Jump to content

Microfiltru F25 2011


Rogfed

Recommended Posts

Salut, am o dilema.... stie cineva unde ar putea fi microflitrul de climatizare la un X3, F25 2,0 xdrive din 2011? In locul indicat de toti, cu acces prin torpedou (capacul din stanga) nu am niciun filtru...

Am filtrul de polen sub capota, in partea stanga sus, la parbriz. Dar microfiltrul unde e?

 

Scuze pt intrebarea idioata......

 

Multumesc anticipat pt raspuns

Link to comment
Share on other sites

Nu toate mașinile au. Ai verificat dupĂŁ seria de sasiu?

 

Au verificat niste genii de la un magazin, nu le dau numele ca sa nu se interpreteze.

Eu de fapt comandasem filtrul de polen, dupa ce citisem codul de pe vechiul filtru Mann, existent pe masina.

L-am comandat si m-au sunat sa-mi spuna ca cel comandat de mine e gresit si ca imi corecteaza ei comanda cu codul 100% corect......

Am zis ok, eram la volan cand m-au sunat. Astazi a sosit livrarea si surpriza.... au venit cele 2 filtre mici, asemanatoare cu cele din tutorial.

Mi-am pus problema ca masina mea n-are, dar m-am uitat in caietul service al masinii (belgia) si figureaza ca a fost schimbat de mai multe ori.

Am tras atunci concluzia ca are, dar nu e in torpedou..... de aceea am apelat la ajutorul vostru......

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care masina are optiunea S534A Automatic air conditioning vei avea si filtrele de recirculare a aerului din cabina(64119237159)

 

Masina nu are climatronic, ci climatic. (parca asa se cheama varianta nedigitala si, de fapt, manuala). Sa inteleg ca aici e problema? Cand ai climatic nu ai aceste filtre?

 

 

Pe de alta parte, din ce am mai gasit pe net, am inteles ca filtrul mare, dublu, patrat, aflat sub capota in partea stanga sus, este filtrul de recirculare.

Astea doua mici ar fi pentru climatizare.....

Si ma debusoleaza si faptul ca in caietul de service apare ca a fost schimbat de mai multe ori. Daca nu faceau aceasta operatiune pt ca nu-l avea, ma gandesc ca treceau X...

Link to comment
Share on other sites

Filtrele de sub capota sunt asa zisele filtre de polen, iar cel mic din interior este filtrul de recirculare...

 

Ok, poate sa fie si invers. Problema ramane aceeasi: daca nu este in spatele torpedoului, unde ar mai putea fi microfiltrul?

Link to comment
Share on other sites

La toate modelele bmw, filtrul/filtrele de recirculare aer sunt situate in interiorul habitaclului.

 

Daca nu ai botonul aista nu are sens sa mai cauti filtrele respective.

 

Ok, multumesc de info. Deci pana la urma are legatura cu climatronic-ul, recircularea automata (asta banuiesc ca inseamna butonul aprins)

Avand climatic si recirculare manuala, probabil ca nu sunt necesare cele 2 microfiltre...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup:

 

Din pacate, teoria formulata mai sus nu se verifica. Vecinul meu, posesor de F25 cu climatronic si "acel buton", NU are microfiltre in habitaclu.

Nu mai inteleg nimic.... dar cu siguranta explicatia e alta!

Am schimbat filtrul de polen dublu, patrat, care se afla sub capota, in partea stanga sus, si atat.

 

Daca mai are cineva vreo idee sau explicatie, le astept cu interes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.