Jump to content

Varianta cea mai buna?


Mihai Vasile

Recommended Posts

asta e, trebuie sa aleaga intre o sportiva adevarata (gen focus rs, sau audi rs3) unde pocneste evacuarea, si se simte ca o bestie sau ceva elegant/comfortabil ca un bmw (nu includ m-urile, sau seriile 335, 340 cu pachete m performance, care oricum nu sunt in acest buget) Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Se pare ca incet incet ma aoprpi de un verdict si nu ma surprinde dar ma invart tot la aceleasi optiuni cu cele am plecat din start si anume BMW M235ixD, BMW M240ixD, culmea si un M2 am reusit sa gasesc o varianta foarte accesibila la pret, o voi prezenta mai departe. Optiunea noua care a aparut este de la MercedesB si anume C300/400 (astept ofertele de la dealer MB)

 

Deci concred ultiunile sunt urmatoarele de la care am si o oferta in prealabil dupa negociere:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-2-ID7GlV38.html#9cc4a5517a - pt 39.500 (inclus anvelope noi iarna) - masina verificata si history curat are sub 10km masina inregistrata in 05/2017 inca sub garantie valabila inca 2 ani

avantaj are cam full options putini KM garantie si e din romania relativ usor de ridicat, deja inscrisa la noi..

 

si cealalta varianta e una la care doar visam e vb de M2

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=254883248&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=117&maxMileage=100000&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&numberOfPreviousOwners=1&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&fnai=prev&searchId=c47f8076-9528-2092-41a5-14ff331e3ad0

>>> aici ar mai fi un pret de 43k pt un M2 de +75k plus ar fi un pret f bun majoritatea se invart pe la 50-60k - KM ar fi 70k, inclus anvelope noi iarna, inscrisa in 03/2016 conditie f buna, dejavantaj ar fi trebuie adusa din Austria, inmatriculata la noi, nu are xdrive fara garantie care se pierde desi e inca in primii 2 ani.. Masina este foarte Sport oriented 370CP o bestie nu foarte usor de stapanit cu rigiditate ridicata putin cam mult pt oras

 

am reusit sa vb cu omul pare chiar f ok a trecut la un M4 si renunta la M2 ... imi puteti recomanda unde as putea sa verific istoricul dupa serie? tot ce am incercat nu ofera informatii complete...

 

maine voi primi si oferta de la MB pt C300/400 presupun ca vor fi peste cele actuale ... dar masina arata demential la teste am avut ocazia sa testez un 250 care era cma slaba dar si asa se simte very high class totusi o ideie cam soft pt a fi considerata Sport Car, probabil 300 si 400 e alta treaba.

 

am mai gasit cateva variante la M3235ixD, pe la 35-38k aceiasi echipare ca si M240.. astea trebuiesc aduse din Germania si inmatriculate fara garantie asa ca s merge mai mult pe M240 dar ce fac cu M2 pare o oferta de ne refuzat :D

 

Ce pareri aveti pana aici?

 

 

PS am sa va prezint putin experienta de azi de la dealer BMW cred ca interesanta pt mai mult care vor trece prin exp mea.

Link to comment
Share on other sites

Experienta de la Dealer BMW

 

Baiatul de acolo foarte ok deschis si orientat sa ajute clientul. A fost direct si mi-a prezentat ce optiuni avem si am concluzionat maxim ce poate face e sa aduca masina din Germanai de la Dailer BMW pe care o vom agreea impreuna, contra cost cu un comision pe care nu il voi face public asta depinde sigur de la fiecare, cel mai imp sunt avantajele care vin la packet... masina este verificata per total la plecarea din Germania la respectivul Deailer, apoi verificata la fel si la noi, in pret include si o garantie de 1 an.

 

Partea interesanta a fost cand am ales cateva modele de pe Mobile.de care erau de la un Autohouse, masina avea 76km din 2011 pret f atractiv cand am verificat in history masina era adusa din USA, revopsita, 2 accidente la activ, 2 ani disparuse de la controalele de service, aparea la revizii odata cu 63k km apoi 98k apoi 180 apoi 110k si in final 76k km :) pozele erau impecabile cu scaun de copil :) sa prinda bine si evitend fara accident.

si am mai gasit inca 2 variante asemanatoare deci mare atentie cum verificati masinile SH ... bine sigur nu e nimic nou pt f multi around:) dar a fost fun pt mine sa vad asta cu ochii mei.

Link to comment
Share on other sites

As alege M2 ul,daca poate sa dovedeasca ca este "unfallfrei"! Cere i vin ul si verifi co la BMW!Daca zice ca i "nelovita" in mod normal asa este, mai este si nativ austriac,dar trebuie verificata!Cu un pic de negociere poti sa o iei cu dicount de 5%.Diferenta de pret este mult prea mica sa nu alei M2 ul chiar si pt un drum in Austria, nici nu o sa simiti drumul spre.ro!

Pe de alta parte,daca ai obtinut 11% la prima negociere la Bmw,cred ca poti spre15- 20%! dar tot as alege M2 ul daca totul este in regula!

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa o iei pe cea din oradea, de pe autovit cu garantie verificata. Ti-o aduc in bucuresti (daca esti din bucuresti) fara sa te mai deplasezi.

Nu se compara nimic cu garantia, si cu sentimentul de siguranta pe care ti-l ofera. Oricum masina aia chiar daca nu e m2, este o bestie, oricum este mult peste nevoile unui om pe drumurile publice (merge si pe circuit, dar nu vad rostul. De exemplu la englezi se poarta sa cumperi o jamghina de masina, si sa scoti tot de pe ea, si o folosesti doar pentru circuit, ti-am dat un exemplu de varianta)

 

Chiar daca bmw ca oricare alta reprezentanta din Ro, au scaparile lor, chiar sunt seriosi din punctul de vedere al garantiei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prettily de la m240 E fara tva deci plus 19% am sa le vad si u o contra oferta cand iau decizia finala

 

Am vin-ul de la M2 il verific maine la bmw austriacul chiar nr-am imprietenit avem pasiuni comune ... e ITis la 40 ani pare om serios ma gandesc poate pot cumpara o garantie dupa de la noi nu stiu daca e posibil...

Mersi mult de feedback

 

PS legat de xDrive cand am vb cu cei de la rwprezentanta au spus ca e cam inutil masinile merg f bine fara ca imi recomanda fara desi eu am insistat.... Nu ma asteptam la asa raspuns de la Ei vizavi de aspectul ca M2 ul nu are xDrive nu e compatibil cu divizia M

Edited by Mihai Vasile
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.