Jump to content

cati au renuntat oare la masina/leasing in aceasta perioada?


23xwe

Recommended Posts

ati luat vreo masura de economisire avand in vedere asa-zisa criza?

 

eu, de exemplu, circul pana la serviciu si inapoi cu un opel astra 1,4 iar E90-ul il folosesc cu alte ocazii

 

nu prea inteleg cum s-au putut "inhama" unii conationali la rate de leasing de cca 1000 EUR in conditiile in care sunt sigur ca mai aveau cel putin un credit pe termen scurt si/sau pe termen lung

pe un site cunoscut am vazut ca sunt destul de putine cedari de leasing (astazi 46); sau poate le-au lasat pur si simplu la usa societatilor de leasing

In curte la Automobile Bavaria Baneasa erau majoritare masinile seria 3iar acum era full de x5 in fata

Link to comment
Share on other sites

eu nu am returnat nici un leasing .... am inchis, insa anticipat leasingul la o dacie logan de ~11.000eur ( am mai platit 210mil ). as vrea sa mai platesc si la seria 1 ( mai am 10300eur/40 luni )... si raman cu coupe-ul pe umeri ....

 

dar am auzit de multe persoane cu probleme ...... va spun sincer legat de leasing, cel putin piraeus leasing ...... au devenit niste verze .... ultima oara cica la fiecare leasing in parte mi'au adaugat o taxa pt logistica sau ceva de genul de 60eur+tva ... cica smsurile pe care le trimit ei, etc .... treaba urata este ca au devenit niste ahtiati dupa bani .... de ex. le'am platit banii pe casco pe 3 luni, nu le'am trimis op-ul ... mi'au facturat cu TVA, am facut cerere de transfer de la piraeus insurrance broker la piraeus leasing, si sunt super baietzi ... mi'au bagat bilet la ordin.... asa ca am platit casco de 2 ori si imi mai calculeaza si penalizari pentru banii platiti, dar neluati in calcul... dar banii cica compenseaza nu stiu ce viitoare rate ...... dar sa fac si cerere pt asta ..... cred ca maine o sa fac cerere sa mi'i ramburseze, chiar daca ii platesc eu din nou peste o saptamana .... sunt deja terminati dupa bani .... vreau sa'mi gasesc un pic de timp si sa discut personal cu ei... caci la telefon nu te lamuresti prea tare.

Link to comment
Share on other sites

eu nu am returnat nici un leasing .... am inchis, insa anticipat leasingul la o dacie logan de ~11.000eur ( am mai platit 210mil ). as vrea sa mai platesc si la seria 1 ( mai am 10300eur/40 luni )... si raman cu coupe-ul pe umeri ....

 

dar am auzit de multe persoane cu probleme ...... va spun sincer legat de leasing, cel putin piraeus leasing ...... au devenit niste verze .... ultima oara cica la fiecare leasing in parte mi'au adaugat o taxa pt logistica sau ceva de genul de 60eur+tva ... cica smsurile pe care le trimit ei, etc .... treaba urata este ca au devenit niste ahtiati dupa bani .... de ex. le'am platit banii pe casco pe 3 luni, nu le'am trimis op-ul ... mi'au facturat cu TVA, am facut cerere de transfer de la piraeus insurrance broker la piraeus leasing, si sunt super baietzi ... mi'au bagat bilet la ordin.... asa ca am platit casco de 2 ori si imi mai calculeaza si penalizari pentru banii platiti, dar neluati in calcul... dar banii cica compenseaza nu stiu ce viitoare rate ...... dar sa fac si cerere pt asta ..... cred ca maine o sa fac cerere sa mi'i ramburseze, chiar daca ii platesc eu din nou peste o saptamana .... sunt deja terminati dupa bani .... vreau sa'mi gasesc un pic de timp si sa discut personal cu ei... caci la telefon nu te lamuresti prea tare.

 

Nici eu nu renunt la leasing de fapt in aprilie termin leasing-ul la opel si apoi as vrea sa le vand pe amandoua sa fac un leasing nou sa-mi iau x5

Link to comment
Share on other sites

sunt multi care nu mai pot platii, cunosc si eu destui, doar ca firmele de leasing sunt mai ingaduitoare in perioada asta si le ridica masinile.....nu au nici ei unde sa le vanda, asa ca majoritatea au primit amanare de cateva luni si prelungire contractului cu acea perioada. Ii mai avantajos si pt ei asa pt ca mai incaseaza ceva dobanda.

 

cunosc pe cineva care nu mai poate sa plateasca 5 sprinter-e si a vrut sa le returneze la firma de leasing care nu a fost deacord si a zis ca poate amana cu 3 luni plata.

Link to comment
Share on other sites

ce firme ingaduitoare ....... mie, dupa ce le'am platit casco, mi l'au facturat si cu tva si mi'au bagat si bilet la ordin de mi'au luat banii de doua ori <_< ... ma rog o singura data ( o data i'am platit ei, a doua oara mi i'au luat ei )
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multe persoane in incapacitate de a onora conditiile contractului de leasing.

Am un amic in provincie, angajat al unei societati de profil, care aproape in fiecare zi lucratoare a saptamanii, de aproximativ o luna, recupereaza cel putin un vehicul.

Firma mama este originara din Bucuresti, iar saptamana trecuta l-au instiintat ca nu mai au loc pentru a parca efectiv turismele in spatiul lor din capitala, indicandu-i sa gaseasca, pentru o perioada, spatii aferente in Buzau, unde sa tina un timp vehiculele, bineinteles fara vreo remuneratie baneasca.

Recent a reposedat un MERCEDES CLS 320, 2008, full, care de vineri seara ocupa garajul parintilor mei. Prietenul a avut o retinere in al lasa in vreo parcare buzoiana.

Link to comment
Share on other sites

de fapt cred ca nici acum nu e pretul real , iar cel dinainte era supraevaluat oricum ca de aici la Romanica cica cine da mai mult e mai BAZAT

fac aceasta afirmatie uitandu-ma si peste gard ,la vecinii nostrii , cu vreo trei tari mai incolo, unde masinile noi 0 km au fost mereu mai ieftine ,

iar in US sant la jumate fata de europa si asta nu de acum ,totdeauna a fost asa , dar astia santem ,..."jmecherie"= multe credite sau lizing?

Link to comment
Share on other sites

da, pentru ca sunt masini/motoare mari , deja in vremea asta sa ai 15000 cash sa dai pe o masina ( ca bancile numai dau credite) inseamna ca ai bani, masinile alea mai au si multi km si multa electronica care se defecteaza des.... si mai e si criza de bani.... si cand ai buza umflata ...tre' sa lasi coada jos...
Link to comment
Share on other sites

dar totusi seria 7 mai ieftin ca 3 e46, nu e criza la toata lumea ? (motoare echivalente)

 

 

pai da , dar la 7 ai minim impozit de 9 mil , consum , reparatii , intretinere...ca daca se strica nu prea il repari pe genunchi... casco....te vede lumea , ai masina incep vorbele...chiar daca ea face cat un focus... stii cum e ...ai mercedes, ai bani...chiar daca ai un a class sau un c din (cand vrei tu )...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.