Jump to content

resoftare bmw 535 d


fest

Recommended Posts

cati km are sau crezi ca are masina? sunt firme, iar cele serioase asa ar trebui sa faca, care tin cont de numarul de km al masinii in momentul resoftarii, insa ai mare grija intrucat in majoritatea cazurilor de resoftare la 530d/535d cutiile automate au avut de suferit in timp din cauza cuplului rezultat, este oricum supusa unui mare stres cutia si in modul stock, insa dupa cresterea puterii ii grabesti sfarsitul! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am 160000 la bord cred ca sant reali am masina de cateva saptamani e adusa din italia am fost la reprezentamta si mia zis ca nu se vede sa fie modificati km pe mine m-ar interesa o firma serioasa si cu experienta care stie cu cat poate creste puterea

 

am auzit de supercips,tmc,haman si zicea cineva de v-tech care a tunat pana la 378 de caimi se pare mult:)

Link to comment
Share on other sites

chiar e mult, cauta oricum o firma serioasa care iti poate da niste argumente serioase pro si contra. Superchips stiu ca sunt buni in domeniu, le poti da un mail si vezi ce zic, au experienta destula, daca nu ma insel eu au scos dintr-un 3.0TDi de pe A5 vreo 400cp sau peste, cuplat la o cutie manuala. Dar daca tocmai ti-ai luat masina, de ce nu mai astepti sa te plcitisesti mai intai de cei 272cp si apoi sa treci la pasul asta!
Link to comment
Share on other sites

In afara de cutie, care va fi la limita in cazul unei resoftari,fii pregatit sa ai probleme si cu filtrul de particule. Masina are destui km, si filtrul se apropie de finalul duratei de functionare. As zice sa-l speli inainte de a pune cai.
Link to comment
Share on other sites

salut ,de curand am intrat an posesia unui bmw 535 d e 60 din 2005 si m-ar interesa o resoftare s-au un ciptuning daca nu e acelasi lucru:) ce firma ami recomandati si daca are efecte negative asupra masini.MERSI

Salut. Citind postul tau iti pot recomanda urmatoarele:

- un studiu mai aprofundat al limbii romane!!!!

- afla kilometrajul REAL al masinii (nu cred ca are 160k cum n-am eu varsta ta!!).

- o firma recunoascuta este Wetterauer (are reprezentant in Timisoara; daca te decizi, iti las un nr de contact pe PM)

- mai poti incerca si la Contempo-Brasov care a devenit distribuitor pentru AC Schnitzer (ofera power-box)

Link to comment
Share on other sites

De ce n-ar avea 160k?

 

 

Pentru ca e diesel si in general sunt masini express [ masini de cursa lunga ] modelul respectiv.

 

Inainte de a face resoftarea fa o verificare tehnica completa asupra masinii [ iti zic din proprie experienta cu bmw e60 530dA m sport ]

 

Ai de verificat :

 

Galerie evacuare , galerie de admisie , cele 2 turbouri , furtunele de pe langa motor [ se incinge ca naiba motorul in forja , eu am avut un furtun de vacuum ars ], Fulia arborelui cotit , bateria/voltajul [ daca scade voltajul sau pica acel senzor , o sa te dai cu capul de pereti, ca afecteaza toate sistemele masinii ]

 

V-tech au dus motorul din soft la 380 de cai , fara dpf si da e posibil mai ales ca masina a fost pusa pe dyno [ pentru necredinciosi am si filmulet ]

Motorul se duce pana in 350 de cai cu tot cu dpf , firme iti recomand superchips , hamann si atat. Powerboxe ul de la Ac schintzer inca face figuri pe diesel. Eventual cauta oameni recomandati , asa iti pot recomanda si eu pe cineva din iasi , care are cel putin 3 535d resoftate , din care una din ele participa si la legale , fara absolut nici o problema de fiabilitate [ conditia e ca , cuplul maxim al masinii sa fie limitat la 700 de nm din cauza cutiei ]

 

PS : de unde mai exact ai cumparat-o din italia?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca e diesel si in general sunt masini express [ masini de cursa lunga ] modelul respectiv.

