Jump to content

Filme pe Logic 7


Recommended Posts

Am si eu un E90 cu Logic 7 si as vrea sa stiu daca in configuratia standard a sistemului pot vedea dvd-uri cu filme? Daca da, unde tre' sa bag discul? Am incercat in locul dvd-ului de navigatie si-mi zicea ceva de genul "no readable media in either of the drives", am incercat unitatea de deasupra celei in care bag navigatia, la fel si acolo... In magazia din portbagaj n-am mai incercat ca scrie mare pe ea CD deci probabil e exclus sa citeasca dvd-uri. Tipul care mi-a vandut masina a zis ca are si dvd, doar ca nu reusesc sa-i dau de cap.

 

Am atasat si poza cu interiorul sa vedeti despre ce unitati optice din bord vorbesc.

 

PS: tot fostul proprietar a zis ca sonorizarea este Harman Kardon. Intr-adevar, suna bine, da'nu scrie nimic pe nici o boxa. Nu trebuia sa scrie undeva?

post-24474-0-45232800-1305114239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un E90 cu Logic 7 si as vrea sa stiu daca in configuratia standard a sistemului pot vedea dvd-uri cu filme? Daca da, unde tre' sa bag discul? Am incercat in locul dvd-ului de navigatie si-mi zicea ceva de genul "no readable media in either of the drives", am incercat unitatea de deasupra celei in care bag navigatia, la fel si acolo... In magazia din portbagaj n-am mai incercat ca scrie mare pe ea CD deci probabil e exclus sa citeasca dvd-uri. Tipul care mi-a vandut masina a zis ca are si dvd, doar ca nu reusesc sa-i dau de cap.

 

Am atasat si poza cu interiorul sa vedeti despre ce unitati optice din bord vorbesc.

 

PS: tot fostul proprietar a zis ca sonorizarea este Harman Kardon. Intr-adevar, suna bine, da'nu scrie nimic pe nici o boxa. Nu trebuia sa scrie undeva?

daca ai difuzoare si pe usile din spate..e logic 7..este sistemul audio nu are nicio trb cu filmele

Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

daca ai difuzoare si pe usile din spate..e logic 7..este sistemul audio nu are nicio trb cu filmele

 

Da, am si in spate. Stiu ca este logic 7 ca scrie prin meniu, dar nu mi-a venit in minte alta denumire pentru unitatea de "entertainment" din masina. Tipul care mi-a vandut-o mi-a spus ca este "navigatie profesionala", dar nu mi-a dat si un nume pentr ea. Dar una peste alta, se pot vedea dvd-uri cu filme pe navigatia asta profesionala?

 

N-are legĂŁturĂŁ cu subiectul, dar aratĂŁ ĂŽntr-un mare fel interiorul ĂŁsta... :rolleyes: LIKE! :good:

 

Multumesc. Si pe mine tot interiorul m-a dat pe spate si m-a facut s-o cumpar :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, am si in spate. Stiu ca este logic 7 ca scrie prin meniu, dar nu mi-a venit in minte alta denumire pentru unitatea de "entertainment" din masina. Tipul care mi-a vandut-o mi-a spus ca este "navigatie profesionala", dar nu mi-a dat si un nume pentr ea. Dar una peste alta, se pot vedea dvd-uri cu filme pe navigatia asta profesionala?

 

 

 

Multumesc. Si pe mine tot interiorul m-a dat pe spate si m-a facut s-o cumpar :)

din cate se pare nu merge:D...am si eu navi profesional si nici la mine nu merge decat dvd ul pt navigatie...banuiesc ca mai trebuie o interfata ceva...

Link to comment
Share on other sites

Da, am si in spate. Stiu ca este logic 7 ca scrie prin meniu, dar nu mi-a venit in minte alta denumire pentru unitatea de "entertainment" din masina. Tipul care mi-a vandut-o mi-a spus ca este "navigatie profesionala", dar nu mi-a dat si un nume pentr ea. Dar una peste alta, se pot vedea dvd-uri cu filme pe navigatia asta profesionala?

 

Nu, nu se pot vedea. Citeste DVD normal sau Dual Layer dar nu stie ce sa faca cu formatul...

