Jump to content

Nelamurire RCA accident


geovisco

Recommended Posts

Salut,

 

 

Am si eu o problema. Azi am facut un accident cu un baiat care conducea un chrysler vechi cu numere de spania. Am considerat ca eu am fost vinovat. Eu am un seria 3 e90 la care mi s-a spart bara din fata, iar la el s-a rupt roata dreapta spate. Nimic neobisnuit pana aici. Recunoscandu-mi vina am zis ca ii dau rca-ul meu ca sa facem constatare amiabila. Eu avand si asigurare casco si o avarie nu foarte rea, am zis sa nu mergem la poolitie pt ca riscam sa imi suspende permisul. A venit taica-su si a inceput sa ma ameninte ca daca nu ii duc eu masina la sevice cu platforma nu face amiablia. Dupa ce am stat in dubii daca sa fac asta sau nu, avand posibilitatea sa folosesc o platforma am decis sa ii duc masina la un service. Cand a fost vorba sa completam fisele pentru constatarea amiabila SURPRIZA (Sau NU) Omul nu avea asigurare! Acest lucru ma pune in dificultate pentru ca el nu poate sa isi repare masina pe rca-ul meu in conditiile astea si acum ma bate la cap ca vezi doamne fiind vina mea eu trebuie sa ii rezolv problema.

 

Ce credeti ca as putea sa fac ca sa scap de beleaua asta?

Esti in regula cu toate ca omu, pregatit pentru situatii din astea si dai de unul din asta de care nu mai scapi.

Ce credeti ca ar face politia in situatia asta ?

Link to comment
Share on other sites

Ai 24 de ore sa declari accidentul la politie. Cat de vinovat ai fost? Nu ai acordat prioritate sau ce?

Dupa cum zici am impresia ca aia au mirosit bani, si nu o sa te mai lase. Daca ala nu are asigurare nici el nu o sa vrea sa se duca la politie.

Oricum eu cred ca as declara-o la politie. Mai bine o amenda decat niste santajisti.

Cred ca la politie tu ai lua amenda pt ce ai ai facut, iar el... depinde cum sta cu actele masiniininja.png... amenda pentru nereguli..

Edited by petibv
Link to comment
Share on other sites

Accidentuș l-am facut pe virtutii. Eu ieseam de pe o strada dintre blocuri....pe prima banda era liber, iar pe a doua erau masini. Eu m-am bagat si asta a schimbat banda de pe prima pe a doua pe prima cand am iesit eu....si l-am lovit in roata din spate...ma rog...poate din descriere nu se intelege bine faza. Din pdv al sofatului nu stiu cine e vinovatm poate el, dar legal cred ca eu pentru ca el alea linie punctata intre benzi, deci putea sa schimbe....chiar nu stiu ce sa zic. Am zis ca o fac pe casco ca nu era cine stie ce...dar acum s-a complicat treaba. Si am impresia ca soferul e incepator....ca are 23 de ani si permisu valabil pana in 2021 desi nu avea semne puse. Nu asta e important. Treaba e ca am mers cu asta pana in curtea politiei ca nu a vrut sa faca amiabila si am crezut ca are rca din moment ce vrea la politie. Si dupaia m-am gandit ca daca tot nu ma costa sa aduc platforma...sa raman totusi cu permis. Mai bine ma duceam ca il ardeau urat cu amenzi. Oricum probabil ca daca faceam/fac asa o sa ma sune si o sa ma streseze sa ii platesc masina. Iti poti imagina ce fel de om isi lasa copilu incepator sa circule cu masina de spania fara rca. Macar daca ma duc la politie scap participantii la trafic de un specimen.

Nush ce sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte discutabila problema.

Din moment ce el era pe banda a doua, nu prea se pune problema neacordarii prioritatii. Sper ca nu ma insel , dar pe mine m-au invatiat pe timpul scolii, ca diferitele benzi trebuie tratate ca si drumuri separate. Insa, daca el a tras peste tine, inseamna ca nu s-a asigurat, deci pare cam vinovat.

Sper sa fie cineva mai avizat sa-ti zica, dar eu cred ca tie nu ti-ar trebui sa-ti suspende carnetul.

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut ca ai postat cum s-a intampplat. Din cate stiu eu daca semnalizase schimbarea de banda esti vinovat. Nu stiu cum va demonstra asta. Cel mai bine e sa declari accidentul chiar daca risti sa ramai fara permis. Iti repari masina pe CASCO si scapi de complicatiile in ceea ce priveste reparatia masinii lui. Asa cum ai zis tu cel mai mare ghinion este ca ai dat peste genul asta de persoana.
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare la fel dar e greu sa demonstrez cand a schimbat el banda, cat de aproape era de mine, eu deja imi indreptasem masina pe prima banda cand ne-am lovit. Cred ca treaba asta poti sa o judeci corect doar daca vezi filmarea de pe o camera. Iti imaginezi ca nu eram atat de idiot sa ma bag daca el tocmai schimba banda spre mine. Probabil ca era atent la aia din fata lui care franau sau mergeau incet si a schimbat banda fara sa vada ca eu am iesit. Circul des in locul acela si de fiecare data cand ies de pe straduta ma gandesc ca poate unu sa schimbe banda in felul asta si acum chiar s-a intamplat.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai lovit in roata spate, s-ar putea sa fi fost in unghiul lui mort, dar am dubii ca el sa se fi uitat in oglinda. Oricum, in intersectii, si la 50 de m de la acestea nu este permisa schimbarea benzii. Si nici tu nu aveai de unde sa stii ca el o sa schimbe banda. Trebuie sa-ti tii dreptatea, si ai sanse sa scapi. Si agentii constatatori au achii formati, si isi dau seama din avarii cam ce si cum s-a intamplat.
Link to comment
Share on other sites