Ai zis bine in general. Nu trebuie generalizat si bagate toate in aceeasi oala: „e diesel, sigur nu are km reali.”

 

Cred ca de la prea mult :

La asta ma gandeam si eu.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand ca inainte sa ii faci remap, sa ii schimbi uleiul la cutie + sa cureti/speli DPF-ul.

De aseamenea sa ii schimbi toate furtunasele de vacuum de la turbine, sigur va pica unul sau mai multe in curand. Si apoi o sa ramai ori fara turbo mic, ori fara cel mare. Aceasta e cea mai intalnita problema la 535d.

 

Mie mi-a picat convertorul de cuplu dupa vreo 15 mii km si s-a umplut si DPF, asa ca l-am scos de tot.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

omori sigur cutia. Cea mai blanda resoftare e peste ce poate ea.

Eu zic sa astepti putin sa vezi ce mai pica la ea, cum te impaci cu intretinerea si daca esti hotarat sa te pregatesti de cate o o reparatie la cutie la fiecare 40-50k km.. dupa resoftare. (prima data o sa pice mult mai devreme, nu cred ca apuci 40k cu ea)

Costa ceva aia, rar scapi cu mai putin 1000-1100. euro .Si nu in ROmania oricum..in Romania e mai scump.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

omori sigur cutia. Cea mai blanda resoftare e peste ce poate ea.

Eu zic sa astepti putin sa vezi ce mai pica la ea, cum te impaci cu intretinerea si daca esti hotarat sa te pregatesti de cate o o reparatie la cutie la fiecare 40-50k km.. dupa resoftare. (prima data o sa pice mult mai devreme, nu cred ca apuci 40k cu ea)

Costa ceva aia, rar scapi cu mai putin 1000-1100. euro .Si nu in ROmania oricum..in Romania e mai scump.

 

 

Asta daca nimeresti la un tuner care nu tine cont de cutia de viteze. am 2 exemple vii [ cel putin in italia ] , resoftate si limitate la cuplu pana in 700 de nm , la una ia crapat exact convertizorul [ inlocuit prin reconditionare cu piese defecta + 400-450 de euro ], iar celalalt are in prezent 45 de mii de km fara nici o problema si 160 de mii de km parcursi

Link to comment
Share on other sites

e doar o chestie de timp.. La 535D pica si neajutate cutiile.

Omul sa stie clar in ce se baga, mi se pare corect sa fie informat de riscul asta (de fapt nu e risc, ci e certitudine).

Pentru fiecare exemplu dinasta de care zici tu eu iti dai 3 exemple in care cutiile au murit si nesoftate.

Oricum mie mi se par chestiile astea extrem de aiurea.

Mai spunea cineva ca a scos DPF complet. . pai e atat de gresit in n-spe feluri, de la circulat ilegal pana la evaziune fiscala (nu intereseaza pe nimeni asta)

 

Am auzit ca au inceput sa stranga surubul si in ROmania, daca ai ghinion sa te prinda vreun control, pleci cu ea pe platforma +2000 de euro un DPF nou.

Daca ai bani si vrei putere o gasesti.

Mie mi se par super tiganii.. a ajuns si 535D un fel de M-ul saracului consum de 6 % :), n-spe sute de cai si bani de intretinere 0, din pacate asa ceva nu exista.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da sant multe pareri pro si contra ,eu sant constient ca ami asum unele riscuri de aceia am scris pe forum sa aflu daca cineva de aici a facut resoftare si unde sa nu fac asa de capul meu ,eu zic cu cat afli m-ai multe cu atat riscurile scad nu?:)

De ex pe cate am anteles eu cuplu sa nu fie maa mare de 700 nm si de verificat unele lucruri cum ar fi galeria admisie ,futunase de vacum ,fulia de la arborele cotit cam atat nu?

