat pana in 200 eur pe ele cu tot cu asigurare.nu am avut nici cea mai mica problema pe traseul germania-austria-ungaria-ro.nu va mai chinuiti oamenilor atat...

 

scuze , acum am vazut ca o cumperi din italia.acolo nu stiu cre sunt regulile

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce va complicati toti si nu cumparati numere rosii pe 15 , 30 , sau 90 de zile.cum preferati fiecare.cele pe 30 zile , eu am luat asa la un e46 320d am dat pana in 200 eur pe ele cu tot cu asigurare.nu am avut nici cea mai mica problema pe traseul germania-austria-ungaria-ro.nu va mai chinuiti oamenilor atat...

 

scuze , acum am vazut ca o cumperi din italia.acolo nu stiu cre sunt regulile

 

Asa e ,cum zici tu,.....

 

da eu de unde dreaq sa stiu,ca legea au dat-o ungurii in iunie,..si eu am venit in 30 iulie cu ea,.....2012 zic,....

 

asa ca mi-am luat-o,.........

 

Salve,

am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai venit cu nr galbene de prin Vest.

As dori o solutie de traseu catre casa cu o astfel de masina, din Italia. Masina va avea sigur nr galbene de zoll.

In afara de varianta prin Ungaria, mai exista o alta solutie?

Unii mai vin prin sudul Italiei, trec cu ferry-boat-ul in Grecia, pe la Igoumenitsa si de acolo prin Bulgaria spre casa. Inteleg ca grecii si bulgarii nu au o problema cu numerele galbene. Buba e ca daca vii dinspre nordul Italiei, bagi kilometrii ca Berila pana in Bari. Daca esti mai jos de Firenze, e ok traseul cu ferry, altfel mergi 800-900km spre sud + autostrazile alea scumpe din Italia + combustibilul la fel de scump tot din Italia.

Mai am o idee cu nr rosii de Romania: in afara de autorizatia aia mizerabila pe care e trecut ca are valabilitate doar in Ro, ai carte verde, ai nr cu Ro in Comunitate. Ungurii s-ar putea sa stie de ele, habar n-am. Nu am auzit pe nimeni facand asta. Stiu doar cativa care se duc la bulgari cu nr rosii si dau spaga la vama sa treaca cu ele in Bulgaria pt a le inmatricula acolo.

As avea nevoie de niste sfaturi pertinente, nu presupuneri ca la astea m-am priceput eu mai sus! :rolleyes:

 

incearca sa vii noaptea,..sa ocolesti atat e cam nasol,..si treaba e ca ai dreaq te opresc aici,aproape,langa Nadlac.

Link to comment
Share on other sites

Salve,

am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai venit cu nr galbene de prin Vest.

 

 

parca si italienii au ceva numere de tranzit, valabile tot vreo 5-6 zile

 

au si ungurii numere de tranzit valabile o luna

 

daca ai actele masinii la tine si mergi cu masina in italia, ai putea lua niste numere din ungaria

 

daca nu ai actele masinii la tine nu vad cum te-ai gandit sa scoti numere rosii de romania

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce va complicati toti si nu cumparati numere rosii pe 15 , 30 , sau 90 de zile.cum preferati fiecare.cele pe 30 zile , eu am luat asa la un e46 320d am dat pana in 200 eur pe ele cu tot cu asigurare.nu am avut nici cea mai mica problema pe traseul germania-austria-ungaria-ro.nu va mai chinuiti oamenilor atat...

 

scuze , acum am vazut ca o cumperi din italia.acolo nu stiu cre sunt regulile

 

Pentru ca daca masina are TUV-ul expirat, nu o sa poti scoate numere rosii de tzoll.

Link to comment
Share on other sites

Nr din Romania as scoate daca as primi actele acasa si as scoate nr la masina, dupa care as pleca dupa ea.

Au si italienii nr, am avut vreo 2 masini mai de mult luate cu nr din carton emise pe 5 sau 30 de zile. Asta cu zilele e dupa cum vrea ala acolo sa-ti dea. Cea mai mare problema e cu asigurare acolo: sub 300Euro nu gasesti pt cateva zile chiar. In plus, daca e oras mai mare e o intreaga birocratie sa scoti acele numere.

Asta cu nr de tranzit de la unguri nu am stiut. Cunosc pe cineva care si-a luat de acolo nr de handler cu care muta masinile din Europa si prin Romania. Cam 1000Euro pe an, insa nu stiu conditiile.

Dar nr de tranzit pe Ungaria suna interesant, mai ales ca sunt pe 30 de zile. Ceva info in plus nu mi-ar strica. Cei din Vest, Timisoara, Oradea trebuie sa stie cum sta treaba pe acolo.