legal tu esti vinovat, nu are importanta ca el semnalizase sau nu, tu esti cel care trebuia sa se asigure la incadrarea pe banda pentru ca veneai de pe un drum fara prioritate, restul sunt circumstante dar nu te salveaza de la nimic. Dar daca l-ai lovit la roata din spate inseamna ca in momentul impactului se afla in fata ta lateral, deci ar fi trebuit sa il vezi...
Link to comment
Share on other sites

Dar daca ala schimba banda?

Omul nostru a iesit din straduta, si a ramas pe banda intai, iar celalalt a tras peste el. In cazul asta cine nu s-a asigurat? (@mik15: intreb, discutam - nu o lua in nume de rau, cat mai multe puncte de vedere cu atat mai bine.thumbsup.png)

Link to comment
Share on other sites

1. Indiferent cĂŁ a schimbat banda sau nu, cĂŁ a semnalizat sau nu, tu eÂşti vinovat, venind de pe drum secundar (aveai cedeazĂŁ sau stop);

2. Dacã, În urma unui accident, unul sau mai multe autovehicule rãmân În imposibilitate de a se deplasa, accidentul se anunÞã neapãrat la rutierã.

E cel mai corect Âşi legal lucru pe care ĂŽl poĂži face, ĂŽn situaĂžia datĂŁ.

ĂĂži recunoÂşti vina, ĂŽĂži asumi responsabilitatea Âşi, mai departe, poliĂžia Âşi asigurĂŁrile ĂŽÂşi vor exercita atribuĂžiile.

Tu nu ai nicio obligativitate, de niciun fel, vizavi de partea vãtãmatã, decât sã mergi la rutierã ºi sã declari accidentul.

CĂŁ el nu are rca/carte verde, cĂŁ maÂşina lui e imobilizatĂŁ, etc., astea nu sunt problemele tale.

Vorbeºte mâine cu partea vãtãmatã ºi vã duceÞi la rutierã. Dacã nu vrea, mergi singur ºi declari accidentul.

I-ai notat nr de ĂŽnmatriculare?

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil el nu va vrea sa mearga la politie sa declare nimic . Daca omul e scandalagiu ignora-l, rezolva actele , rezolva masina si nu-i mai raspunde la tel . E bine sa-i mentionezi politistului si atitudinea lui . Sunt sanse sa inteleaga si sa ramai si cu permis .
Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil el nu va vrea sa mearga la politie sa declare nimic . Daca omul e scandalagiu ignora-l, rezolva actele , rezolva masina si nu-i mai raspunde la tel . E bine sa-i mentionezi politistului si atitudinea lui . Sunt sanse sa inteleaga si sa ramai si cu permis .

 

Cam aici vroiam sa ajung si eu. Myx a formulat mult mai corect ceea ce vroiam sa zic.

 

@Rares_Cj: "2. Dacă, în urma unui accident, unul sau mai multe autovehicule rămân în imposibilitate de a se deplasa, accidentul se anunţă neapărat la rutieră." - nu neaparat, vara trecuta am avut eu accident in care s-a rupt roata la masina mea. Am rezolvat-o pe amiabila, fara politie, cu casco, etc totul ca la carte, dar nu trebuia implicata politia. Daca nu mergea, eu ramaneam pieton. Era si acolo discutabila situatia, dar mult mai clara decat in situatia curenta.

Edited by petibv
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Am si eu o problema. Azi am facut un accident cu un baiat care conducea un chrysler vechi cu numere de spania. Am considerat ca eu am fost vinovat. Eu am un seria 3 e90 la care mi s-a spart bara din fata, iar la el s-a rupt roata dreapta spate. Nimic neobisnuit pana aici. Recunoscandu-mi vina am zis ca ii dau rca-ul meu ca sa facem constatare amiabila. Eu avand si asigurare casco si o avarie nu foarte rea, am zis sa nu mergem la poolitie pt ca riscam sa imi suspende permisul. A venit taica-su si a inceput sa ma ameninte ca daca nu ii duc eu masina la sevice cu platforma nu face amiablia. Dupa ce am stat in dubii daca sa fac asta sau nu, avand posibilitatea sa folosesc o platforma am decis sa ii duc masina la un service. Cand a fost vorba sa completam fisele pentru constatarea amiabila SURPRIZA (Sau NU) Omul nu avea asigurare! Acest lucru ma pune in dificultate pentru ca el nu poate sa isi repare masina pe rca-ul meu in conditiile astea si acum ma bate la cap ca vezi doamne fiind vina mea eu trebuie sa ii rezolv problema.

