Jump to content

Posibilitati montare roti Mini Cooper


LRD

Recommended Posts

Deoarece am vazut ca sunt discutii privind dimensiunile rotilor la gama de Mini, vreau sa informez detinatorii de Mini One si Mini Cooper ca se pot monta pe masina si alte dimensiuni de roti in afara celor prevazute de cartea tehnica (masinile sunt livrate cu cauciucuri runflat). Am avut un Mini Cooper fabricat 2006 primit cu roti 195/55R16 runflat. In locul cauciucurilor runflat am montat pe aceleasi jante cauciucuri normale Michelin 205/55R16 (care de si erau mai mari, cantareau mai putin cu cca 2kg decat runflat-urile 195/55R16!) iar senzatia de confort era mult mai buna (aveam o roata de rezerva ingusta sub portbagaj).

Iar pentru iarna am montat roti 205/50R15 cu cauciucuri de iarna Pirelli, deosebit de confortabile si pe uscat, jantele fiind Ronal 15" speciale pentru Mini. In poza apare masina cu rotile de vara Michelin 205/55R16 pe jantele originale.

Link to comment
Share on other sites

se pot monta si pe 17 si pe 18

 

Bineanteles ca se pot monta si pe 17 si 18", eu am vrut sa ofer niste variante, altele decat cele care sunt in cartea tehnica detinatorilor de Mini Cooper, deoarece le-am folosit in conditii bune si sunt verificate.

1. Pe jantele originale pe 15" Mini, se pot pune doar cauciucuri late de 175 (aceasta este una din variantale de a comanda masina noua). Daca vrei sa pui gume mai late pe 15", se pot comanda jante Ronal tip LZ sau R39 cu 4 gauri speciale pt. Mini de 7x15" care permit cauciucuri late, pe LZ am pus eu cauciucurile de iarna 205/60R15.

2.Pe 16" masina vine doar cu Runflat 195/55R16 care sunt cam incomode pe gropile noastre, dar jantele originale pe 16 permit si cauciucuri de 205/55R16 normale, nu runflat, de care mi-am pus eu (se vad in poza), dar asta presupune sa ai o roata de rezerva ingusta sub masina (la Mini se poate, spre deosebire de seria 3 BMW unde nu se mai poate!)

Deci cui vrea sa conduca mai confortabil pe drumurile noastre un Mini ii recomand cele 2 variante de sus, sunt testate! Iar poza cu rotile de 205/55R16 am postat-o pentru a se vedea ca arata si bine! Cu rotile de 17 si 18" arata mai sportiv, dar astea sunt deja "fite"!

Sper ca am putut ajuta cu ceva pe cei care vor sa foloseasca cauicucuri normale, nu runflat, la un Mini!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Salut, sunt proaspat posesor de MINI.

Stii cumva daca se potrivesc 205/55/16 pe jante originale MIni de 16" si 5.5 J?

Linistit, de la 5,5" latime se pot pune cauciucuri 205/55R16 ,le-am folosit eu pe jantele 5,5x16 dupa ce am renuntat la cele 195/55R16 runflat. Culmea ca cele 205/55R16 normale Michelin erau mai usoare cu cca 1kg decat cele runflat 195/55R16 si bineinteles mai confortabile. Chiar mi-au ramas cele 4 cauciucuri Michelin Pilot Sport, sunt foarte putin uzate, au 7mm amprenta, vreau sa le vand.

Link to comment
Share on other sites

salut

inteleg ca n-ai avut timp de poze... transportul cat costa?

Salut, te rog sa ma scuzi, am fost foarte ocupat zilele astea, cauciucurile sunt in groapa din garaj (este uscat!), daca pozez unul este suficient? Sunt toate in stare excelenta. Nu stiu cat este transportul, se face cu o firma de curierat rapid, de unde esti? Te poti interesa la voi, eu sunt din Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ZI SI UN PRET

:)

 

400 lei toate patru, repet, au 7mm amprenta. Mi-au ramas si 2 jante , acelea din poza, originale (aveam 6 roti, mi-a cumparat cineva doar 4, nu ai modelul asta?)

 

 

mai e valabila oferta anvelopelor pt mini? caut 4 anvelope 195/55/r16 noi sau uzate de vara

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ZI SI UN PRET

:)

 

400 lei toate patru, repet, au 7mm amprenta. Mi-au ramas si 2 jante , acelea din poza, originale (aveam 6 roti, mi-a cumparat cineva doar 4, nu ai modelul asta?)

 

 

mai e valabila oferta anvelopelor pt mini? caut 4 anvelope 195/55/r16 noi sau uzate de vara

 

Am eu cauciucurile de vara pe undeva prin mansarda... daca mai esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

ZI SI UN PRET

:)

 

400 lei toate patru, repet, au 7mm amprenta. Mi-au ramas si 2 jante , acelea din poza, originale (aveam 6 roti, mi-a cumparat cineva doar 4, nu ai modelul asta?)

 

 

mai e valabila oferta anvelopelor pt mini? caut 4 anvelope 195/55/r16 noi sau uzate de vara

 

Cauciucurile 205/55R16 H Michelin Pilot Primacy (de vara, in stare buna!) le-am folosit pe Mini Cooper-ul meu dupa ce am dat jos cele runflat. Daca vrei ti le expediez cu o firma de curierat rapid, platesti tu transportul si dupa ce le preiei imi trimiti banii 400 lei cu mandat. OK?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.