Jump to content

seria 3 sau 5?


bogdan85

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

In cazul in care singura dilema a ramas benzina sau motorina, cauta ca sunt destule topicuri ce au dezbatut tema asta.

 

Pana sa raman doar la combustibil,mai am de treaba,mai am de invatat multe despre bmw.Sper insa ca in cateva zile sa ma pun la punct :D

 

2.5 diesel nu exista pe E90, doar 325d facelift dar ala are motor de 3.0.

 

La benzina nu se strica nimic, ai o parere gresita asupra imaginii. La diesel e mai complex, turbine etc. se strica, nu suna frumos ca un motor pe benzina, diesel e bun doar nou sau cu km ff putini. Ceea ce cautu tu, majoritatea au peste 200.000km. O sa-ti goleasca conturile un diesel vechi cu multi km. Vezi ce a patit colega babie de pe forum cu un 525d

 

am sa iau in calcul si varianta asta.E nasol ca is nou pe forum si is prea multe lucruri de citit si prea putin timp liber,sa zic asa.Am sa caut acum niste topicuri cu disel vs benzina sa mai invat cate cv dp acolo,intre timp cat ma mai lamuriti voi si cu ce mai intrebam eu mai sus !

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C19535603.html

 

De exemplu masina asta.Ceea ce nu imi place la ea ar fi ca parca nu are piele total,ci are si carpa,dar poate nu prea ma pricep eu sau nu vad bine.Puncte tari la ea/puncte slabe ? Dati voi exemplu de una care s-ar potrivi pt ce vreau eu

 

Cauta la seria 3 si seria 5, acolo ai sa gasesti zeci de topicuri cu probleme, turbine, pompe, mii de euro bagati in reparatii. Spor la lectura :D

 

Pt mine e mai greu de inteles titlurile dp acolo,personal nu prea stiu dictionarul BMW,sa zic asa: E34,E36,E90 etc,is cam ca limba chineza si de asta trebuie sa intru pe fiecare.Plus ca sunt ff multi care au masini mai vechi si au probele pe ele si din cauta tehnologiei mai putin avansate(ma gandesc eu).Totusi eu vreau sa iau masina dupa 2006,nu de la revolutie si ma gandesc ca ar fi mai putine probleme,dar cn mai stie.

De ex eu la audi am schimbat volanta + kit ambreiaj ca mi s-au dus,atata ghinion am avut cu ea!In rest,nu am schimbat in 3 ani nimic,insa a fost destul si atata(1100 eur)!

Link to comment
Share on other sites

E misto masina dar aia din cluj care o vand sunt niste samsari hotzi care prelucreaza pozele in photoshop, de ex masina are jante pe 15 si ei le fac in poze sa para pe 19.

 

Masina din link are navigatie business, un singur slot pt CD, adica ecranul/navigatia trebuia sa fie aproape pe jumate cat e aia din poze. Au marit navigatia in photoshop sa iti ia ochii, sa creada lumea ca e professional, navi prof are 2 sloturi in bord pt CD.

Link to comment
Share on other sites

Da..... masina arata bine... in poze :)

Oricum... eu nu as avea incredere in Autovit :p

Daca tot o iei neinmatriculata, mai bine te duci si o iei din Germania direct.

Scrie import Germania in anunt.... La noi masinile sunt mai ieftine ca in Germania.

Deci gandeste-te ca masina a fost achizitionata la un pret mult mai mic ( doar face si el un profit :) ).

Ciudat sa gasesti masina buna in Germania la pret mai mic ca in Romania. Eu pe mobile nu am gasit facelift pana in 20 000 euro.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca cel mai bine ar fi sa postezi si sa studiezi un pic topicul asta..nu toate 290 de pagini dar macar ultimele 10..

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__5800

O sa ti se faca un pic frica si nu cred ca te mai grabesti asa sa cumperi masina in 2 saptamani..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Baga banii la ''borseta'' si iesi in lume dupa masina :thumbsup: . Uite 3 exemplare frumoase:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=147009396&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&minPrice=15000&maxPrice=17501&ambitCountry=DE&climatisation=MANUAL_OR_AUTOMATIC_CLIMATISATION&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=ALLOY_WHEELS&features=XENON_HEADLIGHTS&features=FULL_SERVICE_HISTORY&export=ALSO_EXPORT&categories=Limousine&lang=en&pageNumber=1

 

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=137890681&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=specifics.firstRegistration&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&minPrice=15000&maxPrice=17501&ambitCountry=DE&climatisation=MANUAL_OR_AUTOMATIC_CLIMATISATION&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=ALLOY_WHEELS&features=XENON_HEADLIGHTS&features=FULL_SERVICE_HISTORY&export=ALSO_EXPORT&categories=Limousine&lang=en&pageNumber=1

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=147783860&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=specifics.firstRegistration&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&minPrice=15000&maxPrice=17501&ambitCountry=DE&climatisation=MANUAL_OR_AUTOMATIC_CLIMATISATION&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=ALLOY_WHEELS&features=XENON_HEADLIGHTS&features=FULL_SERVICE_HISTORY&export=ALSO_EXPORT&categories=Limousine&lang=en&pageNumber=1

Link to comment
Share on other sites

Da..... masina arata bine... in poze :)

Oricum... eu nu as avea incredere in Autovit :p

Daca tot o iei neinmatriculata, mai bine te duci si o iei din Germania direct.

