Jump to content

Vand BMW E90- Serie 3 Modelul nou


bst_evr

Recommended Posts

Forum bmw ... in foarte putin timp o sa fie mai rau decat pe 4t ... Toti cu bmw-uri la vanzare isi fac cont pe acest forum ,crezand ca pe aici fug caini cu covrigi in coada,si o sa isi vanda masinile. Mai ales cei ca ''tipul'' care folosesc jargoane de 3 lei ... ''Pur si simplu a fost schimbata! Tu daca iti schimbi sosetele inseamna ca ti s-au rupt?

Nici nu stiu de ce te bagi in seama daca nu esti interesat...forumist adevarat''

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai nu ma mira nimic. Insa in prezentare, proprietarul spune foarte hotarat ca a verificat el personal km si sunt reali. Asta merge pe autovit, dar nu isi da seama ca pe un forum BMW, sunt destule surse de verificare a km.

 

Cum verific si eu km masinii personale? :D

Link to comment
Share on other sites

Nu fiti rai, este posibil ca el nici sa nu stie ca masina nu are km originali, nici o reprezentanta nu ii va arata intervalele de service facute in alta tara..

Sunt curios daca are carte de service si ce scrie in ea.

Link to comment
Share on other sites

Bara spate nu are legatura cu ....km masinii! Si nici cu dauna totala!! :laugh: (si eu am bara spate Performance si masina nu a fost dauna totala!!)

Dar, daca informatia e corecta (adica, 200,000 km in 2008), o cumpari pe ...propria raspundere!! :laugh:

Dar, piata ACTUALA din Romania este, in proportie de aprox 80%, plina de masini "masluite"!! Cu greu se gasesc masini "curate" si , acelea, au un pret CORET! Dar, astea nu plac nimanui!! (sunt cateva exemple si aici, pe forum!)

Link to comment
Share on other sites

Nu fiti rai, este posibil ca el nici sa nu stie ca masina nu are km originali, nici o reprezentanta nu ii va arata intervalele de service facute in alta tara..

Sunt curios daca are carte de service si ce scrie in ea.

 

Cum sa nu iti spuna reprezentanta ce interventii sau facut la masina in Germania de exemplu.Mie la Bavaria mi-au spus tot ce a fost schimbat la masina si cel mai important la cati km sa facut ultima revizie.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu iti spuna reprezentanta ce interventii sau facut la masina in Germania de exemplu.Mie la Bavaria mi-au spus tot ce a fost schimbat la masina si cel mai important la cati km sa facut ultima revizie.

 

Numai daca esti proprietar. Daca nu esti si nu ai o "pila" nu-ti spune nimeni nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic general valabil. Mie mi-au dat istoricul masinii, chiar daca la acea vreme doar o vazusem pe net. Si fara vreo pila, doar i-am rugat.

Ai avut noroc de personal de treaba. La noi nu dau asemenea informatii din comoditate.

Link to comment
Share on other sites

... dar nu isi da seama ca pe un forum BMW, sunt destule surse de verificare a km.

Te rog sa le enumeri caci chiar ma intereseaza !

In afara de a verifica istoricul la reprezentanta, daca a fost in service autorizat bmw, eu nu stiu alta...

Link to comment
Share on other sites

in marea majoritate a cazurilor cer sa fie proprietarul de fata.

sunt putini cei care sunt asa draguti sa iti ofere informatii despre o masina care nu iti apartine.au si romanii nostrii acces la niste informatii si se cred mai destepti ca nemtii.

la Sibiu am verificat o masina si au fost tare de treaba.

la brasov draguti,dar se cunosteau cu proprietarul si cam dadeau cotita,nu stiu cat mi-au citit din istoric.mi-au zis ce au vrut.

la iasi cam jale...zici ca detin secretul tineretii vesnice....

Link to comment
Share on other sites

conform intrarilor din service, germania, pe 01.10.2008 avea 199865 de mii de km, la 3 ani diferenta... masina probabil si-a pierdut

orice logica a intervalelor de service

Imi puteti spune cum ati aflat istoricul? Detin o carte service, pot face poze sa vi le trimit pe mail.

Nu sunt samsar, nu imi plac samsarii.

Cand am cumparat-o acum un an, la BMW mi-a spus ca km sunt reali. I-am facut test.

