Jump to content

Recommended Posts

Buna seara tuturor! As dori sa-mi schimb boxele pe fata la masina(BMW 320d touring din 2000). Ce-mi recomandati? Din cate stiu eu dimensiunile la difuzoare pe fata sunt de 13. Cam cat de adanci ar trebui sa fie pentru ca sa pot deschide geamul fara probleme? as vrea sa nu pun amplificator asa ca m-am gandit la niste difuzoare care sa aiba pana-n 30 watts, dar nu mai putin de 20watts. Va trebui sa fac vreo modificare la portiera pentru ca sunetul sa se auda mai bine sau nu este obligatoriu. Va multumesc. Cu respect!

P.s: Playerul de pe masina este Alpine Cde 111Rm.

Link to comment
Share on other sites

pentru a nu stiu cata oara...difuzoarele de bas fata si spate sunt de 16,5 cm, adancimea e o problema mare...trebuie sa masori spatiul ca sa vezi ce poti sa pui, 20-30 w au cele haes, sincer, nu vad de ce le-ai mai schimba cu altele de aceeasi putere
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, au doar 10 watts pe fata. Merci oricum de raspuns si te rog nu te aprinde asa de tare ca n-am dat cu parul. Am pus o intrebare intr-un mod civilizat si astept un raspuns in acelasi mod daca se poate. Nu uita ca mai sunt si necunoscatori dornici sa afle cate ceva, nu doar experti. Multumesc frumos si va rog raspundeti civilizat.
Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare ca m-am aprins, chiar de loc, doar ca subiectul a fost discutat si radiscutat, daca dai un search o sa vezi ca am dreptate, in niciun caz nu au doar 10w difuzoarele originale, si oricum problema nu sunt difuzoarele cat amplificarea, pe aceleasi difuzoare un HU BMW Reverse o sa sune oribil, CD Business o sa sune mai bine, BM24 (de la instalatia de navi) si mai bine, nu in ultimul rand, orice HU aftermarket decent o sa sune infinit mai bine, totul pe aceleasi difuzoare. Degeaba o sa pui difuzoare de 200 euro bucata, amplificarea e proasta iar incintele acustice pentru difuzoare lipsesc cu desavarsire la e46, ce e pe masina, din pacate nu se pot clasifica incinte...
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Zeronoo am inteles acum. In cazul acesta raman cu difuzoarele din fabrica, am sa le reglez cat mai bine din player si cam asta ar fi. Nu vreau oricum sa-mi pun subwoofer sau altele ma gandeam doar ca in portiere pot pune alte difuzoare care sa se auda ceva mai tare si cu mai mult bass. Apreciez sfatul tau.
Link to comment
Share on other sites

In primul rand ar trebui izolata incinta portierlor(eu am sa fac in viitorul apropiat acest lucru folosind Aluband,eventual in 2 straturi) si o sa ai o placuta surpriza ca sunetul o sa fie foarte mult inbunatatit chiar si in conditiile pastrarii boxelor originale.Eu am facut acest lucru in trecut la vechea masina,un Astra H si am ramas foarte placut surprins.Costurile sunt destul de reduse pentru izolarea intreriorului portierelor (la astra o rola de aluband mi-a ajuns pentru 2 usi si a costat 100 de RON)

 

O sa incerc sa fac si cateva poze in momentul in care o sa fac aceasta lucrare si la masina actuala.Precizez ca am izolat deja boxele spate si rezultatul este foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.