BMWClub: Bmw X3 E83 - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Bmw X3 E83 Problemă debitmetru aer Rate Topic: -----

#1 User is offline   Mihai Fabian 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 15 June 2019 - 14:46

Salut! Dețin de foarte putin timp un Bmw x3 din 2006 cu motor 2.0 110w 150cp. Omul de la care am luat-o, a zis ca masina a stat două luni, dar a mai făcut probă cu ea si a zis ca mergea ok.. Ehh, cand am venit sa o iau masina făcea exact cum face și azi, în acest video https://youtu.be/wVA4S6Uf06k
Omul mi-a zis ca din cauză că a stat este înfundată și mi-a zis sa merg cu viteza si la turatie mare cu ea sa o desfund.. am facut cum a zis si nimic.. am ramas si pe drum cu ea fiindca imi ramanea fara turatie, trebuia sa stau sa o mai las la relanti si cand isi revenea, mergeam putin si din nou problema se repeta.
Menționez faptul că după o săptămână de chin, mi-a zis cineva sa scot cablul de la debitmetru de aer, MAF. Într-adevăr, masina merge, dar nu la puterea ei maxima, are turatie slabuță și nu mai scoate fum alb asa cum scoate cu cablul de la debitmetru conectat!
Prima dată i-am schimbat debitmetru de aer.. senzorul MAF., apoi, astăzi a venit senzorul MAP și face la fel.. Adevarul este că în capul senzorului MAP era mizerie, ulei și ce mai vine din galeria de admisie.. Mecanicului i-a fost frică să dea cu spray in acel loc unde intră MAP-ul.. Mă gândesc că masina a stat pe loc doua luni si poate s-a înfundat galeria de admisie sau EGR-ul.. În prezent, merg fara cablul de la debitmetru de aer conectat. Mulțumesc!!
0

#2 User is offline   Mihai Fabian 

• Nou venit
  • Pip

Posted 15 June 2019 - 17:48

Care credeți ca este problema?
0

#3 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 15 June 2019 - 19:52

Curata galeria de admisie, egr-ul vezi cum sunt clapetele, eventual le anulezi sau ccumperi metalice, sa nu ai ceva blocate pe acolo, asta cat mai repede, nu mergi cu ea sugrumata, distractia abia incepe!

This post has been edited by calinus68: 15 June 2019 - 19:53

0

#4 User is offline   Mihai Fabian 

• Nou venit
  • Pip

Posted 16 June 2019 - 22:14

O să fac asta cât mai repede.. Mersi!
0

#5 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw
  • Interests:Bmw , Jocuri PS4

Posted 26 June 2019 - 19:41

Eu zic ca e de la egr sau admisie una din ele blocate. Am patit de cateva orila x3, se rezolva cu curatare

This post has been edited by Cosminbad: 26 June 2019 - 19:41

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro