Jump to content

demontare volan


grancea

Recommended Posts

ma poate ajuta cineva cum se desface airbagul din volan ?

ce fel de volan ai ?

3 spite sport/M, 4 spite, 3 spite airbag triunghiular ?

 

in partea de jos pe spatele volanului ai o gaura...

 

bagi o surubelnita si apesi tare pe siguranta de acolo care elibereaza airbag-ul...

ce simplu pare...

e ca la ginecologie: daca nu a mai facut-o macar o data, i se va parea un chin sa desfaca acele sigurante.

Link to comment
Share on other sites

ce fel de volan ai ?

3 spite sport/M, 4 spite, 3 spite airbag triunghiular ?

 

 

ce simplu pare...

e ca la ginecologie: daca nu a mai facut-o macar o data, i se va parea un chin sa desfaca acele sigurante.

 

 

indiferent de volan procedeul e acelasi...

 

apesi cu fortza nu se rupe nimik, eventual mai misti airbag-ul sa poate sa se miste siguranta

Link to comment
Share on other sites

indiferent de volan procedeul e acelasi...

 

apesi cu fortza nu se rupe nimik, eventual mai misti airbag-ul sa poate sa se miste siguranta

serios ??? :blink: :wacko:

 

atunci inseamna ca restul volanelor cu 4 spite si la cele cu 3 spite triunghiulare, sunt prinse de niste amatori, aftermarket, cu suruburi torx27... :ermm: ce chestie !

 

@Steffy_STN: acuma pe bune... daca ai desfacut UN volan la viata ta, NU inseamna ca toate se desfac la fel :excl:

 

doar cel in 3 spite sport/M se desface cum ai spus tu, celelalte NU...

insa si acolo e nevoie de mai multe indicatii (mai ales de pozitia surubelnitei)...

 

toate astea doar pentru a NU se ajunge la difuzarea de informatii eronate sau incomplete pe bmwclub.ro

Link to comment
Share on other sites

in primul si primul rand deconectezi borna de la baterie. altfel o sa ramai cu eroare la airbag

 

La volanul sport ai pe partile inferior-laterale doua scobituri care se simt cu mana. daca volanul e nou sau nu a fost desfacut airbagul niciodata gaurile sunt acoperite cu piele deci nu se vad. se simt doar cu degetul. acolo bagi o surubelnita plata cu varful dispus orizontal, adica paralel cu solul nu paralel cu tine...si cauti pe acolo pana gasesti arcul pe care se apasa....cand gasesti un loc care simti ca se misca impingi incet dar cu putere si o sa sara arcul

Link to comment
Share on other sites

in primul si primul rand deconectezi borna de la baterie. altfel o sa ramai cu eroare la airbag

 

La volanul sport ai pe partile inferior-laterale doua scobituri care se simt cu mana. daca volanul e nou sau nu a fost desfacut airbagul niciodata gaurile sunt acoperite cu piele deci nu se vad. se simt doar cu degetul. acolo bagi o surubelnita plata cu varful dispus orizontal, adica paralel cu solul nu paralel cu tine...si cauti pe acolo pana gasesti arcul pe care se apasa....cand gasesti un loc care simti ca se misca impingi incet dar cu putere si o sa sara arcul

ok. am reusit va multumesc tuturor pentru ajutor am incercat cum a spus DREPTROMAN si a iesit usor.

eu am incercat cu un torx de 20 dar merge greu , dar cu o surubelnita dreapta si mai subtire merge usor.

am sa editez ceva poze si revin cu ele poate vor fi de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ok. am reusit va multumesc tuturor pentru ajutor am incercat cum a spus DREPTROMAN si a iesit usor.

eu am incercat cu un torx de 20 dar merge greu , dar cu o surubelnita dreapta si mai subtire merge usor.

am sa editez ceva poze si revin cu ele poate vor fi de ajutor.

 

ne lasi cu ochii in soare B) ai ca vreau sa-mi schimb si eu volanul si am nevoie de un DYI :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pai al lui nu are padele? Anyway.. sa-l stapanesti sanatos (dupa ce-l iei :)) )! DIY

 

a nu ala cu padele are altul,merci de DYI :thumbsup: m-am uitat pe el,nu cred ca ma bag singur sa il schimb,poate gasesc pe cineva care a mai facuto,daca are cineva vreo cunostiinta este bine venita :)

Edited by daniel LNC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.