Scrie import Germania in anunt.... La noi masinile sunt mai ieftine ca in Germania.

Deci gandeste-te ca masina a fost achizitionata la un pret mult mai mic ( doar face si el un profit :) ).

Ciudat sa gasesti masina buna in Germania la pret mai mic ca in Romania. Eu pe mobile nu am gasit facelift pana in 20 000 euro.

Cat se poate de adevarat. Eu am luat-o pe a mea in 2006 din Germania. La inceput am cautat in Romania si mi-am facut o impresie despre preturi, m-am interesat un pic si la cei care se ocupau cu adusul de masini de afara si am calculat ca in loc sa le dau lor comisionul mai bine merg eu sa o iau, ma plimb si imi iau si ce masina vreau plus ca credeam ca voi iesi mai bine la pretul de achizitie.

La fata locul -metionez ca am fost cu o cunostinta care cunostea foarte bine Germania-, deci nu am fost de capul meu aiurea, am avut o mare surpriza si anume masinile bune in special cu km putini erau scumpe, nu exista termen de comparatie. Erau zeci de romanasi care umblau sa ia masini cu diferite mici probleme pe care le cosmetizau si le dadeau in Romania la preturi "bune".

Eu nu as lua o masina in care se specifica "km reali" sau "recent adusa" nici cadou.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca sunteti prea superstitiosi si prea puneti raul inainte,ca sa zic asa.De exemplu eu am luat un audi a 4 in 2008 recent adus,chiar fara carte service si nu am avut nici o pb la ea.Am dat=o astazi la fel,era pusa pe autovit si m-a sunat cineva ieri ,azi a venit sa o vada si a luat-o ca i-a placut mult,era foarte bine dotata.Eu am citit si alte posturi si orice masina ar pune cineva sau ar intreba,mereu se gasesc destui sa zica : domnule,nu e buna,kilometri nu-s reali,parca e busita,vopsita,etc. Eu de exemplu am facut cu Audi in 3 ani 30 mii de km.Am un prieten care are un C220 si in 2 ani are 18 mii de km.Asa ca nu imi puteti spune ca chiar nu se mai gasesc masini bune si cu kilometri putini reali,sa nu uitam totusi ca e criza si lumea mai lasa la pret ca na,nu in fiecar zi vine cineva sa iti vada masina.Am vazut si pe forumul de vanzari sau ce e ala,in care se discuta de masini dp siteurile consacrate si se gasesc mereu destui sa zica ca nu e buna ,ca etc. Cineva chiar zicea ca domnule nu ai cum sa gasesti 525 sau 520,nu mai stiu exact modelul cu 12,5k din 2005 ca face minim 14 la ce dotari avea.Hai totusi sa fim realisti ca majoritatea au salar de 7-14 mil ,nu de mii de euro si nu isi cumpara in fiecare zi masina ! Masinile,oricat de bune ar fi,nu se vand ca painea calda.Conteaza 90% pretul care il ceri pe ea si ce ofera,nu cat vrei tu sa obtii pe ea !
Link to comment
Share on other sites

daca @bogdan85 are un venit de 1400 roni/luna si isi permite un e60 ... cu siguranta mai are si alte resurse. :rolleyes:

 

Nu e vorba de mine,eu vorbeam la general.Eu castig destul,nu ma pot plange ,ar fi pacat.Nu conteaza cat,dar imi permit sa intretin orice masina pana in 30-40k sa zicem,insa nu asta era ideea ! Cum am zis,la orice masina se gasesc comentarii,e ceva normal.Sunt oameni care aduc masini de 10-15 ani.Daca ar aduce de ex numai bombe de masini,nu ar fi clar ca s-ar auzi si nu ar mai cumpara mai nimeni de la ei ? Sau ar fi destui care s-ar pricepe si ar zice ca nu le iau in pretul care vor ei.Parerea mea e ca si "samsarii" cum le ziceti voi,care stiu treaba cu adevarat,aduc masini bune pt ca asta e rostul : ai masina buna,o dai rapid,aduci altele si banii vin,reputatia creste.Puneti-va si voi in pielea lor:cate tepe credeti ca merge sa dati la oameni ? Asta e strict parerea mea !

La mn atata audile din 2006 cat si un seat 2003 au fost aduse de aceeasi persoana,cu care nu ma cunosteam dinainte si care mi-a oferit 2 masini care nu am avut ce face la ele timp de 3 ani inafara de consumabile !

Daca nu ar fi mai nici o masina buna (dupa cum in mare ziceti ,ca se gasesc destui sa comenteze) atunci haideti sa ne luam toti masini noi si sa desfiintam forumurile,chiar nu au rost.Cum zicea si cineva in alt topic,voi daca aveti grija de masini si vreti apoi sa le vindeti,unde le duceti sau le postati ? Pe Marte? Clar ca tot pe siteurile de specialitate 90% din cazuri.sunt si multi tepari ,dar nu putem chiar duce procentul undeva la peste 90%,e absurd !

