Jump to content

ISTA 4.07.13 Standalone / SDP 4.07.11 / ISTA-P 3.62.3.001


Recommended Posts

Sa inteleg ca ar trebuii sa mearga si cu cablu K+DCAN.

Am dat disable la antivirus, firewall, am incercat cu/fara date/wifi, am incercat doar cu pini 7 si 8 uniti prin intermediul unui fir NC. NO nu am incercat pt ca a inebunit softu. Asta@ISTA P.

ISTA D merge si cu pini uniti si neuniti, nu are importanta.

Pana la urma voi dezarhiva din nou ISTA P, cu 7ZIP, mi-a dat o eroare ieri dupa ce nu vroia sa faca conexiunea cu masina si acum nici nu se mai deschide. In eroare spune ca ar fi corupt fisierul. O fi...

Daca merge, asta ma interesa foarte mult, am citit pe un site ca nu ar merge pentru ca masina are conexiunea MOST(BMW E91 320d 120KW NFL 2005).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Am reusit sa imi fac timp si sa descarc/instalez ista 3.47.

Totul a mers ok - mai putin ca are FASTA activat si sta minute bune la sfarsit de diagnoza dar poti sa ii dai cancel cand ajunge in pasul de FASTA. Probabil exista o varianta de dezactivat dar nu am avut timp sa investighez.

Identifica corect modulele dar pare ca nu comunica cu DDE, EGS si AGS ...

post-84496-0-63425100-1510491672_thumb.jpg

 

Am 2 cabluri - unul transparent pe care scrie K+DCAN USB interface (inpa compatible). este luat de pe olx dar arata ca si asta: https://www.aliexpress.com/item-img/Inpa-K-Can-K-Dcan-USB-Cable-Interface-D-Can-Can-Adaptor-Cable-for-BMW/891405233.html#

si mai am un cablu albastru venit cu device-ul de la Carly pentru X3 E83.

Cel transparent nu are pinii 7 si 8 uniti, cel de la Carly are pinii 7 si 8 uniti.

Cu cel transparent am eroare ca nu reuseste sa identifice masina (si 4.06 si 3.57) insa cu cel de la Carly reusesc sa ma conectez (cu observatia ca nu vad DDE, EGS si AGS).

Ce este si mai interesant - daca la cablul Carly despart pinii 7 si 8 - primesc eroarea ca nu detecteaza masina.

Daca la cel transparent unesc 7 cu 8 - merge la fel ca in print screen-ul de mai sus - nu vad DDE, AGS si EGS.

 

Nu configurez ceva corect la software?

Imi trebuie un alt cablu?

Cum ar trebui sa arate cablul pentru E83 2010?

 

(din citite cele pana in 2007 ar trebui sa aibe pinii 7 si 8 uniti si dupa acest an - neuniti - interesant ca la mine reusesc sa ma conectez cu pinii uniti ???)

 

Merci,

Paul

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Hai ca am mai facut progrese bune ...

cu Ista 4.07 si cu cablul transparent cu pinii 7 si 8 conectati, cu rulat tool-ul D-CAN si setat in primele 10 secunde (sau cat este ledul aprins la conectare) setat pentru prima optiune - 500kbit/s D-CAN & PT-CAM reusesc sa vad corect si DDE ca mai jos:

post-84496-0-35019900-1510522160_thumb.jpg

 

Inca imi raman cateva module ciudate dar mai caut:

post-84496-0-04015800-1510522610_thumb.jpg

 

numai bine,

paul

Edited by ivanp
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut, este careva binevoitor si imi paseaza licenta de la ista d ? Asta daca licenta nu e un text super lung criptat, pe acela il am. Mersi

 

P.S. Se poate trimite si PM daca cumva deranjeaza politicile forumului.Seara fainathumbsup.png

 

Am rezolvat problema ...dry.gif chiar aia era licenta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.