 

Legat de nr galbene: nu am o problema sa ma inteleg cu ungurii insa am inteles ca e la noroc. Unii s-au inteles cu ei, altii au ramas fara nr pe masina si fara talonul roz.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat numere de tranzit din ungaria pentru o masina adusa din austria

 

am dat pe numere undeva la 120(sau 130??) euro , toata treaba a durat vreo 2/3 ore

 

am dus actele masinii + un contract de mana intre mine si ala care avea parcul

 

numerele de tranzit din ungaria sunt alea care incep cu Z si sunt valabile 30 de zile, au si asigurare inclusa in banii astia

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

De unde ai luat tu numere de tranzit din Ungaria cu 120 eur ? Din ce am citit ar exista doar numere de tranzit unguresti care costa 1000 eur si sunt valabile 1 an.

A mai incercat-o cineva intre timp cu numere galbene prin Ungaria ? Eu trebuie sa iau o masina saptamana viitoare dar , desi are itp de germania valabil, are un far spart si aripa indoita de unde rezulta ca nu pot primi numere rosii . Nu veniti cu alte intrebari ..de ce nu imi cumpar far si il montez dupa care merg sa iau numerele rosii ca e mai complicat.. voi fi in mare fuga si n-am timp sa umblu dupa far acolo.

Pot trece cu numerele galbene prin Ungaria si sa scap cu o spaga sau e prea riscant? Pana la urma daca te prind ce acte iti confisca? Banuiesc ca nu se ating de brief-ul mic si brieful mare ..ca doar de altceva nu mai ai nevoie in afara de contractul de vanzare-cumparare, ca sa inmatriculezi masina !?

Pot trece prin Croatia si Serbia fara sa am probleme sau nici aia nu accepta numerele galbene ?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Fara un far,s-ar putea sa nu apuci sa iesi nici din germania.

 

la unguri nu mai sunt probleme cu numerele.

 

Cum sa nu mai fie probleme cu numerele? cu alea galbene si acuma sunt probleme.. de unde stii tu ca nu mai sunt?

Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat tu numere de tranzit din Ungaria cu 120 eur ? Din ce am citit ar exista doar numere de tranzit unguresti care costa 1000 eur si sunt valabile 1 an.

 

 

cum sa fie mai valabile 1 an? sunt valabile 1 luna. le-am luat de la ceva parc de pe marginea drumului

Link to comment
Share on other sites

Salve,

am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai venit cu nr galbene de prin Vest.

As dori o solutie de traseu catre casa cu o astfel de masina, din Italia. Masina va avea sigur nr galbene de zoll.

In afara de varianta prin Ungaria, mai exista o alta solutie?

Unii mai vin prin sudul Italiei, trec cu ferry-boat-ul in Grecia, pe la Igoumenitsa si de acolo prin Bulgaria spre casa. Inteleg ca grecii si bulgarii nu au o problema cu numerele galbene. Buba e ca daca vii dinspre nordul Italiei, bagi kilometrii ca Berila pana in Bari. Daca esti mai jos de Firenze, e ok traseul cu ferry, altfel mergi 800-900km spre sud + autostrazile alea scumpe din Italia + combustibilul la fel de scump tot din Italia.

Mai am o idee cu nr rosii de Romania: in afara de autorizatia aia mizerabila pe care e trecut ca are valabilitate doar in Ro, ai carte verde, ai nr cu Ro in Comunitate. Ungurii s-ar putea sa stie de ele, habar n-am. Nu am auzit pe nimeni facand asta. Stiu doar cativa care se duc la bulgari cu nr rosii si dau spaga la vama sa treaca cu ele in Bulgaria pt a le inmatricula acolo.

As avea nevoie de niste sfaturi pertinente, nu presupuneri ca la astea m-am priceput eu mai sus! :rolleyes:

 

Salut,pana la urma tu ce vrei sa faci ?? s-a duci o masina din Italia in tara?Te duci si faci la ACI "rotamazione per estero" ,costa vreo 140 euro daca nu ma insel,iti opreste numerele si documentele masini, bineinteles ca iti da un certificat ca si cum masina este radiata din Italia,o pui frumos pe platforma si o aduci acasa,sau daca vrei sa vi tu cu ea,faci tot la ACI pasajul pe numele tau,asigurare pe o saptamana sau pe cateva zile nu stiu exact pe cat se poate face minim.

Link to comment
Share on other sites

Fara un far,s-ar putea sa nu apuci sa iesi nici din germania.

 

la unguri nu mai sunt probleme cu numerele.

 

Pai am sa merg ziua, nu vad de ce n-as iesi din Germania ? :) De unde ai informatia asta ca nu mai sunt probleme cu numerele ?

 

cum sa fie mai valabile 1 an? sunt valabile 1 luna. le-am luat de la ceva parc de pe marginea drumului

 

Costa 1000 eur si sunt valabile 1 an , se pot pune pe mai multe masini, nu sunt nominale. Da un search pe google si ai sa gasesti info. De numere valabile 1 luna si care costa 120 eur nu am auzit. Cum adica le-ai luat de la un parc auto ? Adica ti-au vandut unii un set de numere si le-ai pus pe masina ? Nu ai facut asigurare, nu ai prezentat nicaieri actele masinii ?

