Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Baieti, intre timp, mi-am schimbat masina si am acum un 3 coupe si Logic7.

Initial am crezut ca are HI-FI, am fost socat cat de bine poate sa sune de la Standard la HI-FI (si vanzatorul zicea ca are HI-FI).

Sincer, diferenta de la Standard la Logic7 e ca DE LA CER LA PAMANT

edit: viceversa :pardon:

 

Power are, sunetul e foarte bine echilibrat, insa, comparat cu boxe de casa HI-FI, nu are definitie/fidelitate.

 

Sunt convins ca se poate mult mai mult, insa parca mi-e frica sa il dezechilibrez. Inca mai am DLS A2-ul, cred ca o sa il tin pentru vreun eventual upgrade peste vreun an.

Momentan eu trec pe tusa, urmatorul fix pe care il am in plan la masina e retrofit camera mers inapoi / senzori.

 

Ce pot concluziona despre Logic7 este ca ar multumi pe deplin o persoana care nu e pasionata de sunet / nu a avut contact cu HI-FI de casa. Pentru o asemenea persoana nu e un sunet decent, e un sunet grozav.

Sunt curios acum cum suna HI-FI. Individual nu cred ca am norocul sa aud :)

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/Focal/IBus_20/

 

si wooferele si cele 4 tweetere au venit cu cabluri si tot kitul de instalare baietii doar le-au montat

Tot multumit?

 

Asta vreau eu sa fac acum. Merg la test saptamana asta si daca imi place, il iau. Si in scurt timp mai iau unul pentru pasager. Dar bagate sub mocheta, in locul celor stock. Nu vreau sa se vada nimic.

Apoi o sa schimb si mediile din usi. Ceva, ceva tot o sa iasa.

 

Cineva spunea pe un forum audio... what i've heard was the ibus 20 fitted on a bmw 5-series mounted under glove compartment; very solid build, heavy & very tight bass.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Precizez de la inceput ca nu sunt foarte initiat in domeniu.sunt in ceata total.am bagat seria de sasiu pe un site cu vin decoder si am aflat ca am hifi speakers si navi bussines.dar eu am navigatia cu ecran mare care stiam ca e professional.si ma gandeam ca fostul proprietar al masinii era si el impatimit pt ca si a comandat masina cu volan de m scaune de m pdc fata spate servotronic voice comand faruri adaptive etc pana si semnalele albe deci chiar si detalii.deci nu s a zgarcit la bani.are power box ac schnitzer de 3000 de euro si muzica standard?mi e aproape imposibil sa cred ca a comandat aproape toate optiunile si muzica stock.spun stock pt ca eu chiar daca zice vin ul ca am hifi nu vad nici un woofer sub scaun. Asta e

seria de sasiu daca exista cineva care ma poate scoate din ceata il rog mult sa o faca . Wbanc510x0cn31792.

Link to comment
Share on other sites

Scuze .sa ramanem totusi la termenul de neinitiat.am fost si m am uitat si da...sunt acolo.dar totusi.se poate navi business cu ecran mare?si daca am hifi cum zic ei...nu trebuia sa am macar boxe in usile spate si ceva reglaje in meniu in afara de bass inalte?doua ferestre una bass si una inalte.iar wooferele de sub scaun nu stiam de ele pt ca practic abia se aud daca lipesti urechea de ele .deci navi business si speakere hifi fara usi spate wooferele abia gafaie ceva si meniu treble si bass???

 

Si daca eu le am pe cele de 6,5 si vreau sa le pun pe cele de 8,doar le schimb si atat sau e ceva mai complex, stiu eu adaptari codari sau alte nebunii.

Link to comment
Share on other sites

se poate navi business cu ecran mare?si daca am hifi cum zic ei...nu trebuia sa am macar boxe in usile spate si ceva reglaje in meniu in afara de bass inalte?

NU.

Daca ai display mare, ai Navi Professional. Business e doar cu display mic.

Pe partea de audio, daca ai doar reglaje de bass si inalte ai doar sunet standard. Pentru HIfi ai mai multe setari la dispozitie.

 

Mai gresesc si vin decoderele. Cel mai sigur afli la reprezentanta.

Cat despre primul proprietar al masinii... ai fi surprins sa afli ce ciudat gandesc unii. Se pare ca nu l-a interesat partea de sunet, chiar daca a dorit orice alt confort.

Link to comment
Share on other sites

Cosmine in meniuri nu stiu ce sa zic ...banuiesc ca daca mai aveam alte reglaje trebuiau sa fie tot in fereastra cu bass si inalte.dar acolo am tone,speed dependent si fader balance.cam atat cred.e posibil echiparea sa fie hifi ,si sa se fi umblat la soft probabil cand s a instalat power box ul si sa fi codat cu standard?nush intreb si eu ca totusi se aude bine ....mai putin wooferele de sub scaune care le auzi cumva dar totusi ar trebui sa dea ceva mai mult bass raportat la sunetul celorlalte difuzoare dar ale mele daca dau la jumate muzica abia daca vibreaza ...asa subtil.usile si restul difuzoarelor as fi multumit.
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu se modifica nimic in iDrive prin instalarea unui powerbox. Nici macar prin modificarea hartilor de functionare ale motorului nu se atinge iDrive-ul.

