Jump to content

AJUTOR! Ramas in pana in Bulgaria !


Recommended Posts

Salutare colegi.

 

Am reusit ieri sa ajung cu f.mare greutate la hotelul unde am rezervare, in Sunny Beach, din cauza unei defectiuni la sistemul de racire.

 

Scurt istoric:

La vreo 50km de Ruse am facut o oprire pt copii, timp in care am vazut un lichid curgand sub masina. Era lichidul de racire. Toata partea frontala a motorului era uda. Pana sa opresc in bord nu aveam nici o eroare. Noroc ca aveam la mine un bidon de 10L de apa plata si cu inca doua sticle de 2L am reusit sa ajung la destinatie.

La una din opriri am vazut cum tasneste apa din piesa thermostat for EGR cooling (am gasit-o pe real OEM - 11712247723). Are in capatul din stanga o gaura, o spartura in corpul de plastic.

 

Asadar, vin catre voi cu rugamintea sa-mi spuneti daca este suficient sa schimb doar piesa asta, care a fost cauza. Motorul merge OK, nu am nici-o eroare in bord.

Link to comment
Share on other sites

Daca ajungi sa cumperi piesa respctiva sa cumperi neaparat si oringul de cauciuc,acum 3 zile aceasi problema a avut un prieten si a cumparat termostatul nou fara oring si l-a montat si curgea pe la oring,deci neaparat si oringul schimbat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am revenit in tara. (Dar ghinioanele nu s-au oprit, deschid un topic de cosmar in sectiunea Pe margine)

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

Am comandat piesa la BMW Varna, mi-a adus-o la hotel si am montat-o. Am facut si un drive test si era OK.

 

Dar cred ca mai are ceva. La intoarcere, pe serpentinele de pana-n Varna mi-a crescut temp motorului, am oprit si au mai intrat 2L de apa. Cand am ajuns in Buc mi-a dat iar mesaj COOLING ENGINE LIQUID LOW (parca asa scria) dar apa era la nivel.

O s-o bag in service.

Ce ar mai putea avea?

 

*Rog un moderator sa mute topicul la Probleme tehnice si rezolvari.*

 

Multumesc.

Edited by slymoto
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.