Jump to content

My E36 316


valentin_marian

Recommended Posts

Salutare tuturor fanilor BMW

 

Dupa indelungi cautari si dezbateri (eram in perioada "uite taxa, nu e taxa, uite...e de 3 ori"), am gasit o bijuterie pe gustul meu si in limita buzunarului.

E ceva simplu, clasic, fara prea multe imbunatatiri...dar imi place la nebunie.

Asa ca o sa v-o arat si voua, si astept cu nerabdare sfaturi din cele mai bune pentru intretinere + upgrade <_<

 

post-27200-1245922444_thumb.jpg post-27200-1245922703_thumb.jpg post-27200-1245922744_thumb.jpg post-27200-1245922812.jpg post-27200-1245922842_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

I-ti dau eu un nr e super ok tipu eu la el repar ambele masini si Andrei il cunoaste. De unde din Focsani?

 

Frumoasa masina schimba emblemele ca strica tot exteriorul ptr inceput. <_<

Link to comment
Share on other sites

Azi am vazut-o si mers cu ea ,e super intretinuta masina ,recoman xenon si angeleyes,capacelele la jante(vezi ca sunt si sticker-e,dar masoara diametrul),si ceva cu scaunul de la sofer care este cam ciufulit,si vei avea o masina super.

 

Tocmai sa schimbat emblema cojita de la capota cu una nou-nouta! :)

 

 

Asteptam poze! <_<

Link to comment
Share on other sites

Mersi de recomandari Gabriel! :unsure: ..o sa fie cu siguranta puse in aplicare cand se indeplinesc conditiile "timp" si "fonduri" :)

(prima, cea cu parasolarul am executat-o chiar in ziua aceea)

 

...cat despre poze, cu mare placere (deocamdata cu my trusty motorola):

 

imediat dupa schimbarea de look (emblema :blink:), am intins-o la drum vreo 300 km pe E85 :blink:

post-27200-1246796393_thumb.jpg post-27200-1246796408_thumb.jpg

 

 

La destinatie am avut grija sa o parchez invers (nu pe dos), ca sa pot poza si partea cealalta (:bashwall: @alex77xax)

post-27200-1246796540_thumb.jpg post-27200-1246796525_thumb.jpg post-27200-1246796510_thumb.jpg

<_< ce bine ca nu se vede praful..

 

...plus interior...

post-27200-1246796432_thumb.jpg post-27200-1246796456_thumb.jpg post-27200-1246796480_thumb.jpg

 

 

PS 4 Gabriel_525: Au iesit fain farurile... te mai sun cand revin in oras..sa te scot la un pahar de povesti...

Link to comment
Share on other sites

Poze noi...dupa o spalare cu simt de raspundere :wub:

 

post-27200-1247155548.jpg post-27200-1247155595_thumb.jpg post-27200-1247155652_thumb.jpg post-27200-1247155775_thumb.jpg post-27200-1247155792_thumb.jpg post-27200-1247155808_thumb.jpg post-27200-1247155847_thumb.jpg post-27200-1247155877_thumb.jpg

 

:unsure: de fiecare data parca descopar tot mai multe ciupituri si atingeri de vopsea :blink:

 

Bineinteles, scaunul de care zicea Gabriel... :) post-27200-1247155906_thumb.jpg ...care e in cautari (retapitare), eventual alaturi de o cotiera

 

Ca detalii,

 

316i din 04/1995

dublu clima manuala (aragaz :bashwall: )

trapa, proiectoare, geamuri fata electrice (aftermarket)

culoare moreagrĂźnmetallic

sistem audio blaupunkt aftermarket cu radiocaset si magazie 10cd (m-a uimit cate stie sa faca + arata chiar bine in bord)

...si cam atat imi vin acum..

 

Ca proiecte de viitor,

-in primul si primul rand fine tune la motor si cutie,

-faruri xenon sau hid + angel eyes

-reconditionat vopseaua (o sesiune de detailing ext)

-reconditionat (inlocuit) evacuarea

-inlocuit chedere

 

iar ca vise pe termen nelimitat, <_<

-OBC 18 butoane

-cruise control

-volan comenzi

 

Pana una alta, o am de 8 luni si avem aproape 12000km impreuna, asa ca nu pot fi mai mandru de ea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multam fain de urari!

 

Sa le iau pe rand...

-stopuri ?? la ce te gandesti? am vazut ceva tip led, dar mi se par prea fortate si nepotrivite...o sa mai caut variante, si vedem :unsure:

-barile...deocamdata nu mi se par nepotrivite, dar incepe sa se ia vopseaua la spalatorie, asa ca daca o sa le revopsesc, o sa incerc culoarea caroseriei :)

-cu semnalizarile m-ai nimerit :blink: o sa primeasca varianta alba odata cu angel-urile, sau poate un bloc de lumini nou...

 

-despre motor, E36 e prima masina pe care o conduc dupa daciile din scoala :blink:

...in momentul in care cautam prin anunturi, oscilam intre motor de 1.8 sau 1.6 neinscris (din cauza taxei <_< ) sau ceva mai mare inscrise... Pentru a creste probabilitatea ca masina sa fie intretinuta, si sa nu ma lase cu ochii in soare, am mers pe varianta "neinscrisa", iar din cele 2 motorizari pe cea mica care ar fi fost mai tinerica si poate mai putin forjata.

 

Ca performante, deocamdata cred ca m-am mulat eu ca stil de condus dupa ea, desi simt in anumite momente ca as vrea mai mult zvacnet. Consumul nu cred ca e chiar atat de redus incat sa conteze (automat merg mai turat pt putere mai mare), iar tinuta de drum e foarte buna.

Cred ca o sa pot sa-ti raspund corect la intrebare, abia dupa ce o sa experimentez si alte configuratii, ca sa pot face comparatie... deocamdata imi place cum ma coafeaza :bashwall:

Edited by valentin_marian
Link to comment
Share on other sites

Hei, am zis ca sunt momente cand simt ca as vrea mai multa colaborare din partea motorului... :blink: si stiu ca dupa ce o sa merg cu ceva mai mare :bashwall: nu o sa ma mai pot uita la fel la 1.6 dar deocamdata m-am invatat asa... :)

 

 

stopuri o sa caut...ideea e sa fie semnalele albe, nu? oricum ar arata ciudat albe doar in fata (+lucas) deci o sa fie cam in aceeasi perioada :unsure:

 

...S-o iau ca pe o invitatie la o tura cu 2.0? <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.