 

Ciudat este ca eu, desi am individual audio (peste logic 7) nu stie ce sa faca nici cu CD-ul audio surround desi masina stie surround. De exemplu e un post de radio in Timisoara si din cand in cand emite surround. Masina stie sa il reproduca insa nu stie de pe CD :rolleyes:

 

Este trist ca BMW au limitat asa aceste sisteme insa asta este...

 

Pentru functii suplimentare se gasesc solutii cum ar fi Dension Gateway 500 si altele...

Link to comment
Share on other sites

De exemplu e un post de radio in Timisoara si din cand in cand emite surround. Masina stie sa il reproduca insa nu stie de pe CD :rolleyes:

 

Este trist ca BMW au limitat asa aceste sisteme insa asta este...

Nu exista niciun standard pentru formate audio multicanal pe CD, de aceea nu suporta asa ceva.

 

Ca sa poata reda 5.1 sau 7.1 nativ, ar fi trebuit sa suporte SACD sau DVD-A. Ceea ce nu suporta.

 

Logic 7 prelucreaza digital o sursa de semnal stereo si o reda in 7.1, dar nu admite nicio sursa de semnal multicanal in afara de DAB (radio digital - Digital Audio Broadcasting).

 

Nu se pot vedea filme in configuratia standard. Pentru filme, la seria 5 exista un kit ce poate fi adaugat:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E60N/Sedan/Europe/530i-N52N/LHD/N/2009/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/retrofit_kit_dvd_advanced/

Link to comment
Share on other sites

Exista surround si in alte formate!

 

Eu am incercat sa pun un CD in format DTS si nu mergea. Combina audio a unui coleg reproducea corect sunetul, masina insa nu.

 

Mai exista ceva format scos de cei de la SRS labs care s-ar putea sa mearga dar nu am pus mana inca pe un astfel de CD.

 

Eu in general ascult muzica veche, 80-90s, Michael Jackson, Dire Straits, Diana Krall insa mai ascult si Parazitii din cand in cand. La Parazitii, la inceputul melodiei Bad Joke este pentru o secunda, doua un sunet cum ca sare CD-ul. Pe acest sunet, ingreg sunetul se muta in spate :fear: . Cantecul este in format mp3! si efectul este 100% de surround

 

Banui ca este ceva codat in acel sunt si de asta face. Asta ma face sa cred ca daca pun intr-un format anume, va putea reproduce totusi surround. Poate nu canal cu canal insa ar putea DSP-ul sa se joace cu fazele semnalelor sa reproduca spatialitatea si efectele surround.

Link to comment
Share on other sites

Sunet multicanal in format CD nu exista. Poti face tot felul de artificii, dar nu exista un standard pentru asa ceva.

 

Logic 7 oricum face o prelucrare a sunetului stereo in asa fel incat sa para ca este un sunet 7.1, insa este ceva artificial si nu suporta o sursa de semnal multicanal, in afara de DAB.

Link to comment
Share on other sites

Banui ca este ceva codat in acel sunt si de asta face. Asta ma face sa cred ca daca pun intr-un format anume, va putea reproduce totusi surround.

Probabil nu este nimic codat, ci un efect produs de Logic 7.

Link to comment
Share on other sites

Sunet multicanal in format CD nu exista. Poti face tot felul de artificii, dar nu exista un standard pentru asa ceva.

 

Logic 7 oricum face o prelucrare a sunetului stereo in asa fel incat sa para ca este un sunet 7.1, insa este ceva artificial si nu suporta o sursa de semnal multicanal, in afara de DAB.

 

Asta ziceam si eu. Poti avea surround simulat pe unele formate cum este cel de la SRS labs. Sunt sunete compuse, usor defazate care "decodate" de un DSP dau impresia de a fi surround.

 

Informatia este pe doua canale din care se pot extrage si celalalte.

Link to comment
Share on other sites

Cred vorbiti de Individual. El are Logic 7. Din cate stiu eu la Individual sunt ramele argintii.

 

individual nu este pe e90 din cate stiu eu. Cel putin, in 2007 cand am luat E60-ul nu era individual pe E90

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.