Jump to content

Inlocuire volan normal cu volan sport sau M


SASHATUN

Recommended Posts

Va salut am un seria 5 e60 din 2004 520i si am volan normal as dorii sa inlocuiesc volanul cu unul sport sau cu volan M ce implica asta?! pot sa cumpar efectiv un volan cu airbag si cabluri si pot sa il inlocuiesc sau trebuie sa cumpar numai volan din anumit an de fabricatie adica pot spre exemplu sa pun un volan de

LCI? trebuie codat va rog cine a mai facut sa imi dea detalii multumesc mult.

Eventual daca cineva are un volan sport sau m si vrea sa il vanda sau sa fac schimb cu unul normal

+diferenta din partea mea..

Link to comment
Share on other sites

Am eu volan de M, se schimba volanul cu tot cu airbag, nu trebuie codat nimic, totul e plug & play

This post has been edited by InSidE: Yesterday, 21:01

 

pai in cazul asta spune-mi un pret pe volan cu airbag cu tot sau dk esti interesat sa facem un schimb ti-l dau pe al meu complet +o diferenta dorita multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Va salut din nou pe toti

 

revin la titlul topicului deoarece nu este chiar asa cum ati spus uni din voi simplu doar plug and play

 

am cumparat azi un volan de M E0 cu airbag cu tot si am vrut sa il schimb eu avand unul classic in forma de romb, masina mea fiind una din 2004

 

cred ca volanul pe care l-am cupmparat provine de pe un e60 din 2006 deci facelift

 

nu se potriveste volanul nu poate sa intre in locasul szl ului doarece pe volanul de m este in partea din spate montat o placa de cupru (volanul cel

 

cel vechi nravand aceasta placa)

 

si inca o diferenta la mine din szl (banda volanului) iese un pin metallic cam de 3 cm acest pin in vechiul volan intra intr-un support de plastic la

 

volanul de m cest support unde intra pinul din szl lipseste si in locul lui este o bucata metalica din turnare care se loveste exact in pinul de pe szl.

 

deci concluzia este ca volanul de m de facelift nu se potriveste pe nonfacelift .

 

intrebarea mea estte daca cineva a facut vreo modificare pentru a monta ceva de genu ...?!!!

 

singura modalitate cred ca ar fi indepartarea placii de cupru de pe volan si taierea pinului din szl...ar functiona?

Link to comment
Share on other sites

Momentan este plecat din tara(sofer de tir)...saptamana viitoare vine,si atunci o sa revin cu detalii.

Din cate stiu,a mutat pe noul volan tija de DSC si a bricolat in noul volan sub logo M pentru a muta modulul pentru comenzi,doar circuitele,scos din carcasa

Daca aveti cele douo volane in fata nu cred ca este greu.O sa vorbesc cu el sa intre pe forum sa va explice.

Link to comment
Share on other sites

Deci dragii mei colegi va scriu aici sa nu patiti si voi ce am patit eu.

 

concluzia este ca nu se poate monta volanul de M sau spaort de facelift pe non facelift .

 

decat daca sinteti foarte priceputi in bricolaj in prima parte fizic adica sculpturi in plastic metal si gauriri metal (mecanica fina)+ importante cunostinte de electrica auto imbinate cu electronica si + multe scheme electrice de la ambele modele lci + non lci .

 

binenteles si un tester cu mai multe interfete... de resetare retrofit..etc..+ vechiul volan cablaje si module....

 

deci daca sunteti incapatanati se poate monta si un motor de ferari pe un trabant...se poate.

nu vreau sa fiu malitios dar pentru colegii care nu s-au lovit efectiv de o problema si care isi dau doar un comentariu fara sens ca sa se afle in treaba gen se poate face... doar plug and play sa faca alceva mai util cu timpul petrecut in fata tastaturii..

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Deci dragii mei colegi va scriu aici sa nu patiti si voi ce am patit eu.

 

concluzia este ca nu se poate monta volanul de M sau spaort de facelift pe non facelift .

 

decat daca sinteti foarte priceputi in bricolaj in prima parte fizic adica sculpturi in plastic metal si gauriri metal (mecanica fina)+ importante cunostinte de electrica auto imbinate cu electronica si + multe scheme electrice de la ambele modele lci + non lci .

 

binenteles si un tester cu mai multe interfete... de resetare retrofit..etc..+ vechiul volan cablaje si module....

 

deci daca sunteti incapatanati se poate monta si un motor de ferari pe un trabant...se poate.

nu vreau sa fiu malitios dar pentru colegii care nu s-au lovit efectiv de o problema si care isi dau doar un comentariu fara sens ca sa se afle in treaba gen se poate face... doar plug and play sa faca alceva mai util cu timpul petrecut in fata tastaturii..

 

multumesc.

 

Asta-i frumusetea acestui site: cand ridici o problema, apar imediat destui care te indruma sau iti confirma o anumita directie, fara ca macar sa aiba certitudinea acestui fapt. Zilele trecute mai intrebase cineva de eliminarea optiunii "power reduction" si l-au "linistit" o gramada, spunand ca se rezolva la reprezentanta. Eu am avut aceeasi problema si la 2 reprezentante unde am vorbit, oamenii au fost reticenti.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Salut ...avand cele doua volane in fata o sa observati mai intai caci suportul de fixare la senzorul SZL difera la cel de facelift...prin urmare trebuie taiat.. indepartat..ciocul acela metalic cu un flex si montat cel de pe volanul de NFL care este din plastic si prins de volanul NFL cu 2 suruburi mici...apoi montati suportul de plastic pt senzorul SZL pe volanul de facelift ..fie il lipesti cu un adeziv puternic ..fie dai gauri in volanul de facelift si il prinzi ca si la NFL...cu suruburi...dupa care te apuci sa indepartezi..sa tai..(un cater si o masina de gaurit este suficient pt a indeparta spuma aceea poliuretanica) sub sigla de M pt a introduce placuta cu piese din volanu de NFL in volanul de facelift (la modelele dupa 2004/9 2005 acea placuta e incorporata in senzorul de SZL )...apoi muti instalatia electrica de pe volanul de NFL pe volanul de facelift si totul o sa fie functional si fara erori...nu e necesara codare.....ideea este k se poate monta volan M pe orice model numai k trebuie sa aveti in vedere ANUL masini pt a nu fi nevoiti sa va apucati de bricolaj.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut, sunt nou pe acest forum, probabil nu mai este de actualitate dar voiam sa intreb daca la e60 525d din 2006 se poate monta/daca potriveste volanul sport M plug and play :D

Doresc sa fac un upgrade la vechiul volan si sa stiu daca este imporant anul sau facelift sau non-facelift :)

Multumesc! 😁

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.