Si nimeni nu-i fraier sa downgradeze sistemul audio. Sa nu mai zic ca si simpla recodare a sistemului pentru upgrade de la standard la hi-fi nu o face aproape nimeni.

 

Iti spun eu ca e sunet standard si i-au adaugat ulterior tweetere in fata si spate. Si eu am facut acelasi lucru si se aude relativ ok, dar departe de un sunet de calitate. Iar pocnitorile de sub scaune fac ceva treaba doar la volum mic. La volum mai mare doar zdrangane.

 

Uite un meniu de Hifi:

post-41488-0-61653700-1345535427_thumb.png

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Si daca as vrea sa schim cele 2woofere de sub scaune cu unele mai de calitate, e ceva mai bun decat cele de logic 7 sau hifi?ma intreseaza doar sa schimb dif urile fara alte modificari sau adaptari.scoase cele doua dif si inlocuitevc altele care sa sune mai bine.se poate asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

Si daca as vrea sa schim cele 2woofere de sub scaune cu unele mai de calitate, e ceva mai bun decat cele de logic 7 sau hifi?ma intreseaza doar sa schimb dif urile fara alte modificari sau adaptari.scoase cele doua dif si inlocuitevc altele care sa sune mai bine.se poate asa ceva?

Degeaba le schimbi. Masina ta nu are amplificator. Difuzoarele merg pe amp-ul integrat in head-unit (unitatea de unde iti pleaca sunetul, cea din bord), care nu are putere sa dea in. Iste difuzoare competente.

Link to comment
Share on other sites

Cele de logic 7 si top hifi am inteles ca s de 8 ,incap in locul celor stock?sau mai de graba sa iau doua focaluri dalea de 75 cum am vazut aici pe forum si sa scot astea stock.ideea e ca nu as vrea sa se vada nimic si daca se poate fara taieturi sau 70 de fire trase .cred ca vreau cam multe. Edited by Kapac
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai prostiti !! schimbarea difuzoarelor fara adaugare de amplificator este o pierdere si de timp si de bani :thumbsup: daca vrei sa imbunatatesti asa putin poti doar sa pui tweetere atat !

 

odata ce pui amplificare se schimba situatia :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Pai focalurile alea am inteles ca au amplificare.is20 parca se numeau. De 75 watts rms.10 mil bucata.poate sa mi zica cineva care are habar daca o sa am bass substantial apoi?cu mediile si inaltele sunt multumit ca si de as avea 500 watts tot foarte incet le as lasa.ce vreau eu e un bass dala infundat si clar , si putin inalte si medii date foarte incet.
Link to comment
Share on other sites

Pai focalurile alea am inteles ca au amplificare.is20 parca se numeau. De 75 watts rms.10 mil bucata.poate sa mi zica cineva care are habar daca o sa am bass substantial apoi?

Alea sunt amplificate cu propriul amplificator, e altceva. Asta vreau si eu sa testez. Bass precis va fi. Doar ca nu stiu daca vor incapea in locul incintelor de sub mocheta...

Link to comment
Share on other sites

Ce kkt si sunetul asta standard... Am desfacut difuzoarele din usile fata si nici macar filtre nu au. Pe spate idem. :(

Difuzorul din usa soferului era stricat. Nu stiam ce zdrangane in halul ala... Fara filtre, normal ca amaratele alea nu rezista prea mult...

Cu ocazia asta am vazut ca si pe fata si pe spate sunt aceleasi difuzoare, acelasi cod.

 

Aveam de gand sa fac multe modificari, dar asa cum spunea si ELNA, daca nu esti multumit cu adaugarea de tweetere si eventual niste filtre potrivite, mai bine te lasi pagubas.

Cum se spune... ascultati de cei mai batrani, ca stiu ce spun. Trebuie refacuta toata instalatia de sunet. Difuzoare mai potente, amplificatoare... cu care vei avea un sunet decent, probabil si puternic dar fara spatialitatea si fidelitatea unei sonorizari profesionale. :banghead:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

eu o am refacuta pe E90.

Procesor sunet Audison Bit Ten

Fata: focal k2 power 100krs

Spate: niste coaxiale de la Vibe, cam pocnitori.

Subwoofere: Audio system ax 08 (ce s-a potrivit si s-a si gasit). Faza e ca atingeau in mocheta si mi s-a fisurat membrana la ambele (f putin). Am taiat mocheta exact sub sina scanunului si am bagat o tabla groasa de 2mm sub ea ca da nu mai atinga difuzorul in buretele mochetei. Se aud mult mai bine acum.

Amplificator: Helix Db Five pe 5 canale.

Cabluri noi trase in usi si din fata de la HU pana in spate la procesor.

Condensator( desi cred ca e degeaba) de 1.2F.

Insonorizare usi.

 

Se aude cristal acum.

 

50-60 ore de munca si bani nu stiu. Cred ca vreo 50 - 60 mil daca ma apuc sa adun.

Asta a fost damblaua mea si demult ma manca in cur sa o fac. A doua oara nu m-as mai apuca, din simplul motiv ca e o munca infernala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.