Jump to content

Noul seria 1 2012


AlinMotru90

Recommended Posts

bineinteles ca motorul ala de 1.4 are targetul lui

 

in tarile care au descoperit apa calda mult mai repede ca noi asigurarile sunt efectiv usturatoare, mai ales pentru soferii noi

 

diferenta de bani la asigurare intre 1.4 si 2.0 este mare

 

apropo tudy ti-ai luat e36-le 316i la care visai?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca motorul ala de 1.4 are targetul lui

 

in tarile care au descoperit apa calda mult mai repede ca noi asigurarile sunt efectiv usturatoare, mai ales pentru soferii noi

 

diferenta de bani la asigurare intre 1.4 si 2.0 este mare

 

apropo tudy ti-ai luat e36-le 316i la care visai?

Inca nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut. Hop si eu novice pe la voi. Dupa vreo doua zile de citit forumul am zis sa imi fac si eu cont sa pot cere niste pareri.

Caut sa intreb proprietarii de 118d (143 cp) modelul nou cam ce parere au despre masina. Am citit pe forum despre consum, am vizitat linkuri, destul de informativ, dar parca de modelul nou nu prea am auzit pareri personale ale proprietarilor. Se pune problema cu zgomotul distributiei ca la modelele anterioare?

As vrea sa stiu in general fiabilitatea masinii. Eu merg vineri sa iau un 118d cutie automata, masina e din 29.04.2012 bagata in circulatie, are 17000 km, sport line, navigatie, video pe marsalier, scaunele sunt fainute, acel model negru si cusaturi rosii. Ce surprize pot aparea la acest model? Sau dupa ce sa fiu atent? Oricum voi avea garantie 24 de luni, dar parca nu as vrea sa dau banii si apoi sa stea pe la ei.

 

In rest ma bucur sa gasesc un forum activ(am nimerit si prin vecini mai intai si batea vantul printre sectiuni) si sa va urez cat mai multi km fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

bine ai venit,

Ar trebui sa deschizi un topic in sectiunea " Masina mea", cred. a ar fi primul model nou de seria 1 prezentat. Putin probabil sa stai cu masina prin service pre mult indiferent ce probleme ar avea, dar sigur nu are prea multe :).

felicitari ptr achizitie, o alegere super!

Link to comment
Share on other sites

Daca o iau sigur o sa v-o prezint si voua si dupa 10-15 mii de km o sa pot sa imi spun si parerea. Eu locuiesc in Franta si am facut mai multe drumuri Franta-Romania-Franta cu un Opel pe benzina si ma cam usca la bani plus ca nu aveam nici cruise control si imi anchiloza piciorul dupa 2600km. Din cate am citit despre noul 118d am mari sanse de un drum relaxat si un consum usor sub 5%. Revin cu poze pe sectiunea potrivita. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Ai consum sub 4% cu noul Serie1 118d. Grija mare sa iei anvelope potrivite si sa scapi de runflat-uri. Zgomot de lant al distributiei au toate notoarele N47. Daca ai grija de ea si schimbi uleiul la 15000km si nu la 30 cum vrea BMW vei merge mult si bine. Masina e f. fiabila si performanta.
Link to comment
Share on other sites

Pe ce am pus eu ochii are jante de 16, de runflat-uri nu spune nimic in specificatii si nici nu cred ca ar avea pe roti de 16. O sugestie de pneuri?

 

Pe aceasta am pus ochii:

 

http://occasion.bmw.fr/anno_img/52213005656_01_hd.jpg

 

http://occasion.bmw.fr/anno_img/52213005656_02_hd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine! Sa ai parte de ea!

Vezi ca ai la fiecare tip de cauciucuri si o caracteristica cu privire la eficienta la rulare sau mai bine spus eficienta in privinta consumului de combustibil. Parerea mea este ca soferul conteaza mai mult decat anvelopele in aceasta privinta.

Link to comment
Share on other sites

Maine e ziua cea mare...voi fi posesorul vehicolului din imaginile de mai sus. Astazi l-am vazut....haha tare faza sa pot sa il incui si sa il descui de pe iPhone :sorcerer: Abia astept sa il scot un pic pe autostrada.

felicitari!

 

masina arata foarte bine (la seria 1 designul e discutabil, ori iti place, ori il detesti), dar interiorul este foarte frumos, si masina e dotata.

 

dupa ce am vazut service-urile de aici din franta, eu ti-as recomanda sa schimbi filtrele si uleiul , ca ei nu o sa le schimbe si tin cu dintii de intervalele de service extinse, ceea ce nu e foarte bine totusi.

Link to comment
Share on other sites

Wow, frumoasa rau masinuta si culoarea e cu mare potential de detailing. :) Tocmai ce vin din garaj dupa 3 ore de bibilit si pot spune ca Zaino Z8 face toti banii. Mare satisfactie mai ai cand o vezi sticla, curata si protejata.

 

Ai grija de ea ca te va rasplati cum se cuvine.

Link to comment
Share on other sites

arata foarte bine, mai trebuie un retrofit OEM xenon si are tot ce ii trebuie!

sa ai bafta de si cu ea

iti doresc sa ai pe contrasens numai masini cu retrofit xenon.

ontopic: aspectul tine de gusturi, mie nu imi place de nici un fel, mai ales partea frontala care parca nu ar avea legatura cu restul masinii(disproportionata, faruri mai mari ca la x5...). de asemenea nu imi place nici x1, in schimb f10 si f30 sunt un pas inainte si cred ca o sa-si mentina mai bine valoarea.

Link to comment
Share on other sites

bine ai venit,

Ar trebui sa deschizi un topic in sectiunea " Masina mea", cred. a ar fi primul model nou de seria 1 prezentat. Putin probabil sa stai cu masina prin service pre mult indiferent ce probleme ar avea, dar sigur nu are prea multe :).

felicitari ptr achizitie, o alegere super!

 

m-am tinut de promisiune...aici e prezentarea, link-ul duce la sectiunea Masina mea...click

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.