Jump to content

118cp


"ZIGZAG"

Recommended Posts

axa + cip pt cresterea asta

am si un kit de compresor centrifugal pt M43TU (tevi, injectoare M44 + extrainjector, flase adaptare pt corpul de admisie, prinderi compresor, intercooler, soft, curea transmisie, circuit ulei pt ungere compresor, regulator presiune) .. fara compresor (piesa in sine) - ca l-am montat pe un M50

pe modelul 316 (105CP stock) a facut 170CP

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

axa + cip pt cresterea asta

am si un kit de compresor centrifugal pt M43TU (tevi, injectoare M44 + extrainjector, flase adaptare pt corpul de admisie, prinderi compresor, intercooler, soft, curea transmisie, circuit ulei pt ungere compresor, regulator presiune) .. fara compresor (piesa in sine) - ca l-am montat pe un M50

pe modelul 316 (105CP stock) a facut 170CP

150644[/snapback]

 

Si cat costa toate astea? -informativ, ca nu vreau atatea modificari

Doar prin remapare cati caluti se pot castiga?

Trebuie si axa cu came schimbata pentru 10-20 caluti?

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

la 316i au iesit 13CP cu axa + cip (dar axa nu a fost una agresiva .. de fapt a fost pt mid-range ..) - sau, altfel spus in zona 3.000 - 4.500 rpm am cistigat cam 20%, iar dupa 5.000 cam 15% .. iar setarile pe aspirat au fost facute mai mult pt consum decit pt putere maxima.

numai prin remapare nu cred sa poti cistiga mai mult de 8CP (7%) .. motoarele aspirate de bmw sunt foarte bine facute de fabrica si e periculos sa incerci sa scoti mai mult .. de ex: cind setam motorul aspirat am "impins" cam mult avansul, si la +7 grade de avans a inceput sa detoneze ...

poti incerca un kit de admisie directa - e destul de ieftin si sunt unele motoare care permit cresteri bune de putere din asta .. nu stiu cum raspunde m43 la asa ceva, pt ca eu l-am pus impreuna cu compresorul - si n-am mai facut masuratori numai cu admisia ..

cit priveste kit-ul de compresor - nu am un pret informativ, pt ca nu stiu exact cit m-a costat .. daca te intereseaza, iti va trebui si compresorul in sine care e vre-o 1.500E

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

asa am zis si eu cind am luat 316-le .. si in ultimii doi ani am mai pus pe ea mai mult de jumatate din valoarea initiala :blink:

toata chestia e pana prinzi microbul boost-ului .. dupa care esti pierdut :)

btw: fa-i macar o masuratoare cu si fara filtru (sa vezi daca s-ar merita un kit de admisie directa)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la primavara o sa incerc cate ceva, ca pana acum am bagat niste bani in amortizoare , flanse, brate, bucse, toate consumabilele si pregatire de iarna, asa ca nu imi mai permit nici macar o masuratoare. A... vreau sa-i schimb valva admisie ca face putin zgomot si e cam scumpa (140 E)- ma mai gandesc...
Link to comment
Share on other sites

la 316i au iesit 13CP cu axa + cip (dar axa nu a fost una agresiva .. de fapt a fost pt mid-range ..) - sau, altfel spus in zona 3.000 - 4.500 rpm am cistigat cam 20%, iar dupa 5.000 cam 15% .. iar setarile pe aspirat au fost facute mai mult pt consum decit pt putere maxima.

150832[/snapback]

 

cam cat costa axa cu chipuirea? adica remaparea ca stiu ca tu ai Unichip... cam cat consuma dupa faza asta?

Link to comment
Share on other sites

axa - OEM 400E (dar gasesti si aftermarket mai ieftina, sau cam la acelasi pret, dar mai agresiva ...)

Unichip: parca 375E pt aspirat (inclusiv calibrarea) ..

eu am un model de 600E - dar cu modul pt supraalimentare si functii aditionale - daca lasi motorul aspirat n-ai nevoie de asa ceva ...

vb cu Florin: 0722 275 522 (e posibil sa se mai fi modificat preturile intre timp - eu am luat piesele acum un an)

 

la mine nu a crescut aproape deloc consumul pe aspirat (cam 12%/ oras - in conditiile in care ma dau destul de bine la ea) ... de altfel nici cu compresor nu a crescut decit cu 1l % .. desi masina era cu 70% mai puternica ... si asta pt ca nu folosesti compresorul decit 4-5% din timp ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.