Uleiul an cutie lam schimbat an tm la samo iar dpf nul mai am :) .Ar m-ai fi unde sa fac resoftare din cate am anteles supercips si haman

Link to comment
Share on other sites

da sant multe pareri pro si contra ,eu sant constient ca ami asum unele riscuri de aceia am scris pe forum sa aflu daca cineva de aici a facut resoftare si unde sa nu fac asa de capul meu ,eu zic cu cat afli m-ai multe cu atat riscurile scad nu?:)

De ex pe cate am anteles eu cuplu sa nu fie maa mare de 700 nm si de verificat unele lucruri cum ar fi galeria admisie ,futunase de vacum ,fulia de la arborele cotit cam atat nu?

Uleiul an cutie lam schimbat an tm la samo iar dpf nul mai am :) .Ar m-ai fi unde sa fac resoftare din cate am anteles supercips si haman

Sincer sa fiu, nu meriti nici un raspuns din cauza felului in care scrii!

Cine te-a invatat sa pui ''i'' din ''a'' la inceputul cuvantului si sa folosesti cratimele de-a p**a, sa te sfatuiasca si la resoftare.

Link to comment
Share on other sites

deci an primul rand nu ma interesiaza ore de gramatica doar pareri despre resoftare care se leaga de orce greseala de gramatica sa se abtina ok:)

Deci, intrebarili pa persoana fizica, este puse dan neputinta coleglor care citeste sa intelege ce dorinte ai cu doleantele tale!

Escuzane!

Link to comment
Share on other sites

da sant multe pareri pro si contra ,eu sant constient ca ami asum unele riscuri de aceia am scris pe forum sa aflu daca cineva de aici a facut resoftare si unde sa nu fac asa de capul meu ,eu zic cu cat afli m-ai multe cu atat riscurile scad nu?:)

De ex pe cate am anteles eu cuplu sa nu fie maa mare de 700 nm si de verificat unele lucruri cum ar fi galeria admisie ,futunase de vacum ,fulia de la arborele cotit cam atat nu?

Uleiul an cutie lam schimbat an tm la samo iar dpf nul mai am :) .Ar m-ai fi unde sa fac resoftare din cate am anteles supercips si haman

 

Ai inteles prost.

Uite cutia ta, specificatii tehnice.

http://www.thectsc.c...s/pdf/6HP26.pdf

 

Cuplu maxim constructiv 600 NM. Deci sari mult de tot peste specificatii. Daca gasesti un soft bun, ala poate limita cuplul in treptele inferioare., si o mai cruta, dar de omorat o omori garantat. Putine piese in ziua de azi rezista la sarcini normale si crapa, ce crezi ca se intampla daca sari peste ?

Eu sper sa pricepi ca nu e risc, treaba cu cutia e sigura, crapa garantat. In cati km ? depinde de starea ei actuala, cum si pe unde mergi tu.. paote tine 15k poate 40k, dar fiecare km peste 40-50k va fi un dar de la dumnezeu..

 

Cuplul la un diesel modern e brutal, intra de jos si e pe plaja mare, nu conteaza ca nu ii dai tu in gura la liniute, tot peste 600 NM o sa aibe si cand depasesti o baba cu un trabant..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

deci an primul rand nu ma interesiaza ore de gramatica doar pareri despre resoftare care se leaga de orce greseala de gramatica sa se abtina ok:)

 

Scuza-ma, d-ar daca si an CV ai scris tot asa ''lizibil'' , anseamna ca tehnicienii de salubritate castiga bine.

Nu pot sa ma abtin sa nu comentez la adresa ta cand te exprimi in halu' asta.Posteaza mai degraba la sectiunea ''discutii in alte limbi'' , poate acolo ai sanse mai multe.

Pacat de masina.:)

Link to comment
Share on other sites

deci o iau ca un compliment ok :)si apropo uitate mai bine la postarile tale sant ridicole :)

 

Fratioare, esti prea bestie. Cred ca nepotelul meu de cativa ani articuleaza mai bine decat o faci tu.

La cum vobesti cred ca o sa te vedem la televizor curand iar apoi pe forum(alta sectiune).

 

Vorba cuiva: Pacat de masina. ;))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.