Jump to content

DAKAR 2009


MuadDib

Recommended Posts

Uite ca, dupa un an de pauza si contrar crizei asteia care bate toate domeniile la poponet (inclusiv motorsportul, vezi Subaru care paraseste WRC-ul), Dakar-ul reinvie pe alt continent.

 

Raliul are loc ĂŽn perioada 3-18 ianuarie, ĂŽn Argentina Âşi Chile, cu oraÂşul Buenos Aires ca punct de plecare Âşi sosire.

Batalia se anunta frumoasa, combatantii principali fiind BMW, Mitsubishi si VW.

 

http://www.dakar.com/2009/DAK/LIVE/img/bkg_contentPrehomeLive.jpg

 

HAI AI NOSTRIIII !!!!!

Momentan al nostru AL ATTIYAH Nasser saleh, conducand un X3 CC ( ? ) e fruncea.

 

 

PS - Daca aveti info, screenshoturi faine, clasamente, news, clipuri youtube, orice despre acest raliu, bagati :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dupa prima etapa conduce BMW-ul

 

1 302 AL ATTIYAH (QAT)THORNER (SWE) BMW 02:36:15 00:00:00

2 301 SAINZ (ESP)PERIN (FRA) VOLKSWAGEN 02:38:32 00:02:17

3 305 DE VILLIERS (ZAF)VON ZITZEWITZ (DEU) VOLKSWAGEN 02:38:55 00:02:40

 

La volanul unui BMW de uzina, pilotul arab l-a depasit cu doua minute si 17 secunde pe spaniolul Carlos Sainz, podiumul mansei fiind completat de Giniel De Villiers, ultimii doi pilotand modele Volkswagen.

 

Onlinesport.ro .

Link to comment
Share on other sites

De la inceput mentionez ca nu vreau sa stricam si topicul asta cu disputa diesel - benzina.

 

Eu urmaresc sa vad ce reusesc cei de la Mitsubishi cu motorul diesel, chiar sunt curios de rezultat.

 

In WTCC seat cu motorul diesel au facut cartile in ultima vreme.

 

Hai sa asteptam rezultatul si vedem la sfarsit ce vor reusi, facem un alt topic si discutam acolo.

 

 

 

Detalii despre Mitsubishi si motorul lor:

 

 

http://www.zercustoms.com/news/Mitsubishi-...el-Engines.html

 

 

On topic :

 

http://www.dakar.com/2009/DAK/presentation/us/r3_1-news.html

 

NEWS pt ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg la ce polemica te referi (tinand cont ca si Mitsu, si BMW si VW merg in Dakar anul asta cu motoare diesel).

Si nu inteleg de ce urmaresti motorul diesel al lui Mitsubishi, cand ai putea sa urmaresti motorul diesel al lui X3 CC... :)

 

Dar e alegerea ta...

Link to comment
Share on other sites

Habar nu aveam ca si BMW merge cu motor diesel.

 

Mi-am schimbat atentia :)

 

Eu inainte sa plec la rev am vazut un material pe eurosport de unde am dedus ( prost) se pare ca doar mitsubishi vine cu motor diesel . Probabil era un material de semi promovare a astora .... :)

 

Oricum ramane de vazut, mi-am schimbat favoritul :)

 

Cat despre potentialul conflict pe tema diesel benzina, crezand ca doar mitsubishi au motor diesel mi-a fost frica sa nu se interpreteza postul meu ca o tentativa de flame si sa inceapa scandalul diesel-benzina pe topicul asta ... :)

 

Asadar HAI BMW ;)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu avem dementialul 35d? :)

 

Oricum, e cale lunga pana la final, si, daca motorul e beton, uite ca primul X3 a avut deja o problema cu caseta de directie... Chestie clasica in ograda noastra.

 

cati romani sunt in competitie la raliu si cum se descurca? stie cineva?

 

Daca nu ma insel, avem romani si la auto, si la moto, si la truck. Despre unde sunt acum, insa nu stiu nimic. Informatiile sunt slabe inca...

Link to comment
Share on other sites

Dar ca sa imi pot face o idee cat de cat, chiar daca este o uriasa diferenta , totusi cel mai apropiat motor de asta e cel pe care l-am condus :)

 

Imi dau seama ca distantele sunt uriase insa e cel mai apropiat lucru ...

 

 

ON TOPIC:

 

Am vazut azi noapte ca bmw se tine bine, e pe locul 2 pe general desi a castigat ultimele 2 speciale.

 

Spunea pilotul ca singura problema a fost o pana de caucic, in rest masina merge exemplar :)

 

Pe locul 1 e vw.

 

Sa vedem ce va fi mai incolo ...

Link to comment
Share on other sites

Vesti proaste, am vazut aseara pe eurosport, bmwul nostru a gafat-o

 

S-a incalzit motorul si a ratat un punct de control intentionat ca sa nu ramana impotmolit, a terminat primul proba, insa asteapta penalizarea.

 

Astia azi noapte ziceau ca a fost descalificata echipa, dar nu era definitiva sentinta . Drept urmare a urcat pe locul 1 vw, oricum etapa a fost foarte grea, erau piloti pe care i-a prins noaptea pe traseu si multi se plangeau ca a fost o etapa criminala.

 

Astept reportajul din noaptea asta sa vedem ce si cum ...

 

LE: a zis acum la protv ca a fost descalificat, si astia spuneau de mai multe puncte de control ...

 

Pacat, a mers bine pana azi :)

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.