Jump to content

CostyF30

Members
  • Posts

    7
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

CostyF30's Achievements

Rookie

Rookie (2/15)

  • Week One Done
  • First Post Rare
  • Conversation Starter Rare

Recent Badges

1

Reputation

  1. Eu initial am dus masina la service cu radiatorul spart. Au schimbat radiatorul, au zis ca tot fierbe, am rectificat _chiulasa_, plus garnitura noua, motorul find dat jos, mi-au zis sa fac si distributia ca era pacat sa nu o fac, pompa de apa noua. Capacul de la vasul de expansiune de la fierberile pana in tara, se stricase, am luat si capac nou. Intr-un final, am mers am luat masina de la Arad, eu fiind din Vaslui, am mers cu ea fara nici o problema pana la Brasov, la Brasov a inceput sa faca presiune in vas, si intr un final, sa ajung la Vaslui, si sa inceapa din noi sa fiarba. Recomandarea mecanicilor de la Arad a fost sa schimb termostatul si sa o aerisesc. Am schimbat termostatul, am aerisit-o, rezultand tot fierbere. Nu stiu ce sa i mai fac, dupa atata timp pierdut, si atatia bani investiti.. Nu am avut timp sa verific si treaba asta pentru ca eu sunt plecat pe tir, masina fiind in tara, dar ea fierbe la mers lejer, imediat dupa pornire, 5 minute pornita si putin umblat cu ea, circa 10 km deja fierbe
  2. Pompa de apa functioneaza corect, din testele pe care le am putut face. Producatorul recomanda pentru aerisire urmatoarea peocedura Motorul rece, contact pus, caldura pornita pe HI respectiv 28 la mine, ventilatorul dat pe prima treapta, timp de 15 minute, pompa trebuie sa se auda, si sa mai completez cu antigel in cazul in care scade de la nivel. Pompa de apa la mine, se aude ca ar functiona, conform producatorul. In legatura cu valva PCV nu stiu ce sa zic, nu am luat-o in considerare Daca aveti ceva idei astept raspunsul mai jos. M-am tot gandit ca ar putea fi si modulul de la ventilator, ca porneste numai cand vrea el, nu porneste cand dau drumul la caldura sau la AC, porneste ciudat!
  3. De aerisit dupa procedura producatorului, cu caldura pornita si masina cu contactul pus 15 minute sa se aude pompa, am facut o deja, nu se schimba nimic
  4. Am facut filmuletul acela imediat dupa ce am scos o din service, ca sa vada mecanicul ca nu e treaba buna. Am mai sunat la BMW intre timp, un mecanic adineauri mi-a zis ca 80% sanse sunt sa fie motorul fisurat, _chiulasa_ n ar avea cum sa fie din cauza ca e rectificata. Si da, in drumul spre tara, i-am completata cu apa de la temperatura de afara, direct in motorul incins, pana s-a spart radiatorul. Ce recomandari mi-ati putea face? Sa iau alt bloc motor?
  5. @FiveThreeFive Masina nu fierbea cand am luat-o, am plecat cu ea din Spania, prin Austria a inceput sa manance apa, ii puneam apa si plecam din nou la drum, pana la urma in Ungaria s-a spart radiatorul, am lasat-o la mecanic, mi-a schimbat radiatorul, si apoi mi a zis ca tot fierbe, si in urma reparatiilor ulterioare, am scimbat aproape tot ce ar fi fost de schimbat, si masina tot fierbe. Baga caldura doar pe partea stanga, pe partea dreapta baga putina caldura, dupa ce o pornesc, si apoi baga rece!
  6. Salutare grup, am si eu un Bmw seria 3 F30 320i ED cu motorul N13 170cp, fierbe apa dupa ce am inlocuit urmatoarele piese: Garnitura _chiulasa_, am refacut planul la _chiulasa_, distributie refacuta, radiator, capac vas de expansiune, termostat. Masina fierbe imediat dupa mers normal, 10-15 minute, face presiune in vas, si se aprinde in bord Engine temperature, Tin sa precizez ca nu baga caldura decat pe partea stanga, pe partea dreapta baga rece. Am bagat deja 2000 si ceva de euro in ea, si inca nu i-am dat de cap, ceva idei? 0725616318 daca ma poate ajuta cineva, sunt din Vaslui bd3b4550-8421-4d66-a0a6-b21c1ee87c09.mov
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.