Jump to content

remapare 530d


stefani

Recommended Posts

bmw 530d remapare la 280 cai....credeti ca imi afecteaza ceva?Nu sunt genul care sa o calce dar o sa ma simt mai bine cu o rezerva de caluti.Din cate am inteles motorul o sa mearga mai rotund si vor disparea unele vibratii la relanti este adevarat? Edited by stefani
Link to comment
Share on other sites

bmw 530d remapare la 280 cai....credeti ca imi afecteaza ceva?Nu sunt genul care sa o calce dar o sa ma simt mai bine cu o rezerva de caluti.Din cate am inteles motorul o sa mearga mai rotund si vor disparea unele vibratii la relanti este adevarat?

 

Asta cu motorul o sa mearga mai rotund si ca dispar vibratiile la relanti eu n-am mai auzit-o....

Cine ti-a spus asta?

De remapat, o poti remapa, oricum, 280 cp mi se pare cam mult,dai jos si DPF-u? Ai varianta de 218cp?

Link to comment
Share on other sites

masina are 231 cai.Da vreau sa ii scot si dpf din soft,masina nu consuma deloc ulei de la schimb la schimb credeti ca o sa scoata fum dupa ce ii scot dpf?Se poate o sa fac doar de 250 de cai?

 

Daca-i scoti dpf-u si o resoftezi, sigur o sa scoata fum, in sarcina, la kickdown.. Nu te gandi ca o sa scoata tot timpul, dar la kickdown sau in sarcina, de la 3500 incolo o sa scoata fum..

Cati km are masina? Manuala/automata?

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

atunci da-i jos si dpf-u daca tot vrei sa o resoftezi...

sa nu o faci de 2 ori, mai bine il dai jos acuma... O sa traga bine de tot masina, remapata + DPF off...

Fum o sa scoata, depinde si de cine iti face softul, daca stie meserie, nu ar trebui sa scoata asa tare...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Ai probleme cu DPF sau de ce vrei sa il dai jos? Eu zic sa mergi pe principiul "daca nu te mananca atunci de ce sa te scarpini?"

 

Din moment ce vrea remapare la masina, si are 200.000 tu ce crezi? cat mai duce DPF-u ala asa ? Mai bine il da jos, decat sa-i crape turbina din cauza lui..

Link to comment
Share on other sites

momentan nu am....sau cred ca nu,mai scoate ea cateodata fum gri albastrui dar dupa cateva accelerari nu mai scoate si se comporta normal.Ce simptome are masina cand e dpf infundat?

 

am mai un opel zafira 1.9 cdti si toate problemele care le-am avut numai de la dpf.......o sa le scot la amandoua dpf ca la itp nici nu le bag mi-l da direct:))))

Edited by stefani
Link to comment
Share on other sites

momentan nu am....sau cred ca nu,mai scoate ea cateodata fum gri albastrui dar dupa cateva accelerari nu mai scoate si se comporta normal.Ce simptome are masina cand e dpf infundat?

 

La mine cand a fost dpf-u infundat, nu mai tragea cum trebuia, avea un "lag" la accelerare, statea 2-3 secunde apoi se accelera dintr-o data, cu pedala la jumate... se simtea cum "gatuie" turbina..

 

Nu ai probleme la ITP/RAR daca dai dpf-u jos, nici nu o sa stie ca nu-l ai.. nu scoate fum daca sta pe loc masina, poti sa o turezi cat vrei tu, ca nu scoate... doar in sarcina

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

de obicei scoate fum, dar in I Drive nu iti arata durata de viata a filtrului de particule? acolo o sa vezi nr de km pe care o sa-i mai poti parcurge cu respectivul filtru! Daca este infundat din cate stiu eu se poate curata, regenera, dar nu o sa fie ca si cum era nou sau intr-o stare buna! Unul nou este exorbitant de mult....
Link to comment
Share on other sites

cand alerg masina un pic am observat ceva....cand o accelerz masina devine foarte foarte silentioasa nu mai are deloc acel rontait se aude ca una pe benzina iar cand o accelerez masina nu trage pana in 1700 ture si odata ma da pe spate mentionez cand apare fenomenu asta mi se pare mai agila Edited by stefani
Link to comment
Share on other sites

cand alerg masina un pic am observat ceva....cand o accelerz masina devine foarte foarte silentioasa nu mai are deloc acel rontait se aude ca una pe benzina iar cand o accelerez masina nu trage pana in 1700 ture si odata ma da pe spate mentionez cand apare fenomenu asta mi se pare mai agila

 

Posibil sa fie infundat si la tine dpf-u... eu l-as da jos, mai ales ca te apropii de 200 mii, cam asta-i viata unui filtru de particule, +/- .. depinde si unde circuli mai mult cu masina, daca circuli mult in oras, se duce mai repede...

Da-l jos si fa-i o remapare daca tot vrei putere mai mare... De unde esti?

Link to comment
Share on other sites

este un baiat pe forum, daca vrei remapare, pe care ti-l recomand, din bucuresti, dar face ture si prin tara, daca are masini de remapat..

george(320i e36 )are nickname-u... ia legatura cu el si poate trece prin braila..

Eu am 70.000 km cu softul facut de el, si nu am avut probleme pana acuma...

 

l.e da, eu am dat jos DPF-ul....

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Stefani, fa intr-o zi un drum pana la Iasi , vii dimineata si pleci pe la orele 15 - 16 cu DPF eliminat fizic + eliminare din soft + remapare ECU undeva la 260 - 270cp si SAFE, omul a softat seria 5 E60 de nu e adevarat si unde mai punem ca e printre cei mai priceputi tuneri din RO care iti face softul dupa masina, nu cumpara un soft gata facut si il tranteste fie ca tu ai debitmetrul mort, turbina pe duca sau mai stiu eu ce, se face diagnoza inainte si dupa de asemenea si masurare DYNO sa vezi putere inainte si dupa.

 

Eu zic ca merita, da un search pe google la "CompleteChip" :)

 

Daca vrei mai multe informatii despre soft (remapare ECU) da-mi un privat si te lamuresc ce si cum. Turbina nu pica pentru ca dupa cum se stie presiunea in turbina nu este cu mult crescuta la un soft bun , cu maxim 8-9% va solicita turbo mai mult.

 

PS: Nu fac reclama nimanui si nu am niciun avantaj dar daca vrei sa faci o treaba buna se merita, eu asta am facut si a meritat fiecare banutz.

Link to comment
Share on other sites

Trage mult mai bine,nu mai "gatuie" nimic turbina...

 

@ dj_rzn

am auzit si eu de cineva de la iasi, care se pricepe la resoftare, chiar un coleg de aici de pe forum, din salaj parca , s-a dus pana in iasi pentru remapare...un e60 520d.. Daca vorbim de aceeasi persoana..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.