Jump to content

Jante Style 135


Flae

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Dupa ceva mii de KM facuti cu masina (E60 530d Lci) am decis ca vreau sa schimb ceva in ceea ce priveste rotile.

Momentan am jante Style 135 cu cauciucuri 225/40/18 fata si 245/40/18 spate. Ce latime au gentile acestea? 8 inchi? 8.5? Apoi, ce ET au? 20? Sunt extrem de confuz... Am vazut gentile acestea si cu ET45 si 50. De fiecare data cand am zis "gata, stiu ce am" am gasit noi lucruri pe internet ce m-au dat peste cap. Stiu, o solutie ar fi sa le scot si sa vad pe ele. Nu pot face asta momentan.

Uite, va dau si ultimele 6 caractere din VIN: CS58110 . Poate ajuta.

Ce vreau eu sa fac este sa las gentile acestea cu cauciucuri de iarna dedicate si sa mai cumpar inca un set pentru cauciucurile de vara. Este simplu de facut pt cine se pricepe dar eu nu sunt unul dintre aceia.

 

Am cateva intrebari pt voi, cei ce va pricepeti! :)

 

1) Gentile acestea ce le am acum... sunt dedicate pentru RFT? Momentan am cauciucuri run flat si m-am saturat de ele. Ma dor rinichii si ficatul. Foarte foarte rigide si asta in combinatie cu pachetul de suspensii sport M, ma omoara cu zile. Nu avem drumuri pt asa ceva. RFT + S704A M Sports suspension = crima si pedeapsa. :thumbsdown: Pot sa pun cauciucuri non-RFT pe gentile acestea?

2) Pentru masina asta si al ei pachet de suspensii sport M (S704A) ce specificatii sa aiba un set nou de jante astfel incat sa pot pune cauciucuri 245/??/19 pe fata si 275/??/19 pe spate? (adica jante de 19 inchi) Dar pentru 18 inchi la aceeasi latime de 245F si 275S? (as prefera sa aiba balonul la fel de mare cum il au astea ce le am acum, mai absorb putin din socuri, nu foarte mult dar mai bine decat RFT)

3) Am gasit un set de jante Style 166 19'' pentru M5 cu cauciucuri 255 pe fata si 285 pe spate. Cu suspensiile acestea M Sport vor freca pe interior? Ce sa fac sa nu frece daca decid sa le cumpar?

 

Tocmai am recitit ce am scris mai sus si nu prea m-am exprimat coerent. Sper totusi ca ati inteles ce vreau sa fac. Mai adaug faptul ca gentile cele noi vor fi tot BMW originale nu aftermarket. De ce? Asa... zic eu. Chestie de gusturi. :)

 

PS: nu am plasat aticolul acesta la sectiunea Tuning pt ca ma gandesc ca nu ii fac tuning ci doar un upgrade cu piese originale BMW. Sper ca nu am gresit. Daca da, ma iertati si rog un moderator sa mute topicul acesta la locul corect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.