Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Nemultumit de sistemul audio Hi-FI professional (cred ca Standard e de-a dreptul oribil), am inceput modificarile.

Pentru inceput am montat niste tweetere Kicker de 60W cu filtre, in locurile destinate (in fata la oglinzi si in spate sub luneta).

Sunetul s-a imbunatatit ENORM. Doar ca acum trebuie sa tin reglajul de TREBLE cam pe 60%, altfel sunt prea multe inalte.

 

As fi vrut sa inlocuiesc difuzoarele din usi si cele de sub luneta fiindca sunt prea mici (au doar 10cm) dar nu prea ai ce modifica fara sa iasa ceva urat.

Cel putin in spate nici macar cele de 13cm nu incap. In fata... cred ca nici asa.

Asadar am optat sa las mediile asa cum sunt.

 

Am ajuns la woofer-ele de sub scaune. Aici am fost profund dezamagit. Sunt niste pocnitori de 16cm (membrana efectiva are doar 14cm). Ce treaba sa faca alea? Pentru un volum mai substantial de aer miscat e nevoie de o suprafata mult mai mare a membranei.

Dupa cum am masurat locul si am citit si pe forumurile straine, incap difuzoare de 20cm si o adancime de 5cm, cu adaptoare potrivite confectionate din PAL/MDF.

 

Am sa mai studiez problema si sigur gasesc ceva. E pacat de asa masina, sa nu scoti tot ce se poate pe partea audio.

Cei care aveti sistemul Logic 7 sau Individual, seamana wooferele cu ceea ce am eu?

 

http://img171.imageshack.us/img171/5316/dsc01811w.th.jpghttp://img8.imageshack.us/img8/859/dsc01817tz.th.jpghttp://img33.imageshack.us/img33/7422/dsc01812sw.th.jpghttp://img816.imageshack.us/img816/945/dsc01813y.th.jpghttp://img196.imageshack.us/img196/264/dsc01815ir.th.jpg

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut!

Ai reply si pe 5series.

Wooferele sunt diferite intre Standard si Hi-Fi. Cele standard sunt de 6" cele hi-fi 8".

Cam slabe sanse sa poti dezlipi wooferele fara sa le strici btw.

Merge sa pui orice woofer OEM BMW (inclusiv Logic 7 bla).

 

Orice alt woofer pui, nu o sa fie bine fara statie (doar standard nu are statie). Casetofonul e configurat acum sa faca LFE in loc de subwoofer (daca pui urechea langa woofere o sa auzi ca iti canta si voce).

 

Ca variante, ti-am zis ce ai (dar o sa trebuiasca anumite adaptari, asa cum ai citit):

 

"

*earthquake SWS-8 - by the looks of it for me this is a cracker and i don`t like it at all

*pioneer ts-sw841D - http://www.pioneerel...Mount/TS-SW841D - is this another cracker ?

*Kicker SSMB8 - i know kicker has fame for producing incredible SPL - however i am looking for SQ - also hard to get for me in romania but this doesn`t matter, i need the best SQ in the considered budget

*morel supremo 9 - i instantly fell in love with it however when i ebayed for it, 750$/piece made me cry

*Helix Esprit E8W - only 50mm depth - why wasnt this be mentioned before ? http://www.helixhifi...?item_id=142203

"

 

Dupa cum ziceam, parerea mea e ca fara procesor de sunet + sateliti fata cum trebuie si 2 Helix/Kicker (cu statia/statiile aferente), nu faci treaba.

Orice intrebare ai, spune-o, m-am documentat foarte mult despre asta.

 

Din pacate minunatul meu proiect audio este suspendat datorita faptului ca mi s-a evaporat masina...

De vanzare: Helix Dark Blue 4 si DLS Ultimate A3

 

Inca ceva, daca te astepti sa scoti Subwoofer de sub scaun nu ai nicio sansa. Eu aveam de gand sa scot Kick-bass-ul.

Link to comment
Share on other sites

Flo, in primul rand imi pare rau pentru masina ta... N-ar fi mare lucru sa fie tot roman cel ce ti-a shutit-o. :bash:

 

Voiam sa pun alte woofere sub scaune, si sa le amplific cu o statie suplimentara.

Nu aveam de gand sa scot difuzoarele actuale din carcase. Sunt turnate, n-ai ce sa le faci.

Incercasem la un moment dat cu alte difuzoare, Kicker tot de 6" si inele adaptoare pentru a le potrivi in lacasul ala, insa cu amplificare standard. A fost dezamagire totala.

 

Helix-urile alea E8W am vazut ca sunt de gasit si in tara. Amplificate corespunzator banuiesc ca ar face oarece treaba sub scaune. Gresesc?

Sateliti fata - te referi la tweeterele de la oglinzi? Am trecut de faza asta. Am montat atat in fata cat si in spate tweetere Kicker de la setul asta.

Pe partea de mid-high nu ma pot plange acum. Dar bass-ul e tot insuficient si nici nu coboara destul in frecventa.

 

ins1dez, am explicat putin mai sus ce tweetere am folosit.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu adancimea maxima; alta problema ar fi X-max-ul, sa nu loveasca scaunul la volum mare. (daca esti de acord sa iti pui cateva saibe dedesubt la scaun ca sa il ridici putin si sa tai covorasul de dedesubtul scaunului nu e problema)

 

Cel mai mare woofer adaptat in E60 sub scaun a fost Morel-ul de 9" la 750$ folosit in sisteme de competitii.

 

Ai zis ca ai incercat Helix-uri de 6". Eu din cate imi aduc aminte din ghidurile de pe net, absolut toti au folosit carcasa aia de plastic ca incinta (eventual adaptata putin), din care iti ziceam eu ca nu poti scoate "wooferele" fara sa le strici. E sealed incinta de sub scaun fara plasticul ala de care discutam ? :-/

De Helix E8W nu stiu ce sa zic, sunt cam dubios de ieftine, dar in proiectul meu audio 80% astea urma sa le folosesc.

