Jump to content

Sunete ciudate F30


Recommended Posts

Salut

 

Sa dau niste detalii legate de masina inainte: Am cumparat recent un F30 (320d xdrive) din 2013. Masina are undeva sub 100k km (verificati).

Ultimele verificari la masina au fost in august 2017 la bmw (cel putin asta arata pe bord).

 

Bun, si acum problemele mele. Recent am inceput sa aud un sunet atunci cand scutur masina din mers. Cand zic scutur ma refer sa virez brusc stanga dreapta. Imaginati-va ca e ca si cum ai avea un surub undeva in caroserie si de fiecare data cand scuturi masina se bate de ceva.

Am fost la un service si au dat jos scutul, am avut niste pietre care au intrat sub motor si era posibil sa fie asta, dar dupa ce am plecat de la service se aude in continuare. Mentionez ca asta nu se aude cand is pe loc si la viteze mari nu am incercat cascadorii.

 

Cei de acolo nu au gasit o solutie momentan pentru problema si mi-au propus sa imi dea jos consola dintre scaune din moment ce sunetul e undeva pe mijlocul masinii.

 

Bun, pe langa asta mai am o intrebare. Tipul cu care am facut testul sa vedem problemele mi-a zis ca el simte ca nu face bine transferul xdrive. Adica e posibil sa fie nevoie sa schimb cutia de transfer xdrive, ceea ce mi se pare exagerat pentru o masina cu 99k km, avand in vedere ca avea cutie costa cam 1000 de euro. Am mai auzit pareri ca poate e doar nevoie sa schimb uleul de la cutie.

 

Orice sfaturi sau sugestii sunt binevenite.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o problema asemanatoare. Sub scaunele de la sofer sunt niste guri de aerisire, uita-te cu o lanterna acolo. Eu aveam o moneda care se plimba mereu cand viram/franam/accelaram si ma scotea din minti. Am facut un carlig din sarma si am pescuit-o de acolo si am rezolvat problema.
Link to comment
Share on other sites

 

Bun, pe langa asta mai am o intrebare. Tipul cu care am facut testul sa vedem problemele mi-a zis ca el simte ca nu face bine transferul xdrive. Adica e posibil sa fie nevoie sa schimb cutia de transfer xdrive, ceea ce mi se pare exagerat pentru o masina cu 99k km, avand in vedere ca avea cutie costa cam 1000 de euro. Am mai auzit pareri ca poate e doar nevoie sa schimb uleul de la cutie.

 

 

Tare asta! Sa schimbi cutia pt ca nu simte un mecanic ca face bine transferul :2guns:

Chiar sunt curios ce test a facut el in urma caruia a simtit asta :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o problema asemanatoare. Sub scaunele de la sofer sunt niste guri de aerisire, uita-te cu o lanterna acolo. Eu aveam o moneda care se plimba mereu cand viram/franam/accelaram si ma scotea din minti. Am facut un carlig din sarma si am pescuit-o de acolo si am rezolvat problema.

 

HAH! Ma innebuneste sunetul ala.... incredibil.

 

Tare asta! Sa schimbi cutia pt ca nu simte un mecanic ca face bine transferul :2guns:

 

Iti dai seama ca am schimbat service-ul si astept si alte pareri. Mi se pare exagerat. :pinch:

Edited by dan darolti
Link to comment
Share on other sites

vin cu update... *mi-am dat pumni toata dimineata*

 

acele sunete vin defapt de la capacele de la bricheta care imi erau intr-un compartiment din cotiera....

 

nu imi vine sa cred ca as fi mers intr-un service sa imi scoata toata cotiera jos sa vada ce se intampla... :o

 

Pe langa asta am fost la un alt service si au descoperit ca ceva valva de la cutia de xdrive a post pusa prost si au inlocuit-o + un schimb de ulei in cutie si am scapat de probleme pentru perioada urmatoare.

 

Multumesc pentru raspunsuri !

 

Zi faina si sarbatori fericite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

Pe langa asta am fost la un alt service si au descoperit ca ceva valva de la cutia de xdrive a post pusa prost si au inlocuit-o + un schimb de ulei in cutie si am scapat de probleme pentru perioada urmatoare.

 

 

La ce service ai mers? Imi poti spune?

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.