Jump to content

F11 520d 2014


mihaimariuscatalin

Recommended Posts

Salut!

 

La ultima vizita la service, cei de la MHS Militari mi-au spus ca perna de aer de pe stanga spate prezinta urme de uzura si intr-un viitor nu foarte indepartat va ceda (masina are 130.000 de km).

La plecare, unul dintre mecanici mi-a spus ca exista kit-uri de ingrijire/reconditionare pentru pernele de aer, un fel de silicon care curata si intinereste burduful de cauciuc. Am tot cautat pe net insa nu gasesc astfel de kit-uri, ma poate ajuta cineva cu o informatie? Ati auzit de asa ceva?

 

Stiu ca la modelele mai vechi a fost un recall pentru perna stanga. Am intrebat la MHS, mi-au verificat pe seria de sasiu si se pare ca a mea nu este inclusa in recall.

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este un kit , dar poti sa folosesti solutie pentru chederele de cauciuc , intretinere platice sau glicerina vegetala de la farmacie. Masina trebuie ridicata pe cric sau pe elevator ca atunci rotile se lasa in jos si se lungesc pernele. Cureti bine de tot cu apa toata mizeria si nisipul acumulat (cam in partea de jos unde calca perna e problema) si dupa ce se usuca pernele poti sa le dai cu una din solutile de mai sus in 1-2 etape , astepti pana ce se usuca si mai aplici dupa un strat si sa stergi surplusul ca altfel se lipeste nisipul si praful acolo.

Daca faci treaba asta o data pe an , in special primavera cand schimbi cauciucurile o sa le prelungesti foarte mult durata de viata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salutare

am schimbat pernele la un F11 din 2011 .

cumparate de pe ebay de la Arnott cu 200 E bucata (cele originale de BMW erau 400 ) si lea inlocuit un mecanic care lucreaza la dealer BMW acasa la el .

schimbat si ulei ,filtru si filtru aer si filtru polen tot luate de pe ebay .

ulei si filtru ORIGINAL BMW MotorĂśl Ăl 5W30 LongLife-04 6 litri cu 68 euro si filtru aer si filtre polen cu 68 euro de la Bosch .

pret Omanopera a cerut 110 si iam dat 130 ca a fost prima colaborare si sa mai pot apela la el ca mai avem si un seria 1 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.