Jump to content

Infoliere VS Vopsire


Hightlink

Recommended Posts

Salut :drinks:

 

As dori sa aflu parerile voastre despre infoliere vs vopsire, am citit mai multe infrmatii dar foarte multe topicuri de pe net sunt vechi de peste 5 ani, presupun ca acum sunt tehnici, preturi si materiale noi.

 

De curand am devenit posesorul unui e46 1.8 ti pe care am platit ceva mai mult decat probabil merita dar masina are toate dotarile pe care le.am dorit si desi am gasit exact culoarea dorita de mine la momentul respectiv, dupa doar cateva luni de la achizitie ma gandesc serios la o noua culoare. Masina este neagra iar eu as dori un alb perlat, ceva simplu dar destul de rar intalnit, cel putin de mine.

 

Am ajuns la urmatoarele concluzii, ca si avantaje la folie:

-Pot lua cativa metri in plus de material, in cazul in care ating masina, pot folia din nou partea avariata cu exact acelasi material

-Pot reveni la culoarea originala a masinii oricand

-Am vazut ca mai nou se poate aplica folia ca si o vopsea (prin pulverizare cu pistolul)

Ca si dezavantaje:

-Tine cam 3 ani

-nu stiu ce se intampla sub folie, este posibil sa apara mai rpd rugina? sa deterioreze vopseaua?

 

La vopsit, avantaje:

-in primul rand rezolv in acelasi timp si problemele cauzate de grindina... mi-a aranjat.o de toti banii...

-tine mult mai mult

-mai profesinal

-se vopsesc si stalpii etc

Dezavantaje:

-in primul rand pretul, banuiesc ca este ceva mai mare avand in vedere ca este o vopsea mai speciala + masina mea este neagra => mai multe straturi

-posibil sa nu iasa la final efectul dorit de mine

-daca o ating, sa nu mai reusesc sa vopsesc partea avariata la fel ca restul

 

Am cautat preturi pe net pentru ceva decent dar nimic concret, voi ce pareri/experiente/informatii aveti in legatura cu asta?

 

PS: Se pot infolia si jante?

PS 2: Urmeaza sa prezint masina si pe forum, momentan nu am apucat sa ii fac poze, deja e in service pentru a schimba la motor garnituri, semeringuri, buji, filtre, ulei etc + inele cromate in bord. Urmeaza multe modificari, doresc sa ii scot in evidenta liniile si din alta perspectiva, sa arat ca nu este o masina "urata".

Edited by Hightlink
Link to comment
Share on other sites

Vopsire!Folia e o tiganie!

 

Am fost zilele astea la tuning fest in piatra neamt si am vazut cateva masini, nu iti dadeai seama ca sunt foliate, insa atunci cand incepe sa se desprinda pe la coluturi.. tind sa iti dau dreptate... + cineva de acolo care se ocupa cu folieri a zis ca poate ajunge si la 1000e, dar are si avantaje... sunt atat de nehotarat.

Edited by Hightlink
Link to comment
Share on other sites

Si o vopsire totala cam cat ar costa?

 

In prima faza ma gandeam ca ma ajunge cam tot o mie de euro, acum cativa ani am avut un ford tunat si l-am vopsit la cabina la redzone tuning si atat ma ajuns dar am avut si antifonare de facut, dar avand in vedere ca vreau un alb perlat si masina este neagra, cred ca doar vopseaua deja ma ajunge mult mai mult si parca nici nu ma lasa inima sa o vopsesc iar cand ma plictisesc, pe cand la folie dupa cativa ani oricum trebuie data jos, insa as inebuni sa observ ca apare rugina sub ea, pentru mine o masina cu rugina = o masina pierdut, o data aparuta nu mai scapi de ea. De accea am deschis acest topic, sa fiu lamurit pentru ca pana acuma am gasit multe pareri pro si contra.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Parerea mea este ca ar fii mai bine sa o vopsesti . Cat despre folie , depinde am un prieten care a dat 5000 lei pentru o infoliere intreaga cu o culoare mai diferita si mai rara pe multe masini( un fel de premium este culoarea un mov frumos lucios pe un TT din 2007).Si depinde unde te duci sa iti puna folia,conteaza foarte mult cine ti-o colanteaza,si nu o sa se desprinda folia la nici un colt macar , garantez iar pretul difera de la culoare la culoare, probabil o sa fie pana in 800euro ,recomand folia Arlon,aceasta a folosit-o si prietenul meu respectiv,are folia de 8-9 luni si deocamndata nu s-a desprins nici un colt. 128239000_1_1000x700_urgent-doar-azi-audi-tt-8j-20-tfsi-2007-bucuresti.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Parerea mea este ca ar fii mai bine sa o vopsesti . Cat despre folie , depinde am un prieten care a dat 5000 lei pentru o infoliere intreaga cu o culoare mai diferita si mai rara pe multe masini( un fel de premium este culoarea un mov frumos lucios pe un TT din 2007).Si depinde unde te duci sa iti puna folia,conteaza foarte mult cine ti-o colanteaza,si nu o sa se desprinda folia la nici un colt macar , garantez iar pretul difera de la culoare la culoare, probabil o sa fie pana in 800euro ,recomand folia Arlon,aceasta a folosit-o si prietenul meu respectiv,are folia de 8-9 luni si deocamndata nu s-a desprins nici un colt. 128239000_1_1000x700_urgent-doar-azi-audi-tt-8j-20-tfsi-2007-bucuresti.jpg

 

Arata bine, dar cred ca voi merge pe plastic dip pana la urma, insa va mai dura umpic pentru ca au intervenit niste probleme la motor care au trebuit rezolvate <_<

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand vopsire mai ales daca momentan ai probleme cu vopseaua, cu folia doar le ascunzi iar daca ai si indoituri va arata foarte urat. Dupa ce vopseaua e impecabila, poti pune folie/plastidip doar ca sa nu te plictisesti de aceeasi culoare. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.