Jump to content

Eroare frana de mana BMW F10


Recommended Posts

Salutare tuturor si La multi ani!

 

Intampin o problema la masina din subiect si anume probleme cu frana de mana. Anul trecut prin februarie mi s-a apins martorul de frana de mana, neputand actiona frana sau autohold in momentul respectiv. Aceasta eroare aparea si disparea in functie de cum vroia, dar observam ca mai mereu pe fondul umezelii de afara (ninsoare sau ceata densa cu atmosfera umeda, cum este in special in anotimpul de iarna). Aveam zile intregi uneori cand disparea si puteam folosi linistit frana sau autohold-ul.

 

Dupa toate astea, m-am dus intr-un service specializat BMW (nu-i dau numele) unde dupa un control "amanuntit zic ei" s-a stabilit ca ar fi calculatorul de frana de mana, pe care ulterior l-am schimbat, a venit caldura si nu am mai avut probleme pana acum, cand iarna fiind din nou, a inceput sa faca la fel.

 

Stie cineva ce altceva ar putea fi sau daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema? Eu sincer nu cred ca este de la calculator.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema la un f10 2012 520i. am patit asta la munte cand am intrat cu spatele in zapada.

 

Eu am sa merg in alta parte sa o ridice sus sa se uite calumea la mufe, cabluri. De exemplu aseara a nins in Bucuresti si dimineata cand am plecat la serviciu, iar s-a aprins. Nu mi s-a mai aprins de la Craciun de cand nu mai e zapada.

Link to comment
Share on other sites

Eu am sa merg in alta parte sa o ridice sus sa se uite calumea la mufe, cabluri. De exemplu aseara a nins in Bucuresti si dimineata cand am plecat la serviciu, iar s-a aprins. Nu mi s-a mai aprins de la Craciun de cand nu mai e zapada.

 

si-a revenit azi dimineata. cred ca a intrat apa undeva pe la vreo mufa si a dezactivat frana de mana.

Link to comment
Share on other sites

si-a revenit azi dimineata. cred ca a intrat apa undeva pe la vreo mufa si a dezactivat frana de mana.

 

 

Si la mine isi revine, dar ca sfat iti spun sa nu o mai folosesti pana nu gasesti cauza. Eu am patit primavara trecuta sa o parchez fara eraore si actionand frana de mana, iar cand sa pleca a doua zi cu ea, s-a aprins martorul si nu a mai vrut sa coboare frana de mana. A trebuit sa o duc pe platforma la service si acolo mi-au deblocat rotile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu mi s-a intamplat pana acum sa am eroare la frana de mana, in schimb am inlocuit anul trecut discurile si placutele si am ajuns sa desfac pe acolo, pana am reusit sa retrag manual axul acelui motoras care cupleaza/decupleaza frana de mana. Stiu, se putea din ISTA, dar nu am avut laptop-ul la indemana. Ce am observat dupa ce am desfacut motorasul ala e ca exista niste garnituri pe acolo. Probabil ar trebui sa verificati in primul rand ca nu va intra apa/mizerie pe acolo, din cauza garniturilor uzate. Daca e totul in regula din punctul asta de vedere, probabil ca vreunul din motorase e bulit...
Link to comment
Share on other sites

Nu mi s-a intamplat pana acum sa am eroare la frana de mana, in schimb am inlocuit anul trecut discurile si placutele si am ajuns sa desfac pe acolo, pana am reusit sa retrag manual axul acelui motoras care cupleaza/decupleaza frana de mana. Stiu, se putea din ISTA, dar nu am avut laptop-ul la indemana. Ce am observat dupa ce am desfacut motorasul ala e ca exista niste garnituri pe acolo. Probabil ar trebui sa verificati in primul rand ca nu va intra apa/mizerie pe acolo, din cauza garniturilor uzate. Daca e totul in regula din punctul asta de vedere, probabil ca vreunul din motorase e bulit...

 

 

Mulțumesc mult! SĂŁptĂŁmâna viitoare schimb plĂŁcuțele și le zic bĂŁieților sa verifice bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.