Jump to content

Probleme CUTIE AUTOMATA 2008 la 118i


vasymd

Recommended Posts

Salutare tuturor!!! Iarna trecuta am decis ( dupa multe discutii si pareri ) sa schimb uleiul in cutia automata la 159k . Totul bine si frumos pina acum 2 saptamini cind dupa 10.000 de km parcursi cutia a inceput sa schimbe des in treapta superioara, mai exact daca o aceelerez normal fara sa ii dau talpa cutia schimba in jurul a 2000 de ture, si prin urmare da impresia ca masina nu are cuplu si nu trage( fiind motorul subturat). Momentan sunt in Franta si am fost la 2 mecanici , care au verificat-o si concluzia era urmatoarea: posibil sa fi scazut nivelul de ulei din cutie si acesta trebuie completat dupa care de refacut o resoftare a cutie la bmw. Mi s-a mai spus ca daca continui sa merg in coditii normale fara accelerari bruste nu ar fi nici un pericol pentru cutie ( in cazul in care vreau sa vin in tara cu ea sa o rezolv). Voi care v-ati mai confruntat cu asa ceva cum ati rezolvat problema, cu ce ar trebui sa incep mai exact?? Va multumesc...
Link to comment
Share on other sites

Verifica intai nivelul uleiului din cutie si vezi daca cumva trebuie completat. Daca nu-si revine cutia, mergi la un service specializat in cutii automate si vezi ce e de facut. Eu nu m-as baga sa merg cu ea mii de km stiind ca, cutia e usor defecta sau nu merge in parametrii normali. In mod normal ar trebui sa-si revina dupa completare daca uleiul nu e la nivel. Asa scapi cel mai usor si cel mai ieftin.
Link to comment
Share on other sites

Verifica intai nivelul uleiului din cutie si vezi daca cumva trebuie completat. Daca nu-si revine cutia, mergi la un service specializat in cutii automate si vezi ce e de facut. Eu nu m-as baga sa merg cu ea mii de km stiind ca, cutia e usor defecta sau nu merge in parametrii normali. In mod normal ar trebui sa-si revina dupa completare daca uleiul nu e la nivel. Asa scapi cel mai usor si cel mai ieftin.

Multumesc de sfat, voi incerca sa gasesc ceva prin zona dedicat cutiilor automate..

Link to comment
Share on other sites

In ce zona esti? daca esti in apropiere de germania, cauta un service zf acolo, in franta se aplica doua principii: doua maini stangi sau merge si asa!

Sunt spre sud la vreao 400 de km de Germania!! Da chestia cu mecanici francezi am observat-o , in general sunt nepriceputi, scumpi si lenesi...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Fereste-te de mecanicii francezi, sunt ft nepriceputi si se baga la lucrari la care nu se pricep! 400 de km de Germania = 3 ore de condus deci esti ft aproape. cauta un service ZF, faci programare si neamtul te asteapta la ora stabilita cu cafeaua pregatita si in 4-5 ore pleci cu ea acasa linistit. Merita sa faci drumul, decat sa te lasi pe mana mecanicilor francezi care nu sunt in stare nici sa umfle 4 roti cu aceeasi presiune. De schimbat ulei nici nu mai vb.... :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.