Jump to content

Simering planetara diferential 318 d touring 2016


Recommended Posts

Va salut !Sunt posesorul unui 318d touring 2016,175000km,si am nevoie de ajutorul cuiva care a trecut prin problema pe care o am eu la masina.

La ITP-ul efectuat de curand, mecanicul a descoperit la diferential urme de ulei.Uleiul ce se afla pe partile laterale,NU pe axul ce vine de la motor, nu lasa pata la locul de parcare al masinii.Rog cineva care sa lovit de aceasta problema unde a efectuat remedierea (am fost la bavaria militarii dar este f.foarte scump,si nu mi-a placut modul in care am fost tratat,am avut programare si am asteptat f.mult incat am renuntat la serviciile lor).Sunt din bucuresti sector 4.

Sarbatori fericite tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Ce inseama foarte scump? Trebuie dat grupul jos și înlocuit kitul de garnituri, asta dacă nu e și vreo bucsa dusa. In sectorul 4 ai 2 service-uri bmw, o reprezentanta AutoCobalcescu și un service independent SėrviceTeam.

 

Ca idee in Iasi, am schimbat toate garniturile la grup, uleiul din grup și toate bucsile la diferențial cu aproximativ 2300 RON la un F10 520d, toate piesele pe original și istoric online. Probabil fără bucși ar fi fost pretul la jumătate. Cere oferte de la ambele, poate ai sa fii surprins sa afli ca e mai bun pretul la reprezentanta.

Edited by toffefe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce inseama foarte scump? Trebuie dat grupul jos și ĂŽnlocuit kitul de garnituri, asta dacĂŁ nu e și vreo bucsa dusa. In sectorul 4 ai 2 service-uri bmw, o reprezentanta AutoCobalcescu și un service independent SėrviceTeam.

 

Ca idee in Iasi, am schimbat toate garniturile la grup, uleiul din grup și toate bucsile la diferențial cu aproximativ 2300 RON la un F10 520d, toate piesele pe original și istoric online. Probabil fĂŁrĂŁ bucși ar fi fost pretul la jumĂŁtate. Cere oferte de la ambele, poate ai sa fii surprins sa afli ca e mai bun pretul la reprezentanta.

 

Multumesc mult,pentru un simering la planetara in reprezentanta aprox. 1650 ron.Estimativ.

Link to comment
Share on other sites

Da, intr-adevĂŁr e foarte scump. Simeringul in sine e in jur de 300 RON pe original. Greu de justificat restul de 1350 RON ținând cont ca dacĂŁ e sa schimbe doar simeringul de la planetarĂŁ nu cred ca mai trebuie dat grupul jos. In general am observat ca reprezentantele din grupul AutomobileBavaria au preturi simțitor mai ridicate decât alte reprezentate BMW din Romania.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.