Edited by vogy
Link to comment
Share on other sites

am spus clar ca am presentat actele masinii si numerele aveau asigurare, bineinteles erau nominale

 

ca biroul ala era intr-un parc auto enormal, cam acolo sunt situate birourile astea ca doar nu mergi la piata sa-ti cumperi numere

 

sunt numerele alea care incep cu Z , exemplu http://www.licenseplatemania.com/fotos/hongarije/hongarije16.jpg

 

alea de care vorbesti tu sigur nu incep cu Z

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva zile i-au luat unei conostinte (un dobitoc,cunostinta asta mea)numerele pe Ungaria si masina a ramas acolo.

 

inseamna c-am avut eu noroc.

 

Cum sa nu mai fie probleme cu numerele? cu alea galbene si acuma sunt probleme.. de unde stii tu ca nu mai sunt?

 

mi-au zis vamesii ,ma..

 

 

probabil ca la misto, cred..

Link to comment
Share on other sites

am spus clar ca am presentat actele masinii si numerele aveau asigurare, bineinteles erau nominale

 

ca biroul ala era intr-un parc auto enormal, cam acolo sunt situate birourile astea ca doar nu mergi la piata sa-ti cumperi numere

 

sunt numerele alea care incep cu Z , exemplu http://www.licenseplatemania.com/fotos/hongarije/hongarije16.jpg

 

alea de care vorbesti tu sigur nu incep cu Z

adica stati sa inteleg si eu ca nu ma pricep deloc la asa ceva; daca eu vreau (si intentionez) sa ma duc la BMW premium Selection Germania in cateva luni sa imi iau un F30, nu pot veni cu el in tara decat daca iau anumite numere pentru el ca sa imi fie permis tranzitul prin austria si ungaria sau cum?

Ca daca e asa, trimit trailer-ul dupa el si gata, ca sa stiu o treaba;

mersi

Link to comment
Share on other sites

Fii si tu mai clar daca tot arunci informatii aici. Deci inteleg ca tu ai cumparat o masina din Ungaria nu din Germania ? .. Cum sa mergi cu acte nemtesti si sa iei numere provizorii de 1 luna din Ungaria ? Alea pe un an sunt altceva si sunt mult mai usor de obtinut .. te duci si le cumperi impreuna cu o asigurare si le poti muta de pe o masina pe alta timp de un an ..nu sunt nominale. Chiar nu cred ca poti merge cu acte nemtesti la un parc auto din Ungaria sa iei numere de 1 luna si asigurare.

In fine.. mai cercetand zielele astea, am aflat ca, de regula, politia ungara 'pandeste' la Mako, aproape de granita cu Romania, deci pana acolo s-ar putea merge cat de cat safe. In apropiere de Mako, adica la 50km de granita, chemi o platforma din Nadlac sa te treaca granita si sa nu risti cu gandul ca 'am ajus pan aici..mai merge 50 km'.. ca exact in aia 50km e beleaua.

Sau.. o sa-mi cumpar un far din Romania si o sa merg cu el in bagajul de mana sa-l montez pe masina, dupa care iau numere rosii :) .. Mi-e sa nu se apuce sa-l desfaca astia la controlul bagajelor in aeroport :)

Link to comment
Share on other sites

am luat o masina din ungaria dar avea acte de austria. undeva la sud de budapesta nu mai tin minte numele, au 4 ani de atunci

 

 

defapt am luat mai multe, in total vreo 10 si toate le-am adus cu numere de Z, toate cu acte de austria cumparate din ungaria

 

ti-am spus cel mai usor dai un telefon la un parc si iti spun aia ce si cum. daca tu nu crezi nu inseamna ca nu exista

 

tu trebuie sa gasesti un loc care iti e in drum ca doara nu vrei sa treci toata ungaria pentru numere

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Revin cu informatii de actualitate pentru cei care vor sa treaca prin Ungaria cu numere galbene. Nu mai este vorba de niciun fel de spaga la vama. Mai nou au fixat o amenda de 10.000 forinti ( 35 eur )pentru toti cei care trec granita cu numere galbene. Nu stiu daca s-a revenit asupra deciziei de a confisca placile si talonul in cazul in care te opreste politia in Ungaria dar daca ajungi la vama primesti o amenda de 35 eur pe care o poti achita ulterior in Romania, nici macar nu te obliga sa o platesti pe loc.

M-au depasit pe autostrada in Ungaria 2 masini de politie la interval de 2 ore si nici una nu m-a oprit si era ziua.

Acum nu sfatuiesc pe nimeni sa vina linistit cu numere galbene, poate eu am avut noroc dar ce stiu sigur e ca odata ajuns in vama nu mai stai cu stres ca 'daca te lasa sa treci, daca-ti cere nu stiu cat spaga, daca-ti confisca actele etc.. pur si simplu primesti 10.000 forinti amenda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.