Link to comment
Share on other sites

La mn atata audile din 2006 cat si un seat 2003 au fost aduse de aceeasi persoana,cu care nu ma cunosteam dinainte si care mi-a oferit 2 masini care nu am avut ce face la ele timp de 3 ani inafara de consumabile !

 

nu ma intereseaza venitul nimanui. e treaba fiecaruia cum isi dramuieste agoniseala.

 

ce numesti "consumabile"? cati km ai facut in 3 ani?

Link to comment
Share on other sites

nu ma intereseaza venitul nimanui. e treaba fiecaruia cum isi dramuieste agoniseala.

 

ce numesti "consumabile"? cati km ai facut in 3 ani?

 

am scris mai sus ca am facut cam 30 mii,cam cu fiecare din cele 2 masini.Cu Seatul a mers mai mult mama! Am schimbat la fiecare distributia cand le-am cumparat si filtre +ulei la 10 mii de km.Atata tot ! Aaa...si un capat de bara la Audi tot cand l-am cumparat,la maxim 1 luna ca era cam bulit !

Link to comment
Share on other sites

am scris mai sus ca am facut cam 30 mii,cam cu fiecare din cele 2 masini.Cu Seatul a mers mai mult mama! Am schimbat la fiecare distributia cand le-am cumparat si filtre +ulei la 10 mii de km.Atata tot ! Aaa...si un capat de bara la Audi tot cand l-am cumparat,la maxim 1 luna ca era cam bulit !

 

elementele de directie la un bmw(sh) nu stiu daca te tin 30 000 km. probabil la motorizari mai mici, masina fiind mai usoara, da!

Link to comment
Share on other sites

Vad ca dispui de o suma considerabila pentru a-ti achizitiona o masina, de ce totusi nu te interesezi la o reprezentanta BMW pentru ofertele de auto-rulate, sunt convins ca ai reusi sa iti gasesti o masina cu km decenti si cu un istoric verificabil/neaparat de unde ai cumpara masina mergi cu ea la reprezentanta pt o testare/scanare.

Ceea ce spun colegii aici pe forum este adevarat pentru toate marcile, nu numai BMW, si anume ca in tarile din vest masinile au un pret, iar in Romania sunt mult mai ieftine........concluzia o tragi singur.Tot ce vreau sa iti mai spun este ca o carte service+resetare km+ detailing pt vanzare este deja un business in tari ca si Germania (personal am vazut).....iar sa cumperi ceva adus si postat pe autovit mi se pare o loterie.......masini cu 250 000 km in Romania apar la 112 000 km (edificator e topicul mentionat cu masini puse la vanzare in Romania )

Tot la reprezentante (daca vrei sa dai 20 000 euro pe o masina) cred ca poti cheltui 200-300 euro pe o vizita la un dealer din alta localitate sa te programezi pt un drive-test....sa iti poti face o idee conducand masinile respective.(asa poti face si o diferenta intre seria 3 si seria 5)

 

Luand in calcul ca nu vei face km multi, poti sa te orientezi si spre o masina pe benzina, sunt motoare noi si rafinate cu un consum bun.

 

Pana la urma alegerea unei masini este destul de mult si o alegere sentimentala, si de multe ori pe langa toate datele tehnice si valorile de pe hartie de cuplu, putere, conteaza feeling-ul si cum te simti in masina respectiva, de aceea tu nu trebuie sa te grabesti si sa incerci cat mai mult inainte de a alege, mai ales ca tu ai un avantaj important de partea ta, si anume ai banii si posibilitatea de a alege.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

da, si eu iti recomand. Multe pot fi chiar livrate in Romania, costa vreo 400 de euro maxim, nici trebuie sa alergi tu dupa ea in DE. .Includ si garantie si sunt verificate la sange inainte de livrare.

 

 

Si poti face un drive test cu ceva similar la reprezentata din ROmania ca sa te lamuresti daca iti place sau nu.

Sau faci cateva programari de test drive, lnaga un oras mare gasesti cel putin 5-6 masini de toate culorile si dotarile in cati bani vrei tu sa dai, iei un avion inainte sa pleci in concediu.., nevasta sta la shopping in Muchen, tu mergi la drive test, o zi-2 dureaza acte si transfer bancar..(mergi la muzeul BMW si Olympia Stadion, bagi o bere intr-o crasma bavareza ) , o iei cu numere temporare de 1 luna, costa cam 120 de euro cred, sau poate ceva mai mult, chiar nu mai tin minte.. din DE iti continui alergarea in concediu, si cand te intorci o inmatriculezi aici..

In linkul de mai sus poti selecta inclusiv sa fie pe o raza de X km in Orasul Y, deci e foarte usor..sa gasesti 4-5 masini in Munchen, Berlin sau mai stiu eu unde, si combini utilul cu placutul.

Eu asa as face.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.