Jump to content

E39 520i 2001- pompa servo cu probleme


miu 5er

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un E39 520i din 2001 cu motorul 2.2L benzina(M54). Cand i-au stanga sau dreapta de volan(mai ales pe loc) bazaie foarte tare pompa de servo(cred). Nici directia nu mai merge f usor. Uleiul l-am schimbat(original de la reprezentanta). Stie cineva:se reconditioneaza pompa de servo?? se merta de pus SH? Am intrebat la piesarul meu si ar fi cam 700RON + 400RON garantia la piesa la schimb, pe care o vezi inapoi dupa ce le ajunge lor piesa veche si o analizeaza sa nu fie crapata etc. Pareri? A mai schimbat cineva??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut am schimbat eu pompa servo .. am avut aceeias problema ca si tine.. eu am luat pompa sh ma ajuns undeva la 350 ron.. sfatul meu daca a inceput sa bazaie si ai mers cu ea asa ... ar fi bine sa cureti instalatia de la servodirectie pentru ca ramane pe ea pilitura si degaba pui alta pompa o sa cada si urmatoarea !
Link to comment
Share on other sites

salut am schimbat eu pompa servo .. am avut aceeias problema ca si tine.. eu am luat pompa sh ma ajuns undeva la 350 ron.. sfatul meu daca a inceput sa bazaie si ai mers cu ea asa ... ar fi bine sa cureti instalatia de la servodirectie pentru ca ramane pe ea pilitura si degaba pui alta pompa o sa cada si urmatoarea !

Ce inseamna sa curat instalatia?? Cum se face?? Am schimbat de vreo 2 ori uleiul pana acum(pusesem verde in loc de rosu). Cu cel verde am mers maxim 50 KM. Dupa asta am luat original de la BMW. Deci, am dat jos lichidul vechi-am pus FEBI verde- am mers vreo 50km(bazaia putin mai tare)- am dat jos ala verde si am pus BMW original. Crezi ca s-a curatat destul??

 

Te pot ajuta si eu cu pompa servo e39 la 90 euro, se demonteaza de pe e39 520i adus din Marea Britanie

Se potriveste pompa de pe o masina de Anglia?? Cati KM are masina?? Un nr. de tel.??

Link to comment
Share on other sites

Salut, masina avea 110.000 mile (aproximativ 165,000-170,000 km). Pompa de servo se potriveste de pe masinile cu volan pe dreapta, caseta de directie nu se potriveste in schimb, dar putem verifica compatibilitatea pieselor sa fim siguri daca se potriveste sau nu. Numar de telefon de contact gasesti aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/103720-vand-dezmembrez-bmw-e39-520i-1998-dublu-vanos/page__p__1480501__fromsearch__1#entry1480501
Link to comment
Share on other sites

Salut, masina avea 110.000 mile (aproximativ 165,000-170,000 km). Pompa de servo se potriveste de pe masinile cu volan pe dreapta, caseta de directie nu se potriveste in schimb, dar putem verifica compatibilitatea pieselor sa fim siguri daca se potriveste sau nu. Numar de telefon de contact gasesti aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/103720-vand-dezmembrez-bmw-e39-520i-1998-dublu-vanos/page__p__1480501__fromsearch__1#entry1480501

Pot sa iti ofer 300RON. Piesa are cod original 32411097149. Daca crezi ca e ok pretul astept raspuns. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Piesa se potriveste, am verificat compatibilitatea pe realoem. 350 Ron este pretul mi im, daca este ok imi poti da un semn si ne putem vedea in Bucuresti pt a vedea piesa, sunt dispus sa astept dupa tine la service sa te asiguri ca piesa functioneaza corect.
Link to comment
Share on other sites

Piesa se potriveste, am verificat compatibilitatea pe realoem. 350 Ron este pretul mi im, daca este ok imi poti da un semn si ne putem vedea in Bucuresti pt a vedea piesa, sunt dispus sa astept dupa tine la service sa te asiguri ca piesa functioneaza corect.

E OK. Un nr de telefon de al tau. Am sunat la nr de tel care mi l-ai dat si am vb cu prietenul tau din Zimnicea sau asa ceva. Eu sunt din Iasi. Am pe cineva care vine zilele astea la Bucuresti. As vrea sa vb la tel. Astept un nr de contact. Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.