 

cunosc masina din vedere din oras , este obosita...nu arata tocmai bine.

ce inseamna pt tine obosita? da si tu la lume detalii...

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune cum ati aflat istoricul? Detin o carte service, pot face poze sa vi le trimit pe mail.

Nu sunt samsar, nu imi plac samsarii.

Cand am cumparat-o acum un an, la BMW mi-a spus ca km sunt reali. I-am facut test.

 

Poti sa imi spui care a fost ultima intrare in service a masinii in germania..

Link to comment
Share on other sites

Forum bmw ... in foarte putin timp o sa fie mai rau decat pe 4t ... Toti cu bmw-uri la vanzare isi fac cont pe acest forum ,crezand ca pe aici fug caini cu covrigi in coada,si o sa isi vanda masinile. Mai ales cei ca ''tipul'' care folosesc jargoane de 3 lei ... ''Pur si simplu a fost schimbata! Tu daca iti schimbi sosetele inseamna ca ti s-au rupt?

Nici nu stiu de ce te bagi in seama daca nu esti interesat...forumist adevarat''

De asta exista sectiunea "Vanzari auto BMW", pt a vinde "toti cu bmw-uri". ... ...

 

Poti sa imi spui care a fost ultima intrare in service a masinii in germania..

cartea o am in masina, o sa ma uit maine si revin.

Link to comment
Share on other sites

De asta exista sectiunea "Vanzari auto BMW", pt a vinde "toti cu bmw-uri". ... ...

 

 

cartea o am in masina, o sa ma uit maine si revin.

 

9/12/08 daca vad bine -129000 km sau ceva de gen!

129812 km

post-47582-0-17227800-1305026953_thumb.jpg

post-47582-0-75211200-1305026993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

129812 km

 

Dragut, dar nu bate cu intrarile celelalte...

 

http://picz.ro/pictures/49ed79e3108f6700fe4113d8bb1a0d86.png

 

ai o pagina care bate cu intrarile reale :)

 

la 75413km - 18.06.2007

la 91001km - 16.10.2007

 

Dupa care intr-un an, s-au facut DOAR 30000 de km, dar pana atunci se faceau 15-20 de mii de km la interval de 3-4 luni

Edited by dooh
Link to comment
Share on other sites

Dupa cel de la 75k e completat cu acelasi scris pana la revizia scrisa cu negru inclusiv.

Si vad ca si reviziile le face des, de la 129k (in cartea falsa) pana la 164k sunt doar 35k de km.

Si in acte si in poze arata foarte bine. Ocazie pentru cunoscatori.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cel de la 75k e completat cu acelasi scris pana la revizia scrisa cu negru inclusiv.

Si vad ca si reviziile le face des, .

Si in acte si in poze arata foarte bine. Ocazie pentru cunoscatori.

"de la 129k (in cartea falsa) pana la 164k sunt doar 35k de km"- daca observi pana la 129000 reviziile au fost facute in germania. Din 2009 a intrat in tara, a fost luata pe firma in Hunedoara. Eu am luat-o de la fostul proprietar in mai 2010, la o luna i-am schimbat kitul de ambreiaj+ulei, filtre si placute, si am trecut lucrul asta in carte. Fostul proprietar(cel din Hunedoara) nu a trecut service-urile in carte.

Cand am cumparat-o am cumparat-o de buna credinta, omul mi-a zis ca are carte service ca e de un an in tara, etc. Am verificat-o la Bavaria Brasov si mi-a zis ca km sunt reali, trebuia schimbat doar lichidul de frana, ceea ce am si facut. Am facturile de la Bavaria care dovedesc lucrul asta.

Acum nu stiu ce sa mai cred, ideea este ca nu incerc sa ascund km reali, nu sunt samsar, nu ma ocup cu masini, o vand din motive financiare.

Masina ruleaza perfect, nu face 4 urme pe strada sau ii cad piesele...

Daca se vinde bine, daca nu asta e, nu ma chinui prea tare sa o vand.

Nu are absolut nicio problema tehnica(mai putin senzorul de la placute, care nu a fost schimbat :) ).

As fi curios sa vad cati km reali are masina.

Nu imi plac ironiile si din cauza asta am avut contul suspendat!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am incercat sa spun ca tu incerci sa ne minti, sau ca esti samsar, sau ca masina nu e buna.