 

Ce credeti ca as putea sa fac ca sa scap de beleaua asta?

Esti in regula cu toate ca omu, pregatit pentru situatii din astea si dai de unul din asta de care nu mai scapi.

Ce credeti ca ar face politia in situatia asta ?

chiar daca au trecut si 24h ore de la accident, eu zic sa te duci la politie.

atunci tu nu o sa te mai scoata pe tine vinovat, ci pe el ca nu avea ce cauta pe drumurile publice fara asigurare.

daca au trecut 24h, o sa iti dea o amenda ca nu ai declarat accidentul in timpul impus de lege , NU o sa iti dea amenca ca l-ai lovit pe ala, si celeilalte persoane la fel , amenda si probabil dosar.

 

 

 

am fost si eu in situatia ta, o tipa a tras mult de timp, noi facusem o amiabila, dar cand am fost la constatare la rca, ea a inceput sa bage altele, ca i-am taiat eu calea etc. atunci, am zis ca ma duc la politie, imi iau amenda ca nu am declarat accidentu (culmea e ca l-am declarat, dar dragii nostrii politisti nu aveau chef de munca), iar ei ii da amenda de nedeclarare, amenda ca m-a lovit, permis retinut. atunci a tacut din gura si a facut totul corect.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Din cele spuse de tine esti vinonat pt neacordare de prioritate. Nu te mai lega inutil de faze de genul: ala a schimbat benzile fara sa semnalizeze sau ca era pe banda 2 si a trecut pe 1. Ai iesit din strada secundara, trebuia sa te asiguri.

 

Totusi, nu stiam ca daca faci amiabila, ala lovit nu-si poate repara masina pe RCA-ul tau daca nu are si el RCA (?!)

Taica-miu l-a lovit (din vina lui) pe unul odata si ala s-a dovedit ca n-avea RCA. Si-a reparat masina pe RCA-ul lui taica-miu, doar ca si-a luat o amenda la politie ca nu avea asigurare.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Din cele spuse de tine esti vinonat pt neacordare de prioritate. Nu te mai lega inutil de faze de genul: ala a schimbat benzile fara sa semnalizeze sau ca era pe banda 2 si a trecut pe 1. Ai iesit din strada secundara, trebuia sa te asiguri.

 

Mergi la politie, declara accidentul si pregateste-te sa ramai fara permis o perioada.

NU CONTEAZA ASTA!

daca celalalt nu are asigurare, ala va fi scos la raspundere, nu avea ce cauta pe drumurile publice!

Link to comment
Share on other sites

daca @geovisco se ducea de la inceput la piolitie, nu primea nici o amenda, celalalt fiind vinovat.

Primeau amandoi amaneda: geovisco pt ca a cauzat accidentul, iar celalalt pt ca circula fara RCA.

iar ala fara rca lua amenda, suspendat carnetul, poate si dosar.

Asta din ce film e? :rolleyes:

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Primeau amandoi amaneda: geovisco pt ca a cauzat accidentul, iar celalalt pt ca circula fara RCA.

 

nu cred, ala nu avea ce cauta acolo, conta doar daca geovisco tercea pe rosu. la schimbarea benzilor nu prea conteaza pt. politisti, credema.

 

la a 2-a intrebare, nici macar nu ma chinui sa iti raspund

Link to comment
Share on other sites

nu cred, ala nu avea ce cauta acolo, conta doar daca geovisco tercea pe rosu. la schimbarea benzilor nu prea conteaza pt. politisti, credema.

Crezi ce vrei, dar citeste decretul inainte.

la schimbarea benzilor nu prea conteaza pt. politisti, credema.

Initiatorul topic-ului a iesit dintr-o strada secundara, deci trebuia sa cedeze trecerea tuturor autovehiculelor, in orice situatie.

 

Nu intotdeauna ceea ce crezi tu se pupa si cu ce scrie in lege :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Crezi ce vrei, dar citeste decretul inainte.

 

Initiatorul topic-ului a iesit dintr-o strada secundara, deci trebuia sa cedeze trecerea tuturor autovehiculelor, in orice situatie.

 

Nu intotdeauna ceea ce crezi tu se pupa si cu ce scrie in lege :)

din cate am inteles pana acum, el a iesit de pe o strada secundara, era deja pe prima banda iar ala a schimbat banda si de aceea l-a lovit in roata din spate, ca ala a schimbat benzile. daca colegul nostri iesea ca neghiobu' si nu se asigura, il lovea in partea din fata, sai ii facea o "mica" dunga din fata si pana in spate.

 

legea este interpretabila, deci....

 

 

le:

Art.10. - (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.

 

 

 

 

@LYM: ala fara asigurare, a circulat sau nu pe drumurile publice?

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Primeau amandoi amaneda: geovisco pt ca a cauzat accidentul, iar celalalt pt ca circula fara RCA.

Daca s-a urcat pe ala de pe drumul principal rezulta ca nu i-a cedat trecerea, nu?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.