Jump to content

120d de cand are filtru particule?


liviu120d

Recommended Posts

Si eu am mers in spatele lui, cand ii da forja iese un pic de fum, ca la orice diesel.

nu te lasi tot pe a ta o tii....te deranjeaza cu ceva daca nu scoate deloc fum ? :blink: de ce nu vrei sa admiti lucrul asta ? macar zi mai nene bravo ma nu scoate fum , ce trebuie sa zici "ca la orice diesel"...uite ca sunt si masini care nu dau fum deloc , printre care si a mea :)

 

In 2002 nu exista optiunea de filtru de particule pe 525d E39, abia prin 2004 a aparut ca retrofit kit:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=10&hl=1

da asa este , numai ca si cu ala si fara ala , tot nu da nici un pic de fum :)

Link to comment
Share on other sites

Dar ca veni vorba, la cati Km se schimba sau e mentenance free?

 

Parca la 100 000 km...

 

Costa 60 de milioane la E60.

 

da asa este , numai ca si cu ala si fara ala , tot nu da nici un pic de fum :blink:

 

Nu prea se poate.

 

Orice diesel fara filtru de particule scoate fum negru cand ii dai forja.

 

Iar al tau scoate un pic, probabil foarte putin pentru ca ai curatat si EGR-ul si ai schimbat filtrul epurator.

Link to comment
Share on other sites

Dar ca veni vorba, la cati Km se schimba sau e mentenance free?

 

Parca la 100 000 km...

 

Costa 60 de milioane la E60.

 

da asa este , numai ca si cu ala si fara ala , tot nu da nici un pic de fum :blink:

 

Nu prea se poate.

 

Orice diesel fara filtru de particule scoate fum negru cand ii dai forja.

 

Iar al tau scoate un pic, probabil foarte putin pentru ca ai curatat si EGR-ul si ai schimbat filtrul epurator.

nu le nimeresti deloc =)))))

 

filtru epurator nu l-am schimbat , doar l-am curatat asta vara cu mult spray wd-40...(el nu se curata se schimba pt cei care nu stiu )

 

iar egr-ul ala l-am curatat degeaba atunci ca el nu avea nimic , era piesa electronica care facea vacuum stricata. am inlocuit-o si a functionat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cum pot stii sigur daca masina mea (bmw 330d , fabricat in 2002 / 12 ) are filtru de particule ? :twoup:

 

Din fabrica sigur nu are, poate montat dupa

 

dar nu cred ca si-ar bate careva capul sa monteze asa ceva me masina Euro 3

Link to comment
Share on other sites

Eu d'abia am licitat-o pe o licitatie electronica si saptamana viitoare plec dupa ea in Germania.

Habar n-am daca are sau nu!

Tocmai din cauza asta intreb!

 

 

pe ce site ai licitat masina ? merci

 

Firma la care lucrez este dealer LeasePlan Germany, am licitat-o pe site-ul lor.

Sunt adevarati profesionisti, vand 60 de masini zilnic numai in Germania, masini care sunt ale lor, nu fac ca altii licitatii unde vin toti cu masinile, platesc la licitator sa le vanda prin licitatia lor.

LeasePlan este practic o companie de leasing operational si Fleet management, printre primele in lume!

Link to comment
Share on other sites

Eu d'abia am licitat-o pe o licitatie electronica si saptamana viitoare plec dupa ea in Germania.

Habar n-am daca are sau nu!

Tocmai din cauza asta intreb!

 

 

pe ce site ai licitat masina ? merci

 

Firma la care lucrez este dealer LeasePlan Germany, am licitat-o pe site-ul lor.

Sunt adevarati profesionisti, vand 60 de masini zilnic numai in Germania, masini care sunt ale lor, nu fac ca altii licitatii unde vin toti cu masinile, platesc la licitator sa le vanda prin licitatia lor.

LeasePlan este practic o companie de leasing operational si Fleet management, printre primele in lume!

 

 

ok , merci mult ptr informatie am sa ma uit la ei pe site . o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.