 

Daca nu ai de gand sa folosesti procesor de sunet, eu as incerca o recodare a CCC-ului de la standard la HI-FI. (Patryk de pe 5series ti-o poate face remote daca ai tu cablu, dar cred ca sunt si in romania care pot face)

In mod curent dupa cum ti-am zis CCC-ul scoate semnal amplificat si face low frequency extension pentru woofere. Daca imi aduc aminte bine (aici nu m-am documentat ca eu oricum urma sa imi pun procesor de sunet) daca resoftezi CCC-ul (este acelasi CCC pentru toate variantele de sonorizare) la Hi-Fi, o sa poti scoate un semnal low level mono pentru statiile de sub scaun (nu te entuziasma, orice faci, fara procesor, nu poti scoate semnal de preamp in afara de woofere)

 

Sateliti fata ma refeream nu numai la tweetere:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=4+morel+ovation&_sacat=0&_odkw=4+morel+hybrid+ovation&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313#ptm120796768948 dotech ovation si hybrid ovation (apropo e super auctionul ala cu difuzoarele din hybrid, daca poti fa rost de ele).

Daca schimbi si difuzoarele o sa te poata ajuta mult si ele, cele de acum sunt niste pocnitori.

Imi pare rau ca nu ma pot exprima in termeni audio :(

 

edit: da, imi aduc aminte bine acum: daca resoftezi CCC-ul in HI-FI o sa iti scoata semnal mono de preamp dar castrat - doar de la medii in jos

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Acum am verificat, urma sa mi-l trimita nelson29 de pe 5series la pretul de 625$ la care probabil mai venea un transport de 25$.

Era plin de ele pe ebay, si SH, daca urmaresti bine trebuie sa gasesti o varianta in 650$ (cer scuze, 550$ tineam minte prost)

 

Daca iti codezi masina mai sus de Hi-Fi, adica Logic7 sau Individual, CCC-ul va transmite semnal digital prin reteaua aia inelara optica din toata masina, imi scapa cum ii zice.

Deci tu ar trebui in cazul ala:

1. sa iei un procesor de sunet care sa iti faca suma la semnalele optice si sa le scoata /proceseze semnal de preamp (nu uita ca jbl ms-8 nu iti da doar semnal de pre-amp, iti face EQ incredibil si iti aduce sound stage-u pe scaunu soferului, scaunul pasagerului, etc - dar nu stie sa lucreze cu semnal optic) - mi s-a parut prea complicat si nu am sapat mai departe pentru ca daca beleam reteaua aia a masinii, picau si airbagurile si mai stiu eu ce dispozitive erau in reteaua asta.

2. sa iti pui amp-ul de la Individual sau Logic7 in spate, si sa iei de la el semnalul amplificat dupa care sa il lucrezi cu un procesor de sunet gen MS-8 - lucru care ii cam acelasi caca_ca si cum ai lua semnal amplificat din CCC.

 

edit: concluzia la care am ajuns dupa zeci de ore de cautari a fost ca CCC-ul e problema principala pentru sunetul slab din masina si nu prea ai ce sa ii faci decat sa il carpesti cu un MS-8. multa lume a zis ca face minuni si eu nu am putut decat sa ii cred, pentru ca alta varianta nu era. Adica ar fi fost, sa schimbi CCC-ul cu un CIC de BMW de 2011, vreo 1600$ toata bataia de cap. Na, ala, poate fi configurat sa scoata semnal line level stereo pe tot spectrul curat.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

vezi citeste-mi si edit-ul de mai sus.

Pai nu Logic7 e problema; apropo de asta Logic7-le MS-8-ului e mult mai bun decat cel stock;

 

Problema e ca tu oricum te invarti nu poti scoate un semnal line level (da, semnalu ala pe care un mp3 player de 200ron il scoate) pentru a il da la statii sa il amplifice cum trebuie.

Daca stai cu CCC-ul masinii si nu vrei aftermarket sau CIC, o sa trebuiasca sa iti iei un convertor high-low (60-200RON parca(sau unele statii au optiunea asta, Helix-ul are, dar nu am reusit sa il fac sa nu pacane cu semnal high-level)) sau un procesor de sunet care are si convertorul.

Avand in vedere ca scoti un semnal amplificat din head-unit-ul incompetent, pe care il deamplifici cu convertorul ala (in care eu nu am incredere si il consider la fel de incompetent) si numai dupaia il amplifici prin statii, gandeste-te ce pierderi de sunet o sa fie. Oricum, si daca faci asta, o sa sune mult mai bine decat ce rahat ni se ofera acum :) Ziceam doar ca se poate mult mai bine, prin MS-8 sau prin CIC sau solutia suprema MS-8+CIC.

Link to comment
Share on other sites

Stai ca am mintit, nu E8W urma sa imi pun, acum ma uitam peste o conversatie.

Rainbow W 200 X-Plain http://www.woofersetc.com/p-7195-w-200-x-plain-rainbow-8-midrange-speakers.aspx astea urma sa le pun, 250$ + transport de la Nelson29. El le-a avut pe masina si mi-a spus ca suna foarte bine.

Atentie, scrie Midrange speaker winkwink.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceam eu acum era 8" pt Midrange/Kickbass, xplain ala.

 

Referitor la ce intra in usi, da, sunt cateva variante :)

 

Daca ai E90 cum zice in semnatura ta, vezi ca la E90 exista o rama adaptoare sa iti poti monta 2xDIN si arata cat de cat in regula.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.