Jump to content

parbrizul heliomat este legal?


p3tric

Recommended Posts

Salut tuturor. Am parbrizul distrus de pietricele mici si nu prea se vede bine noaptea prin el cand imi vine lumina in el. As dori sa imi pun heliomat. Este legal? Cum se vede prin el? Ce marca ar trebui sa pun? Multumesc celor care ma pot ajuta cu niste sfaturi reale.
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Am parbrizul distrus de pietricele mici si nu prea se vede bine noaptea prin el cand imi vine lumina in el. As dori sa imi pun heliomat. Este legal? Cum se vede prin el? Ce marca ar trebui sa pun? Multumesc celor care ma pot ajuta cu niste sfaturi reale.

 

este legal, si din fabrica vin asa multe masini, depinde cum sunt comandate, si eu am heliomat pe toate masinile, si se vede foarte bine prin el..Are si un aspect mult mai fain bate spre "mov" si retine din caldura vara.. nu se incalzeste asa tare in masina cand bate soarele prin el.. Dar cum zicea si un coleg mai sus, este diferenta destul de mare la pret, intre cel normal si cel heliomat..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este legal, si din fabrica vin asa multe masini, depinde cum sunt comandate, si eu am heliomat pe toate masinile, si se vede foarte bine prin el..Are si un aspect mult mai fain bate spre "mov" si retine din caldura vara.. nu se incalzeste asa tare in masina cand bate soarele prin el.. Dar cum zicea si un coleg mai sus, este diferenta destul de mare la pret, intre cel normal si cel heliomat..

Multumesc. Imi poti trimite o poza cu masina ta, facuta ziua, sa vad cum se vede masina.

Link to comment
Share on other sites

Ala mov nu e heliomat e antireflex. La heliomat ar trebui sa se inchida la soare.

 

Ai tu pe masina ? eu am pe toate masinile si se numeste parbriz heliomat(atermic) si are culoarea mov!

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

sticla heliomata este o sticla tratata, cu o usoare tenta maronie care se inchide automat, in diferite trepte pana la opacitatea 0% din exterior si care micsoreaza foarte mult intensitatea luminii exterioare (raze solare, lumina farurilor, cu referire la cea generata direct de surse de lumina). Cele mov sunt atermice.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sticla heliomata este o sticla tratata, cu o usoare tenta maronie care se inchide automat, in diferite trepte pana la opacitatea 0% din exterior si care micsoreaza foarte mult intensitatea luminii exterioare (raze solare, lumina farurilor, cu referire la cea generata direct de surse de lumina). Cele mov sunt atermice.

 

In lista de parbrize unde le-am pus, asa scria, parbriz heliomat(atermic).. si au tenta mov, uita-te la poza sa vezi.. Daca tu zici ca-i altceva, posibil, dar asa scrie, si aveau doar heliomat sau normal, asa scria...La pilkington am montat.

 

Scria clar parbriz heliomat (atermic).. eu ti-am zis ce scria pe lista lor.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

sticla heliomata este o sticla tratata cu o usoare tenta maronie care se inchide automat, in diferite trepte pana la opacitatea 0% din exterior si care micsoreaza foarte mult intensitatea luminii exterioare (raze solare, lumina farurilor, cu referire la cea generata direct de surse de lumina).

 

Poate atermice dar nu heliomate. Intraba o persoana ce poarta ochelari ce inseamna heliomat

Link to comment
Share on other sites

sticla heliomata este o sticla tratata cu o usoare tenta maronie care se inchide automat, in diferite trepte pana la opacitatea 0% din exterior si care micsoreaza foarte mult intensitatea luminii exterioare (raze solare, lumina farurilor, cu referire la cea generata direct de surse de lumina).

 

Poate atermice dar nu heliomate. Intraba o persoana ce poarta ochelari ce inseamna heliomat

Si care e mai bun??? Heliomat sau atermic ??

Link to comment
Share on other sites

Daca nu obstructioneaza campul vizual, nu cred ca e o problema.

Sunt parbrize care vin din fabrica cu parasolar (au o tenta mai inchisa in parte de sus).

Daca dai de un politist mai zelos s-ar putea sa ai probleme totusi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare.Vin si eu si va ĂŽntreb... au apĂŁrut de curând mașini cu parbrizul movuliu,foarte puternic (ca la unele Mercedes Vito) care par a fi tratate termic ... acestea sunt legale? Va ĂŽntreb pt ca la soare efectiv nu ai cum sa-l vezi pe șofer ,atât sunt de reflexive...! Știe careva cum se numesc?Mersi
Link to comment
Share on other sites

Sticla heliomata se inchide cand bate soarele in ea, iar noaptea la intuneric se deschide la culoare si arata transparent ca un geam obisnuit. Stiu asta de la ochelarii de vedere. Din cate stiu eu pe parbriz si pe geamurile usilor soferului si a pasagerului din dreapta nu ai voie sa ai folii care sa obstructioneze vederea. Cred ca pe tine te intereseaza parbriz anti UV, care respinge caldura razelor de soare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.