Dar volanul si alte elemente a masinii aratau a mai mult de 170+ mii de km, iar dupa cum vezi, jumate din cartea ta de service

bate cu informatiile mele, cealalta jumatate e scrisa din burta...

 

Asta e viata, poate te-a deranjat/te deranjeaza sa stii acest lucru, dar intr-un fel e mai bine, atat pentru cumparator, cat si pentru tine, poate data viitoare esti mai atent si verifici mult mai bine informatiile, daca o reprezentanta ti-a spus, asta nu inseamna ca s-a si uitat in intrarile din service.

 

Pe langa acest intrari pot exista si altele, reale, bune, dar nu sunt centralizate, doar germania si austria au intrarile de service centralizate, cel putin la bmw, nu stiu la restul.

 

Ie. daca faci service-ul la bavaria, nu va aparea la contempo iasi, chiar daca tu esti de buna credinta si l-ai facut in reprezentante, de asta exista cartile de service, dar mai nou, baietii nostri si turcii, conduc multe autohaus-uri din germania, si fac magarii de genul asta, sau au stampile/acte false si pot sa treaca in cartile de service orice vor muschii lor, e foarte usor sa rupi niste pagini, sa adaugi altele noi, sa pastrezi cateva intervale de service reale, si sa creezi altele dupa bunul plac, uita-te atent la toate intrarile in service pana la 91.004, si la celelalte, este o diferenta vizibila intre stilul de a completa chenarele.

 

Sunt sigur ca masina ta merge foarte bine, chiar daca are ceva km in plus fata de cei in bord, doar e BMW, dar sunt unele componente care trebuie/trebuiau schimbate la anumiti km, din acest motiv, modificarea km poate afecta/compromite siguranta masinii, pentru ca nu se mai stie exact, acum cat timp trebuia schimbata o piesa (unele trebuie schimbate dupa un anumit numar de km, schimburi de ulei-si nu ma refer doar la uleiul din motor).

 

Din pacate, asta e viata in romania, punem botul la orice.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am incercat sa spun ca tu incerci sa ne minti, sau ca esti samsar, sau ca masina nu e buna.

Dar volanul si alte elemente a masinii aratau a mai mult de 170+ mii de km, iar dupa cum vezi, jumate din cartea ta de service

bate cu informatiile mele, cealalta jumatate e scrisa din burta...

 

Asta e viata, poate te-a deranjat/te deranjeaza sa stii acest lucru, dar intr-un fel e mai bine, atat pentru cumparator, cat si pentru tine, poate data viitoare esti mai atent si verifici mult mai bine informatiile, daca o reprezentanta ti-a spus, asta nu inseamna ca s-a si uitat in intrarile din service.

 

Pe langa acest intrari pot exista si altele, reale, bune, dar nu sunt centralizate, doar germania si austria au intrarile de service centralizate, cel putin la bmw, nu stiu la restul.

 

Ie. daca faci service-ul la bavaria, nu va aparea la contempo iasi, chiar daca tu esti de buna credinta si l-ai facut in reprezentante, de asta exista cartile de service, dar mai nou, baietii nostri si turcii, conduc multe autohaus-uri din germania, si fac magarii de genul asta, sau au stampile/acte false si pot sa treaca in cartile de service orice vor muschii lor, e foarte usor sa rupi niste pagini, sa adaugi altele noi, sa pastrezi cateva intervale de service reale, si sa creezi altele dupa bunul plac, uita-te atent la toate intrarile in service pana la 91.004, si la celelalte, este o diferenta vizibila intre stilul de a completa chenarele.

 

Sunt sigur ca masina ta merge foarte bine, chiar daca are ceva km in plus fata de cei in bord, doar e BMW, dar sunt unele componente care trebuie/trebuiau schimbate la anumiti km, din acest motiv, modificarea km poate afecta/compromite siguranta masinii, pentru ca nu se mai stie exact, acum cat timp trebuia schimbata o piesa (unele trebuie schimbate dupa un anumit numar de km, schimburi de ulei-si nu ma refer doar la uleiul din motor).

 

Din pacate, asta e viata in romania, punem botul la orice.

Ok.

Mesi ca mi-ai deschis ochii!

La o viitoare achizitie de BMW am sa te contactez ;)

Imi poti da mai multe detalii privind intrarile in service care le-a avut in Germania?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.