Jump to content

Montare trapa pe E46 2002 FL 318i 143HP


QuBBaUFC

Recommended Posts

Salut , cred ca acesta o sa fie un subiect putin nebunesc...

Cum scrie si in titlu detin un e46 din 2002 facelift 318i benzinar de 143 de cai ... singura problema pe care o am cu el .. nu am trapa:))

Nu ar fi o necesitate pentru mine pentru ca nu fumez dar imi place efectul dat de o trapa pe un e46 .. masina din fabrica e venita fara trapa am plafonul original.

Acum problema nu este unde gasesc plafonul .. ca se gaseste la dezmembrari trapa cu capitonajul si plafonul .. problema este daca imi afecteaza aerodinamicitatea masinii sau nu se potrivesc furtunasele pentru scurgeri sau alte cele. Daca as face aceasta schimbare .. si nu cred ca are cum sa fie chiar costisitoare...tot ce trebuie sa fac la un meserias ar fi sudarea plafonului cu trapa .. ca de restu ma ocup singur. Sunt electro-mecanic de meserie .. asta ca sa nu imi aud vorbe ca-s de-al de dorel :))

Daca ati schimbat sau aveti orice informatie despre costul sau problemele/avantajele schimbarii sunt dispus sa vorbesc pe acest subiect:) .. Vreau sa stiu daca e posibil sau daca nu e o sa incerc sa ma potolesc :))) Daca vreti sa imi scrietii comentarii de genul "vinde-o si ia-ti una cu trapa" Mai bine nu mai scrieti.

Multumesc pentru timpul acordat citirii "febrei" mele cu trapa si sper ca ma ve-ti lamurii:)

Link to comment
Share on other sites

Ai curaj, iti trebuie si ceva mai multi banuti, gasesti un pavilion cu trapa functionala la dezmembrari si un tinichigiu bun, orice se face, singura problema e costul transplantului, daca iti convine e alegerea ta. Mi se pare prea mare cheltuiala acestui retrofit care e sensibil, sa ai grija mereu sa fie traseul desfundat, curatat culisele si gresate anual, eu am asa ceva si nu ma da pe spate, asa a fost echiparea, nu cred ca i-as simti lipsa prea mult.
Link to comment
Share on other sites

Adica trebuie avut grija cu ea .. hm .. asta il consider dezavantaj .. am mai auzit de la un amic ca as putea folosii cupola actuoala doar sa o decupez si sa cumpar doar plafonul si trapa ... nu prea ii dau eu crezare deoarece .. nu au aceleasi locurii de prindere ... scurgerile de la trapa pe unde le pun .. Asta o zic doar din ce a zis el ca as putea sa fac.. Nu o consider o varianta :))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.