Jump to content

Achizitie kit ambreiaj E39


Recommended Posts

Salutare! Vreau sa achizitionez un kit ambreiaj (disc placa volant...)- pt un E39 520 D 165 CP din 2003 - (200k+ km). Am gasit doua variante si nu stiu pe care sa o aleg!

1. Kit Volant masa dubla "LUK" (precum cel original de pe masina)- 2600 lei

2. Kit Volant masa simpla (volant rigid) "VALEO" - am inteles ca acesta ar fi mai fiabil -2200 lei

 

Ce sa aleg? Care sunt avantajele\dezavantajele?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

520 d cu 165 cp?

I-ai fĂŁcut resoftare?

MĂŁ mir cĂŁ nu a apĂŁrut ĂŽncĂŁ nimeni care sĂŁ zicĂŁ cĂŁ de aia Ăži-a picat volanta...

 

masina are peste 200 000 km iar resoftarea am facut-o acum 3 ani. Am mers peste 60 000 km de atunci! Tu cat ai vrea sa tina o volanta? (cred ca ii ajung 200 mii km)

 

P.S. si eu ma mir ca nu a aparut nimeni sa iti spuna ca volanta pica mai repede sau mai tarziu in functie de stilul de condus si nu (neaparat de la resoftare)

Multumesc pt off topic!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Vreau sa achizitionez un kit ambreiaj (disc placa volant...)- pt un E39 520 D 165 CP din 2003 - (200k+ km). Am gasit doua variante si nu stiu pe care sa o aleg!

1. Kit Volant masa dubla "LUK" (precum cel original de pe masina)- 2600 lei

2. Kit Volant masa simpla (volant rigid) "VALEO" - am inteles ca acesta ar fi mai fiabil -2200 lei

 

Ce sa aleg? Care sunt avantajele\dezavantajele?

Multumesc!

 

din ce stiu eu, ambreaj + volant trebuie sa aibe undeva un sistem de preluare a socurilor. Deci:

 

la volanta cu masa dubla, ai ambreaj simplu

la cea simpla, ai un ambreaj care preia socurile deci trebuie sa schimbi tipul de ambreaj

 

Asta este ceea ce stiu eu. Intreaba la MP pe topicurile dedicate ale userilor care aduc piese si ei iti pot recomanda ce piese sa alegi. Eu as merge tot pe cea cu masa dubla. Daca pica odata la 200k km este destul de ieftina.

Link to comment
Share on other sites

De unde iei kit-ul de ambreiaj ( cu volanta ) ? Au si pentru 525d e39 de 163 cp cu masa simpla ?

Ms

 

www.kitambreiaj.ro l-am gasit la 2350 lei plus 350 lei manopera, banuiesc ca au si pt 525d sau alte modele

 

Multumesc tuturor, am optat pentru volant masa dubla LUK.

 

...se poate inchide!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.